Dzień rozpoczął się nerwowo – od alarmów bombowych. Informacje o ładunkach wybuchowych dotyczyły 17 placówek w Kaliszu i powiecie – od szkół podstawowych po średnie, w których o godz. 9.00 miały ruszyć matury. Na szczęście alarmy okazały się fałszywe, a egzaminy rozpoczęto zgodnie z planem WIĘCEJ.
Maturzyści musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. Do wyboru mieli napisanie rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów:
1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
2. Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
Można też było zinterpretować wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".
Uczniowie „Kopernika”, z którymi rozmawialiśmy raczej nie byli zaskoczeni. Może tylko ,,Zemstą’’ Aleksandra Fredry, która również pojawiła się w zadaniach, ale „Lalką’’ Prusa już nie. Mury szkoły opuszczali zadowoleni i z dobrym nastawieniem.
Nic mnie nie zaskoczyło, tak myślałem że będzie ,,Lalka’’ – powiedział nam jeden z uczniów.
Byliśmy doskonale przygotowani, więc nic nie sprawiło nam trudności. Temat rozprawki był o ambicjach na podstawie ,,Lalki’’ i tak naprawdę nie można było dziś lepiej trafić – dodali inni.
Przedmiot dodatkowy – nieobowiązkowy, ale wybierany
W Wielkopolsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło 24 844 zdających. W Kaliszu w 18 szkołach średnich było to 1523 uczniów.
Sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja i z powodu pandemii będzie inna niż zwykle. Co roku maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także przynajmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowa była także matura ustna z języka polskiego i obcego. Tym razem egzaminów ustnych nie będzie (przystąpić do nich mogą uczniowie ubiegający się o przyjęcie na zagraniczne uczelnie), nieobowiązkowy jest także przedmiot dodatkowy. Większość abiturientów postanowiła go jednak zdawać, bo ułatwi im to dostanie się na studia. Tylko 13% zdecydowało się pozostać przy podstawowym egzaminie.
W Wielkopolsce wśród najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych są język angielski, matematyka i geografia. Uczniowie mogli wybrać ich nawet 6, ale na taki krok zdecydowało się zaledwie 0,1 % wszystkich uczniów.
Matura w reżimie sanitarnym
Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Uczniom są one już dobrze znane, bo takie same zastosowano marcu podczas matury próbnej. W reżimie sanitarnym przebiegała również matura 2020. Uczniów obowiązują osobne wejścia, różne godziny przyjścia do szkoły, dezynfekcja, dystans i maseczki, które można ściągnąć dopiero w ławce.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30% punktów z egzaminów obowiązkowych. Z kolei przy przedmiotach dodatkowych nie ma progu zaliczeniowego.
Jutro maturzyści zmierzą się z matematyką, a 6 maja z językiem angielskim - wszystko na poziomie podstawowym. Wyniki zostaną przesłane do szkół do 5 lipca.
JF, MIK, fot. JF
Napisz komentarz
Komentarze