Marta Walczykiewicz w olimpijskiej formie. Kajakarka KTW wygrała zawody Pucharu Polski (ZDJĘCIA)

Czołowi polscy kajakarze rywalizowali w miniony weekend w Wałczu o miejsca w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Prymat na sprinterskim dystansie 200 metrów potwierdziła Marta Walczykiewicz. Wysoko plasowała się także druga z kaliszanek, Katarzyna Kołodziejczyk.

W Ogólnopolskich Wiosennych Regatach Konsultacyjnych Seniorów i Juniorów uczestniczyła cała krajowa czołówka kajakarzy i kanadyjkarzy. Zawody miały rangę drugiej serii Pucharu Polski i  stanowiły ważny etap eliminacji do poszczególnych osad na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. O bilet do stolicy Japonii może być spokojna Marta Walczykiewicz, która przed dwoma laty w Szeged wywalczyła przepustkę dla Polski w K1 200 metrów, a w miniony weekend potwierdziła, że na swoim koronnym dystansie nie ma sobie w kraju równych. Kajakarka KTW Kalisz wygrała w Wałczu finał A tej konkurencji. Jako jedyna uzyskała czas poniżej 41 sekund (40.75). Druga była Karolina Naja, a trzecia Helena Wiśniewska.

Podopieczna klubowego trenera Zbigniewa Walczykiewicza startowała też na dwóch innych dystansach. Na 1000 metrów wygrała finał B, ale jej wynik był najlepszym spośród wszystkich uzyskanych w finałowych wyścigach (4:02.02). Z kolei w konkurencji K1 500 metrów zajęła siódme miejsce (1:56.22).

W Wałczu na wysokich lokatach plasowała się także druga z kaliszanek Katarzyna Kołodziejczyk. Zawodniczka bydgoskiego Zawiszy była czwarta na 500 metrów (1:55.23), piąta na 200 metrów (41.56) i szósta na 1000 metrów (4:07.81).

Po sprawdzianie formy kadrę polskich kajakarek czeka kolejne już w tym roku zgrupowanie. Rozpocznie się ono 29 kwietnia. W COS OPO w Wałczu biało-czerwone przebywać będą do 11 maja. Potem pojadą do węgierskiego Szeged na pierwsze w tym roku międzynarodowe regaty. Będzie to pierwsza seria Pucharu Świata, która odbędzie się w dniach 14-16 maja.