W piątek badania potwierdziły nowe ogniska ptasiej grypy w powiecie kaliskim. W sumie na trzech fermach. Jeszcze w czwartek było ich 16.
Wirus zaatakował fermy w Nowym Karolewie, gdzie wybito 15 tysięcy sztuk kaczek, Bystrku, w którym konieczne było gazowanie 30 tysięcy indyków i w Podzborowie; tam taki sam los spotkał 60 tysięcy kaczek i kogutków.
Drobiarstwo to jedna z podstawowych gałęzi rolnictwa w powiecie kaliskim, który w regionie jest potentatem w hodowli ptaków do celów spożywczych. Tak duża wykrywalność ptasiej grypy na tutejszych fermach spowodowała, że wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu skierował do Kalisza lekarzy, którzy mają ustalić, skąd wirus przywędrował. Według jednej z teorii H5N8 mógł kryć się w słomie używanej jako ściółka.
Gospodarstwa są prowadzone przez osoby spokrewnione ze sobą, więc wirus może być przenoszony na odzieży – powiedział Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii. – Inną drogą transmisji mógł być silny wiatr, który przed powstaniem ognisk wiał na zagrożonym terenie.
Żeby nie dochodziło do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa gazowane są ptaki w fermach z potwierdzonym zakażeniem oraz stada kontaktowe. W sumie przez dwa tygodnie wybito 400 tysięcy sztuk drobiu. W strefach zapowietrzonej i zagrożonej jest 100 ferm.
Ptasią grypę wykryto też w stadzie w Granowie - Pustkowiu. Jest to pierwszy przypadek zachorowania w powiecie ostrzeszowskim. Konieczne było wybicie 10 tysięcy sztuk kaczek. Z informacji przekazanych przez Andrzeja Żarneckiego wynika, że w okolicy znaleziono też padłe myszołowy i gawrona. Badania ptaków w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach wykażą, czy dzikie ptaki też były zakażone. Bardzo często właśnie takie ptactwo przenosi chorobę do stad zamkniętych.
Choroba ludziom nie zagraża, ale dla ptaków jest śmiertelnie niebezpieczna. Kiedy zaatakuje stado hodowlane konieczne jest wybicie wszystkich sztuk drobiu znajdujących się w fermie.
AW, fot. pixabay
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze