W piątek, 28 maja w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się poświęcone ASF posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W naradzie, której przewodniczył wojewoda Michał Zieliński w formie online udział wzięli także przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu.
Od jesieni ubiegłego roku do 1 maja br. w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków afrykańskiego pomoru świń, jednak na początku maja w powiecie szamotulskim (Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w miejscowości Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja br. przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie.
W tym ostatnim przypadku zagrożenie dotyczy dużego stada - około 3 tys. sztuk świń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania choroby poza wyznaczony obszar. W piątek rozpoczęła się likwidacja całego stada. Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. W sobotę do poszukiwań włączy się 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestników działań, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, będzie wspierał dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu.
W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.
ASF o groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa zwierząt: świń domowych, świniodzików oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF,
w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Wystąpienie ogniska choroby niesie za sobą olbrzymie straty finansowe, związane zarówno z jej zwalczaniem, jak i drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny, zarówno w kraju jak i poza jego granice. Ważnejest, aby zgłaszać każdy przypadek znalezienia w terenie padłego dzika, świni lub ich szczątków do służb weterynaryjnych bądź do instytucji samorządowych, policji czy pracowników Lasów Państwowych.
MIK, fot. pixabay
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze