Ich zainteresowanie grodem nad Prosną nie jest przypadkowe. Jesienią ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała informację, że miasto Jingzhou jest zainteresowane nawiązaniem kontaktów z Kaliszem. W pierwszej połowie tego roku do Kalisza wybierają się jego przedstawiciele.
Jingzhou zajmuje imponującą powierzchnię ponad 14 tysięcy km² i liczy ponad 6,3 milionów mieszkańców. To najstarsze miasto w Chinach o historii liczącej ponad 2600 lat, które było miejscem narodzin Kultury Chu porównywalnej do kultury Aten w Starożytnej Grecji oraz centrum Kultury Trzech Królestw w III w. n.e. W 689 r. p. n. e. król Wen Chu wybrał starożytne miasto Ying (obecnie Ji’nan Ancient City w dzielnicy Jingzhou) na stolicę kraju. Służyła ona 20 królom tej dynastii przez 411 lat. - Samo centrum miejskie liczy 600 tysięcy mieszkańców, a cała aglomeracja miejska – 7 milionów – mówi towarzyszący dziennikarkom Zdzisław Góralczyk, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, dyplomata. - To będzie taka bardzo równorzędna współpraca ze stutysięcznym Kaliszem, ale bardzo też przyjazna. I dwa najstarsze miasta po obu stronach.
Jingzhou leży na skrzyżowaniu trzech ważnych szlaków turystycznych: Kultury Chu, Kultury Trzech Królestw oraz Trzech Zapór Wodnych Chińskiej Rzeki Jangcy. Pod względem gospodarczym Jingzhou leży na skrzyżowaniu 4 największych ośrodków rozwoju w Chinach - znajduje się w odległości ok. 1000 km od Pekinu, Hongkongu, Shanghaju i Chongqingu. Jest ważnym centrum transportu i dystrybucji w regionie oraz jednym z kluczowych portów lądowych na rzece Jangcy położonym niedaleko słynnej Tamy Trzech Przełomów. W Jingzhou studiuje ponad 130 tys. studentów m. in. na Uniwersytecie Yangtze i Jingzhou Vocational College of Technology.
Nawiązanie kontaktów z chińskim miastem wpisuje się w priorytety polityki zagranicznej Polski. W 2011 r., po 14 latach przerwy, oficjalną wizytę w Chinach złożył Prezydent RP, a rok później, pierwszy raz po 25 latach, chiński premier gościł w Polsce. Od niedawna nawet poszczególne regiony w Polsce ustanawiają swoje przedstawicielstwa w Państwie Środka, jak na przykład Pomorze. Także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zachęca poszczególne miasta i gminy z terenu Wielkopolski do wykorzystania ocieplenia w stosunkach dyplomatycznych i nawiązywania kontaktów w Chinach, nie tylko o charakterze gospodarczym, ale przede wszystkim w celu promocji Polski, wzajemnej wymiany kulturalnej i naukowej. Jest to tym bardziej uzasadnione, że Polska stała się siódmym z kolei państwem w Unii Europejskiej uznanym przez Chiny za partnera strategicznego.
Podczas pobytu w Kaliszu reporterkom z Chin towarzyszy prof. Zdzisław Góralczyk, Ambasador RP w Chinach w latach 1994-1998, a obecnie prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej oraz Jacek Magnuszewski i wiceprezes Zygmunt Hałaczkiewicz z kaliskiego oddziału towarzystwa. We wtorek dziennikarki przeprowadziły wywiad z prezydentem Januszem Pęcherzem.
RED, Lilianna Kaliszan-Piotrowska, Juliusz Kowalczyk, Mirka Zybura, fot. Juliusz Kowalczyk, Mirka Zybura, archiwum Jingzhou
Napisz komentarz
Komentarze