Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żona prezydenta w komisji. Opozycja: to nieetyczne!

Czy żona prezydenta miasta powinna zasiadać w ratuszowej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i pobierać wynagrodzenie z miejskiej kasy? Taki problem podniesiono podczas czwartkowej sesji. Prezydent Grzegorz Sapiński wymienił skład komisji, ale pozostawił na stanowisku m.in.  swoją małżonkę, a także powołał córkę wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Edwarda Prusa.   
Żona prezydenta w komisji. Opozycja: to nieetyczne!

Tym razem nepotyzm zarzucił prezydentowi radny PO Sławomir Chrzanowski. - W komisji, która nie jest komisją społeczną, zasiada 19 osób, w tym Agnieszka Skipirzepa-Sapińska, małżonka prezydenta – mówił radny w czasie sesji. - Czy tak się pan umawiał z mieszkańcami Kalisza? Czy to nie jest zwykłe oszustwo?


Pytanie wydaje się o tyle uzasadnione, że jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, a później w jej trakcie Grzegorz Sapiński wielokrotnie poddawał w wątpliwość, czy żona byłego prezydenta Janusza Pęcherza (będąca dziennikarką w prywatnym medium) i małżonka wiceprezydenta Dariusza Grodzińskiego (wówczas zatrudniona jako sekretarka w jednej z firm budowlanych) powinny dalej pracować tam, gdzie pracują. W 2013 roku na jednej z konferencji prasowych Grzegorz Sapiński twierdził, że praca obu pań, ze względu na swój charakter, jest w związku z funkcjami ich mężów wątpliwa społecznie i nie powinny jej kontynuować, choć żadna z firm zatrudniających żony nie była związana z jednostkami czy organizacjami podległymi miastu. Grzegorz Sapiński swoimi zastrzeżeniami wielokrotnie dzielił się publicznie, również  w mediach ogólnopolskich. – Apelowałem do Grodzińskiego, aby jego żona zwolniła się ze spółki – mówił portalowi niezalezna.pl. 

Prezydent Grzegorz Sapiński z żoną Agnieszką Skipirzepą-Sapińską

Z własną żoną, która jednak pobiera wynagrodzenie z miejskiej kasy, takiego problemu prezydent nie ma. - Umawiałem się z wyborcami na wiele rzeczy, ale na pewno nie na to, że będę zwalniał moją żonę z obowiązków, które pełniła do tej pory. Nie będę jej zwalniał ze szkoły.  Moja żona od wielu lat jest też w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, więc jej nie odwołałem. Jest też kuratorem społecznym w sądzie dla dorosłych - nie będę występował, by ją usunięto. Jak również prowadzi klub „Pomocna dłoń” dla trzeźwych alkoholików w Żelazkowie i nie będę występował do wójta Żelazkowa, by ją zwolnił z tych obowiązków – powiedział Grzegorz Sapiński.

Zmiany w składzie komisji alkoholowej zaszły 26 stycznia br.  Zmniejszono też liczbę jej członków z 23 do 19. Według radnych opozycyjnych w komisji  zabrakło m.in. osób bezpośrednio zajmujących się alkoholikami i pomagających ich rodzinom. - Czy realizacja programu będzie przebiegać prawidłowo, skoro zabrakło miejsca dla przedstawicieli klubów abstynenckich czy podmiotów zajmujących się prowadzeniem świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci osób uzależnionych? – pytała radna Jolanta Mancewicz. - Nie ma też przedstawiciela Caritas, ZHP czy zgromadzenia sióstr i co mnie bardzo zaniepokoiło, zabrakło miejsca dla przedstawiciela kaliskiego sądu. Czy ten przedstawiciel nie zasługuje na udział w tej komisji? Tym bardziej, że wielokrotnie w sytuacjach wymagających interwencji sądu służył radą i wiedzą.

Do komisji dostali się natomiast – oprócz żony prezydenta – także córka wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza m.in. Justyna Prus-Buczak, a także osoby związane z koalicja rządzącą, m.in. stowarzyszeniem prezydenta „Wspólny Kalisz”.  -  Niektórzy mają dużo więcej, biorą tysiące z miejskiej kasy i nic nie robią. Moja córka ma przygotowanie merytoryczne do tego i może gdyby to był jakiś etat to bym protestował – ucina Edward Prus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Edward Prus (z lewej) również nie widzi problemu, że jego córka pobiera pieniądze z miejskiej kasy. - Inni biorą więcej - odpowiada

Skład Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powoływany jest przez prezydenta w formie zarządzenia. Każdy członek otrzymuje za posiedzenie 125 złotych, a przewodniczący 180 złotych. Każdy przechodzi przeszkolenie organizowane przez Urząd Miasta pozwalające zajmować się problematyką alkoholową w mieście.

RED, zdjęcie arch.

Po lewej skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołanej 26 stycznia. Po prawej - poprzedni jej członkowie.

1) Rafał Andrzejak

2) Elżbieta Antczak

3) Tomasz Efinowicz

4) Tomasz Jeżyk

5) Aleksandra Kalinowska

6) Lidia Krzywoźniak

7) Żaneta Lasiecka-Stodolna

8) Aneta Lis-Kotowska

9) Krzysztof Majchrzak

10) Małgorzata Marczak

11) Justyna Prus-Buczak

 12) Sylwia Sielicka

13) Agnieszka Skipirzepa-Sapińska

14) Jadwiga Soińska

15) Magdalena Spychalska

16) Roman Szeląg

17) Roman Szychowski

18) Anna Szymczak

19) Ewelina Zawierzyńska

1)   Mirosław Jurek - Przewodniczący 
2) Andrzej Grudziński - Wiceprzewodniczący
3) Elżbieta Antczak- Członek Komisji
4) Rafał Andrzejak - Członek Komisji
5) Bartosz Bogusz - Członek Komisji
6) Władysław Balcerzak - Członek Komisji
7) Regina Małecka - Członek Komisji
8) Edmund Kubisiak - Członek Komisji
9) Agnieszka Marciniak - Członek Komisji
10) Bogumił Łączyński - Członek Komisji
11) Jolanta Mancewicz - Członek Komisji
12) Ryszard Krakowski - Członek Komisji
13) Aneta Lis-Kotowska - Członek Komisji
14) Wincenty Edmund Pawlaczyk - Członek Komisji
15) Katarzyna Pilas - Członek Komisji
16) Helena Skoneczko - Członek Komisji
17) Danuta Solarska - Członek Komisji
18) Agnieszka Skipirzepa- Sapińska- Członek Komisji
19) Magdalena Spychalska - Członek Komisji
20) Stanisława Szwedowska- Członek Komisji
21) Roman Szeląg - Członek Komisji
22) Wacław Szczap - Członek Komisji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama