PSZOK przy ul. Bażanciej prowadzony przez PUK nie działa od 1 stycznia. Umowa z samorządem na tę usługę zakończyła się. Miasto rozpisało nowy przetarg. - W ubiegłym roku rozpoczęto postępowanie przetargowe, jednak zaproponowana przez konsorcjum dwóch firm: EKO i PUK stawka była zbyt wysoka (ponad 1,8 mln zł) w stosunku do tej, którą przewidział zamawiający, czyli Miasto Kalisz (0,5 mln zł). Z tej przyczyny podjęto intensywne działania zmierzające do uruchomienia własnego, miejskiego punktu. – informuje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
PSZOK czynny częściej
Miejski, tańszy w utrzymaniu PSZOK powstaje przy ul. Piwonickiej na terenach przemysłowych, ale z dobrym dojazdem dla mieszkańców. Co ważne punkt będzie otwarty dwa dni w tygodniu: w środy w godz. 10 - 18 oraz w soboty w godz. 8 - 16, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. A poprzedni PSZOK czynny był tylko w sobotę.
Miasto wznawia w tym roku odbiór odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości zamieszkałych. W przetargu na tę usługę i tym razem zgłosił się tylko jeden oferent: konsorcjum firm PUK i EKO. Zaoferowali oni 1500 zł brutto za każdą tonę zabranych odpadów. Władze miasta uznały tę ofertę za zbyt drogą. - Dlatego podjęto decyzję o podpisaniu umowy dotyczącej odbioru i transportu wielkogabarytowych odpadów komunalnych z nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi położonymi na terenie miasta Kalisza w trybie zamówienia z wolnej ręki z PWiK Sp. z o.o., które jest w stanie realizować to zadanie. Szacowana kwota za odbiór i transport odpadów komunalnych przez PWIK Sp. z o.o. wyniesie poniżej 1000 zł brutto za tonę. – wyjaśnia Grzegorz Kulawinek.
Jak dodaje wiceprezydent „wodociągi” są przygotowane pod względem formalnym, technicznym i organizacyjnym do świadczenia mieszkańcom takiej usługi. Odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie możliwy prawdopodobnie jeszcze w styczniu, po podpisaniu umowy. Ewentualne opóźnienie może wynikać z faktu złożenia przez firmy PUK i EKO odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, w którym przedsiębiorstwa te kwestionują prawo Miasta do realizacji tej usługi samodzielnie, co w zdecydowanym stopniu przyczyniłoby się do obniżenia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Kaliszu.
MS, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze