Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Główna nagroda na festiwalu filmów dokumentalnych. Ekipa z Ostrowa nagrodzona za film o samosiołach WIDEO

Sukces „Ostatnich ludzi Czarnobyla” – filmu o życiu rodowitych mieszkańców strefy zero, do których od kilku lat z pomocą jeździ ekipa z Ostrowa Wielkopolskiego. Trzecia część niezwykłego filmu zdobyła główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów „Bukovina” na Ukrainie. Obraz pokonał 800 innych dokumentów. Uznanie znalazł także wśród internautów. Zaledwie w ciągu miesiąca od umieszczenia filmu w sieci obejrzało go 200 tysięcy osób. Dlatego twórcy już myślą o kolejnej odsłonie opowieści, a warunki temu sprzyjają, bo cała grupa jest właśnie z wizytą u strefie napromieniowanej.
Kliknij aby odtworzyć

Trzecia część filmu o ostatnich ludziach Czarnobyla miała premierę we wrześniu ub.r. Ponad godzinny obraz to opowieść o osobach, które w rok po katastrofie elektrowni zaczęły wracać do strefy napromieniowanej i żyją tam do dziś. Historie pokazane przez ekipę Krystiana Machnika z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy jeżdżą do Czarnobyla z pomocą dla samosiołów urzekły jury III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Bukovina" na Ukrainie. Film zdobył główną nagrodę, o którą walczyło 800 innych z całego świata.

Nominację otrzymały też "Alaska Long Hunters" oraz "Sockeye Salmon, Red Fish". „Są to filmy zrobione na naprawdę światowym poziomie z wysokim budżetem, dlatego razem ze studiem XBestCinema jesteśmy niebywale dumni z nadanego wyróżnienia. A jest ono nie byle jakie, bo nie tylko nasza produkcja otrzymała nominację, z której zajęła 1. miejsce w jednej z głównych kategorii, ale ważne jest również, gdzie się wygrywa. Festiwal "Bukovina" jest bowiem jednym z największych wydarzeń filmowych na Ukrainie. Oczywiście, ze względu na pandemię miał on dość skromną formę (głównie internetową), jednak jeszcze rok temu był czerwony dywan i ceremonia wręczenia nagród, która odbywała pośród ukraińskich Karpat, w mieście Czerniowce. Tym razem musimy zadowolić się tytułem, jednak jest to nagroda, która otwiera wiele możliwości” – napisali na swoim profilu napromieniowani.pl

Trzy miesiące po premierze i prezentacjach w czasie specjalnych pokazów film trafił też do sieci. W zaledwie miesiąc od premiery obejrzało go 200 tysięcy internautów.

I jest to najchętniej oglądana część serii tworzonej przez ekipę z Ostrowa Wielkopolskiego. Sami autorzy przyznają, że ten wynik cieszy, bo film jest trudny i nie da się obejrzeć go „przy okazji”. Potrzebny jest czas, by całość obejrzeć od razu.

„Bo choć "jedynkę" obejrzało aż 3,5 raza więcej osób, to wynik ten zbierany był 3 lata. Statystyki na dziś rysują się następująco: Ostatni ludzie Czarnobyla 1 (2018) - 700 tysięcy odsłon; Ostatni ludzie Czarnobyla 2 (2019) - 243 tysiące odsłon; Ostatni ludzie Czarnobyla 3 (2020) - 200 tysięcy odsłon” – podsumowują w innym wpisie napromieniowani.pl.

I zapewniają, że już pracują nad kolejną częścią. Piąta wyprawa pomocowa dla samosiołów wyjechała z Polski w ostatni wtorek stycznia WIĘCEJ.

I oprócz odwiedzania mieszkańców strefy zero i obdarowywania ich potrzebnymi do trudnej egzystencji darami zbierała materiał do kolejnego dokumentu. 

AW, napromieniowani.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama