Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 20:18
Reklama
Reklama
Reklama

Niebezpieczne zimno. Jak uchronić się przed wychłodzeniem organizmu?

Zima pokazała nam swoje surowe oblicze – dziś w ciągu dnia temperatura spadnie do -14°C. Ale już ta w okolicach zera - nawet na plusie - może stanowić śmiertelne zagrożenie. Jak ochronić swój organizm przed wyziębieniem?
Niebezpieczne zimno. Jak uchronić się przed wychłodzeniem organizmu?

Jakie mogą być skutki zimna?

Zaczyna się od zaczerwienienia skóry. Później kolor zmienia się w siny, szaroniebieski i dochodzi do bladego. Jedną z konsekwencji braku zabezpieczenia przed niską temperaturą (nawet plusową) są oczywiście odmrożenia. Sygnałem, że dzieje się coś nie tak jest zmiana barwy skóry, ale też uczucie marznięcia, swędzenie i ból, a na końcu zaburzenia czucia. Najbardziej narażone na odmrożenia są najmniej ukrwione fragmenty naszego ciała. Uszy, nos, dłonie i stopy. Brak odpowiedniego stroju, ciasne buty, długie przebywanie w niskiej temperaturze i wilgoć przyspieszają proces uszkadzania tkanek. Niebezpieczeństwo odmrożenia zwiększa stan zdrowia, wiek, tryb życia i pozorny rozgrzewacz, czyli alkohol. – Połączenie wielu niesprzyjających czynników może sprawić, że niebezpieczna staje się plusowa niska temperatura – podkreśla Jakub Rychlik, ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Kaliszu.

Co robić?

Odmrożenie to efekt  długotrwałego przebywania w niskiej temperaturze i okoliczności sprzyjające, jak wspomniane: stan zdrowia, odzież i używki. Zanim nasze życie i zdrowie będzie zagrożone musi minąć trochę czasu, dlatego trzeba słuchać organizmu. Jeśli zaczynamy czuć przejmujące zimno to pierwsza oznaka, by zareagować. Przede wszystkim musimy się schronić w ciepłym i suchym miejscu i zmienić odzież na suchą i ciepłą. Warto się też okryć czymś ciepłym i zdjąć ciasne obuwie oraz biżuterię i ozdoby, które mogą wywierać ucisk na tkanki. Możemy też małymi ilościami wypić coś ciepłego i słodkiego. Podobnie postępujemy w przypadku udzielania pomocy innej osobie, która  uległa odmrożeniu. – Ważne, by nie rozcierać takiej osoby, nie masować i nie nacierać jakimiś specyfikami odmrożonej skóry, która jest podatna na uszkodzenia. Nie możemy się gwałtownie ogrzewać. Dlatego odradzane są gorące kąpiele - instruuje Jakub Rychlik. – Oczywiście też nie możemy przekłuwać pęcherzy, które powstają w wyniku odmrożenia.

Kiedy odmrożeniu uległy też inne części ciała, a taka osoba zaczyna mieć zaburzenia świadomości trzeba wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (999/112).

Przede wszystkim profilaktyka

Najważniejszy jest strój. Musi być odpowiedni do temperatury i najlepiej jeśli wychodząc w chłodne i zimne dni, ubieramy się „na cebulę”. – Kilka ciepłych warstw jest lepszych, niż jedna gruba – podpowiada Jakub Rychlik. – Dobrze założyć też bieliznę, koszulkę, kalesony, ale też odzież termoaktywną. Dobra tkanina chroni przed utratą ciepła, wentyluje i odprowadza parę wodną. Części ciała najbardziej narażone na odmrożenia można też posmarować kremem ochronnym. Mowa o uszach, nosie, twarzy. Dużo ciepła ucieka przez głowę, dlatego warto nosić czapkę.

W zimne dni, kiedy jesteśmy narażeni na przebywanie na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach słabo ogrzewanych warto zrezygnować z papierosów, a przede wszystkim z alkoholu. Ten na chwilę daje poczucie ciepła, ale rozszerzając naczynia krwionośne, zaczyna nas wychładzać i powoduje senność. A to już krok od tragedii.

Jeśli wiemy, że będziemy długo pracować na zewnątrz lub wybieramy się na zimową wycieczkę albo stok narciarski podstawą jest strój, ale też odpowiednie nawodnienie organizmu i posiłek. Ciepły, lekkostrawny i dający dużo energii. Trzeba mieć też ze sobą termos z ciepłym napojem i przekąskę. Może to być baton, czekolada lub suszone jedzenie.  

Szczegółowe informacje o postępowaniu w hipotermii można znaleźć na stronie:http://hipotermia.edu.pl

AW, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama