Zdjęcia do filmu powstawały latem 2014 roku, m.in., na kaliskim Zawodziu. Twórca telewizyjnego cyklu „Tajemnice początków Polski” Zdzisław Cozac w swoim kolejnym filmie poszukuje śladów pierwszych Piastów w Kaliszu. Film ma dać odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zdołał zbudować od podstaw państwo budzące respekt sąsiadujących z nim władców? Kim byli pomysłodawcy i twórcy państwa nazwanego w początku XI w. Polską? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy może przybyli z innego rejonu Europy?
Zdaniem reżysera, do niedawna w powszechnej świadomości Polaków funkcjonowało przekonanie, że „gniazdem” dynastii było Gniezno, a państwo polskie uformowało się poprzez ewolucyjny rozwój wspólnot plemiennych. Jednak przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne i dendrochronologiczne zabytków pozostałych po wczesnośredniowiecznych grodach Wielkopolski wykazały, że należy zweryfikować ich dotychczasową chronologię i dynamikę przemian prowadzących do powstania wczesnopiastowskiego państwa.
Wśród hipotez o pochodzeniu rodu Piastów z Wielkopolski, autor filmu koncentruje się na koncepcji o kaliskim rodowodzie Piastów. Kiedy powstał gród w Kaliszu–Zawodziu i jak wyglądał wraz z najbliższym otoczeniem? Czy jego władcy mieli wystarczający potencjał, by wyruszyć na podbój Wielkopolski? Jak gród na Zawodziu się rozwijał i jakie wydarzenia z jego dziejów mogą świadczyć, że zajmował szczególną pozycję w czasach panowania dynastii piastowskiej? - Jedna z kluczowych scen ukaże, jak mogła wyglądać strategia podboju ziemi gnieźnieńskiej przez kaliskich władców. Z obrazem tym zderzą się najbardziej popularne hipotezy o obcym pochodzeniu dynastii piastowskiej: tzw. „skandynawska” i „wielkomorawska” – zapowiada Cozac.
Która z przedstawionych hipotez jest najbliższa prawdy? Czy „gniazdo” dynastii zostanie kiedykolwiek odkryte? Autor filmu pokaże rozpoczęte badania naukowe, które powinny przybliżyć widzów do poznania tej tajemnicy.
W filmie Cozaca nie zabraknie barwnych inscenizacji z życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie i emocjonujących walk z najeźdźcami, w których wystąpili liczni odtwórcy historyczni. Także wirtualne rekonstrukcje kaliskiego grodu na Zawodziu pomogą widzom przenieść się w realia enigmatycznych początków Polski, by śledzić pasjonujące poszukiwania gniazda piastowskiej dynastii. - Ciekawostką związaną z Kaliszem może być fakt, że tekst lektorski w „Ukrytym gnieździe dynastii” czyta Henryk Talar - aktor, którego oklaskiwałem w czasach swojej młodości w Teatrze Bogusławskiego - informuje Z. Cozac.
Konsultantem naukowym „Ukrytego gniazda dynastii” jest prof. Henryk Samsonowicz. Innymi ekspertami, którzy wystąpią w filmie są wybitni polscy archeolodzy i historycy, m.in. prof. prof. Andrzej Buko, prof. Władysław Duczko, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Przemysław Urbańczyk czy prof. Hanna Koćka-Krenz, ale również specjaliści innych dziedzin. Film realizowany jest w koprodukcji z TVP HISTORIA. Poprzednia produkcja cyklu o wczesnośredniowiecznym Wolinie pt. „Miasto zatopionych bogów”, zdobył wiele festiwalowych nagród, w tym ostatnią – Złotego Kopernika – na zakończonym 28 listopada 2014 roku, Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2014. Film „Ukryte gniazdo dynastii” powstał, podobnie jak trzy wcześniejsze obrazy cyklu „Tajemnice początków Polski”, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
BIM, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze