Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żegnajcie słomki, talerze, sztućce – z rynku znikają jednorazowe plastiki

Ten rok będzie przełomowy pod względem zmian ekologicznych. W życie wchodzi tzw. Dyrektywa Plastikowa, czyli zakaz wprowadzania na rynek jednorazówek z plastiku. Tych, które zalegają np. w restauracjach będzie można używać tylko do 3 lipca 2021 r.
Żegnajcie słomki, talerze, sztućce – z rynku znikają jednorazowe plastiki

Wraz z nowym rokiem Parlament Europejski zatwierdził zakaz wprowadzania na rynek jednorazówek z plastiku. To efekt troski o środowisko, ponieważ tego typu produkty najczęściej trafiają do wód, stanowiąc blisko 70% wszystkich odpadów morskich. Nie tylko zlegają w morzach czy na plażach, ale ich pozostałości można znaleźć w ciałach m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków. Zwierzęta połykają tworzywa sztuczne, albo giną zapląta w plastikowe obręcze czy reklamówki.

Najważniejsze zapisy Dyrektywy Plastikowej to:

- od 2021 r. zakaz sprzedaży plastikowych produktów (lista znajduje się poniżej)
- od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;
- od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc.;
- do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. - 90% proc.

Plastikowe produkty objęte od 2021 r. zakazem sprzedaży:
sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),
talerzyki i inne naczynia,
słomki i mieszadełka do napojów,
patyczki do uszu,
rączki do balonów,
tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji,
pojemniki do żywności,
styropianowe kubeczki

Jeżeli w 2021 r. będzie można zauważyć jeszcze posiłek na plastikowym talerzu z plastikowymi sztućcami, to tylko dlatego, że zalegają one w restauracji. Jednak korzystać można z nich tylko do 3 lipca 2021 r.

Jak długo rozkłada się plastik?

Plastik jest najpopularniejszym tworzywem sztucznym i może rozkładać się nawet do 1000 lat. I choć większość marketów czy restauracji stopniowo zaczyna korzystać z papierowych czy materiałowych toreb i sztućców, wciąż królują te plastikowe. ,,Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, a produkcja plastiku będzie wzrastać to będą już dwie śmieciarki w 2030 i cztery w 2050. Najlepsze dostępne dane mówią że dziś w oceanie mamy ponad 150 milionów ton plastiku, a rocznie przez plastikowe odpady traci życie STO MILIONÓW ssaków morskich" – alarmuje organizacja WWF Polska.

Polska miała ponad 2 lata na wdrożenie i przygotowania się do wprowadzenia dyrektywy. W tym czasie np. sieć sklepów Rossmann zrezygnowała z plastikowych patyczków na rzecz papierowych, a restauracja McDonald’s zaczęła korzystać z papierowych słomek.

W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi 3,5 mln ton rocznie. Branża plastikowa to 160 tys. pracowników, 80 mld zł obrotów rocznie i 8 tys. firm.

JF, źródło wwf.pl, prawo.pl, fot.  WWF Facebook, pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama