Transponder RFID – tak fachowo określa się małe urządzenie, które doczepione jest do pojemnika na odpady. Krążek albo jest montowany do dotychczasowych pojemników lub dołączany do nowych koszy, które mieszkańcy otrzymują.
Czipy pojawiają się na pojemnikach na polecenie władz Miasta. Taki wymóg został określony w przetargu na wywóz odpadów.
„Wszystkie pojemniki dla w/w frakcji odpadów odbieranych na terenie miasta Kalisza muszą być wyposażone w transpondery w technologii RFID umożliwiające identyfikację z jakiej nieruchomości i jaką ilość odpadu odebrano. Wykonawca zobowiązany będzie do przyporządkowania (zinwentaryzowania) poszczególnych pojemników z transponderami do danej nieruchomości; inwentaryzacja winna zostać zrealizowana do 31 marca 2022 r.”
Każdy z zaczipowanych pojemników zostanie przypisany do adresu nieruchomości. Małe urządzenie dostarczy Miastu wielu cennych informacji.
System po pierwsze pozwoli nam sprawdzić, gdzie są poszczególne pojemniki, bo na dzień dzisiejszy nie mamy szczegółowej informacji, gdzie są jakiej wielkości pojemniki. A po drugie będziemy mogli zweryfikować, jaki strumień odpadów trafia z poszczególnych pojemników i czy zgadza się to z sumą odpadów przetwarzanych przez Orli Staw.
Każdy pojemnik będzie zaczipowany. Chcemy wiedzieć, ile odpadów jest wywożonych z danej posesji. Przy każdym odbiorze pojemnik będzie ważony, dzięki temu będziemy mieć miesięczny raport w zakresie odbioru ilości strumienia odpadów – mówi nam Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza.
* RFID, czyli Radio Frequency Identification, to technologia, umożliwiająca zdalny odczyt i zapis danych w czasie rzeczywistym w oparciu o fale radiowe. Największą wartość technologii RFID stanowi możliwość odczytu kilku tagów jednocześnie i przystosowanie do pracy w niekorzystnych warunkach zewnętrznych. Co najważniejsze, zapisane w ten sposób dane są bezpieczne i trwałe.
Na potrzeby wykorzystania technologii RFID w gospodarce odpadami, a przede wszystkim identyfikacji pojemników, stosuje się transpondery zamieszczone na koszach i czytniki RFID znajdujące się na pojazdach odbierających odpady.
Ze względu na trudne warunki pracy, często zależne od warunków atmosferycznych sprzęt ten musi wykazywać wyjątkową odporność i trwałość. Zarówno transpondery, jak i czytniki RFID są odporne na działanie wody i substancje chemiczne, a także wibracje i wstrząsy. Oba urządzenia mogą pracować w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach. Montaż transponderów na pojemnikach jest bardzo łatwy, ale jednocześnie są one bardzo trudne do usunięcia, co pozwala wyeliminować próby oszustwa.
*opis za https://www.hdf.com.pl/
Napisz komentarz
Komentarze