Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Elektryczne hulajnogi na nowych zasadach. Za nieprawidłowe korzystanie - mandaty

Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, podróżowanie w pojedynkę i bez zwierząt. Do tego ściśle wyznaczonymi drogami i z określoną prędkością. To tylko niektóre przepisy regulujące korzystanie z elektrycznych hulajnóg. 20 maja w życie wejdzie znowelizowana Ustawa Prawo o ruchu drogowym, która korzystanie z tych urządzeń ma uczynić bezpieczniejszym.
Elektryczne hulajnogi na nowych zasadach. Za nieprawidłowe korzystanie - mandaty

Zmiany w prawie są efektem licznych wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg, w tym również śmiertelnych. Dlatego pod koniec stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy regulującej status prawny hulajnóg elektrycznych, a w kwietniu została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy, które zaczną obowiązywać od 20 maja obejmują wszelki sprzęt sportowo-rekreacyjny, czyli zarówno ten elektroniczny, jak i ,,analogowy’’.

Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W pojedynkę i bez zwierząt

Od teraz hulajnoga elektryczna będzie zdefiniowana jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.  Na hulajnodze może jechać tylko 1 osoba. Zabrania się przewożenia osób trzecich i zwierząt. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozić może mandat w wysokości 100 złotych. Ukaranie mandatem możliwe jest także za kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - od 300 do 500 złotych oraz za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 200 złotych.

Najwyżej 20 km/h

Maksymalna prędkość z jaką można się poruszać to 20 km/h.  Co ważne, osoby w wieku od 10 do 18 lat, które chcą poruszać się na hulajnodze muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Natomiast osoby pełnoletnie nie są zobowiązane, by mieć taki dokument. Dzieci w wieku do 10. roku życia będą mogły poruszać się na hulajnodze elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. W innych miejscach będzie to surowo zabronione.

Gdzie można jeździć na hulajnodze?

Jeśli chodzi o poruszanie się, użytkownik hulajnogi będzie zobowiązany korzystać z:
- drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów

- jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony do 30 km/h lub brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- chodnika lub drogi dla pieszych – tylko gdy chodnik jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i wtedy, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach

Największy problem w ubiegłym sezonie stanowiło natomiast pozostawianie hulajnogi po zakończonej jeździe. Jak teraz ma wyglądać parkowanie i zostawianie sprzętu?

Hulajnogi będzie można pozostawić na chodniku w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi. Gdy takiego miejsca nie będzie sprzęt należy pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, jednocześnie równolegle do niego i jak najdalej od jezdni. Jeśli ktoś pozostawi hulajnogę w miejscu niedozwolonym, będzie mogła zostać ona usunięta na koszt użytkownika, a o samym usunięciu decydować będą odpowiednie służby. Oprócz tego grozi to mandatem w wysokości 100 zł.

Warto dodać, że sezon z elektrycznymi hulajnogami już się zaczyna. Od tamtego roku w Kaliszu zostały postawione te same, które znane są z większych miast. W Kaliszu jest ich 61.

Wrotki, rolki i deskorolki

W projekcie również zostały dopisane urządzenia wspomagające ruch, czyli wrotki, rolki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia napędzane siłą mięśni. W przypadku użytkowników tych pojazdów, również będą określone zasady poruszania się tych osób. Korzystać będzie można z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów. Prędkość natomiast ma być zbliżona do prędkości pieszego, ze szczególnym obowiązkiem zachowania ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniania jego ruchu. W przypadku strefy zamieszkania osoba poruszająca się ma prawo korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

JF, fot. gov.pl i blinkee.pl

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama