Robert Kubiak szuka pracy. Najbardziej interesują go oferty dla kierowców. Dzięki jednemu z unijnych programów niebawem podejdzie do egzaminu na kategorię C+E. - Przygotowuję się właśnie do egzaminu. Dużo jest ofert dla kierowców, zarówno w Polsce jak i za granicą. Mam też uprawnienia na koparki, maszyny budowlane, dlatego jeżeli zrobię sobie jeszcze tę kolejną kategorię, będę bardziej atrakcyjny dla pracodawcy – mówi Robert Kubiak.
Robert Kubiak uważa, że wie, jak dobrze sie sprzedać
W swojej dotychczasowej zawodowej drodze przechodził przez kilka rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki zdobytym w tym czasie doświadczeniom wie, jak dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą. - Trzeba się dobrze przedstawić, być elokwentnym, przekazać jak najwięcej wiedzy na temat swoich uprawnień, umiejętności, doświadczenia. Trzeba podejść do tego na luzie, być wymownym, konkretnie odpowiadać, nie mówić za dużo – uważa Robert Kubiak.
Mimo tego, że w rozmowach o pracę dobrze sobie radził, wziął niedawno udział w szkoleniu na temat zasad skutecznej autoprezentacji. Na wczorajsze warsztaty nie przyszedł nikt. - Niestety w ostatnim czasie te szkolenia cieszą się coraz mniejszym powodzeniem. Trudno jest nam jednoznacznie ustalić, jaka jest tego przyczyna. My z większym wyprzedzeniem umieszczamy ogłoszenie na ten temat na naszej stronie internetowej – tłumaczy Anna Mikołajczyk, dyrektor kaliskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Może nie każdy wiedział, a może po prostu nikt nie chciał na takie zajęcia przyjść. A szkoda, bo podczas kilkugodzinnego szkolenia można na żywo, z fachowcami przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną. A błędów, jakie ubiegający się o pracę popełniają jest wiele. Podstawowy to nieprzygotowanie się do takiego spotkania. - Oni po prostu idą „na żywioł”, z marszu. Wielokrotnie jest tak, że jeżeli kandydat pytany o to: „Co jeszcze pan potrafi? Jakie są pana mocne strony? Co pani mogłaby jeszcze więcej o sobie powiedzieć?” po prostu zacina się i nie umie nic odpowiedzieć – mówi Magdalena Kwiecień, doradca zawodowy, psycholog pracy.
- Kandydaci często nie przygotowują się do rozmów kwalifikacyjnych. To błąd - podkreśla Magdalena Kwiecień, doradca zawodowy, psycholog pracy.
Rekrutowane osoby mają kłopot z odpowiedzią także przy innym pytaniu. - Takim pytaniem bezpośrednim jest: Ile by pan chciał zarabiać? Trudno wtedy czasem odpowiedzieć. Ja zawsze mówię: „Tyle, na ile się wykażę, sprawdzę”. „Tyle, na ile moje umiejętności są cenne”. I na pewno dojdziemy do konsensusu – uważa Robert Kubiak.
Zdanie Roberta podziela doradca zawodowy – sprawa wysokości wynagrodzenia to zawsze kwestia pertraktacji. - Jeżeli mamy poczucie swojego potencjału zawodowo-osobowościowego, to uważam, że nie należy podawać najniższej kwoty. Możemy podać, że w poprzednim zakładzie na podobnym stanowisku zarabialiśmy tyle, ale firma, do której aplikujemy jest znana i mamy nadzieję, że być może ten zarobek będzie większy – zaleca Jerzy Kubiak, doradca zawodowy.
- Trzeba się cenić, ale oczekiwane zarobki podawac z umiarem - radzi Jerzy Kubiak, doradca zawodowy
Jak się najlepiej sprzedać na rynku pracy? Fachowcy czekają, by podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Kolejne warsztaty 26 marca w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ppracy przy Serbinowskiej 5 w Kaliszu.
Agnieszka Gierz, MIK, fot. AG
10 podstawowych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej
1. Krytykowanie byłego pracodawcy
Nigdy nie wiadomo, czy pracodawcy się nie znają. Poza tym szef nie chce zatrudniać osoby, która za jakiś czas może również jego stawiać w złym świetle.
2. Źle dobrany strój
Ubiór powinien być formalny. Kobiety bez głębokich dekoltów, nadmiaru biżuterii czy w zbyt krótkiej spódniczek. U mężczyzn źle widziana jest koszula z krótkim rękawem, dżinsy czy jaskrawe kolory.
3. Niepunktualność
Spóźnienie może skutecznie wyprowadzić pracodawcę z równowagi i w jego mniemaniu źle wróży na przyszłość. Kandydat zalicza ujemne punkty zanim jeszcze się odezwie.
4. Arogancja
Pracodawcy cenią sobie pewność siebie, ale granica między śmiałością a arogancją jest bardzo cienka. Trzeba chwalić się swoimi kompetencjami, ale bez zadzierania nosa.
5. Nieznajomość miejsca pracy
Elementarna wiedza o firmie, do której aplikujemy i branży, w jakiej działa to podstawa. Wielu kandydatów o tym zapomina.
6. Zła mowa ciała
Komunikacja niewerbalna odgrywa bardzo duża rolę kontaktach międzyludzkich. Niewłaściwą mimiką czy gestykulacją sygnalizują nerwowość i brak pewności siebie, można skutecznie zrazic do siebie rozmówce, pomimo wysokich kompetencji.
7. Gadatliwość
Kandydat powinien uważnie słuchać rozmówcy i udzielać precyzyjnych odpowiedzi. Rozwodzenie się, zwłaszcza na tematy niezwiązane z rekrutacją, tylko zirytuje pracodawcę.
8. Mrukliwość
Jest równie niewskazana, jak gadatliwość. Od kandydata wymaga się komunikatywności.
9. Brak dbałości o szczegóły
W przypadku rozmów o prace konkurencja jest zwykle duża, dlatego poplamiony rękaw czy rozmazany makijaż na pewno nie pomoże.
10. Brak entuzjazmu
Jednym z największych błędów jest okazywanie niewystarczającego zainteresowania pracą, obojętności czy wycofania. Do takiego kandydata pracodawca już nie oddzwoni.
Napisz komentarz
Komentarze