Ani epidemia, ani wzrost cen energii nie spowodowały wzrostu bezrobocia. To jest na najniższym poziomie w historii. W Wielkopolsce bezrobocie jest najniższe w kraju i sięga 3,3 proc. W Kaliszu jest nieco wyższe 3,4 proc. To oznacza, że tak naprawdę nie pracuje ten, co nie chce.
Praca jest, ale wynagrodzenie nie zawsze jest zadowalające. I tu wszystkich ucieszy fakt, że od 1 stycznia rząd ustawowo podniósł wysokość najniższej pensji do 3010 zł brutto (ok. 2200 na rękę).
A jak informuje portalsamorzadowy.pl pracodawcy w Polsce deklarują wzrost pensji swoich pracowników na poziomie 7 proc. To tyle, ile w listopadzie 2021 roku wynosiła inflacja. Może więc większość z nas nie zyska, ale przynajmniej aż tyle nie straci. A dodając do tego znaczny wzrost kwoty wolnej od podatku, do 30 tys. zł, to sytuacja ekonomiczna szczególnie tych najmniej zarabiających poprawi się.
Zmiany w Kodeksie Pracy
Polski Ład ściślej reguluje zasady pracy zdalnej. Pracownik, który swoją pracę wykonuje w domu będzie mógł ubiegać się od pracodawcy zwrotu kosztów, np. zużytej energii czy dostępu do internetu.
Zmienia się też zasada naliczania urlopu wypoczynkowego. 26 dni płatnego urlopu w roku przysługuje już wszystkim, nie jest zależne i naliczane od długości stażu pracy.
Nowe technologie liderem
Epidemia koronawirusa spowodowała znacznie szybszy rozwój branży IT, codzienna praktyka życia wymusiła na społeczeństwie częstsze korzystanie z nowoczesnych technologii i branża ta ma się rozwijać najszybciej.
- Prym będą wiodły nowe technologie, co będzie skutkowało tworzeniem nowych miejsc pracy dla naukowców i biotechnologów. Ten sektor gospodarki postrzegany jest jako najbardziej rozwojowy i można śmiało zakładać, że ten trend w 2022 roku nie zmieni się. Powszechna cyfryzacja i rozwój usług informatycznych oraz telekomunikacyjnych to z kolei otwarta droga do kariery dla wszelakiej maści specjalistów z branży IT. – zapowiada portalsamorzadowy.pl.
W 2022 roku na krajowym rynku pracy, ale również na kaliskim ciągle dużym zapotrzebowaniem będą się cieszyć zawody związane z budowlanką: monterzy, murarze, zbrojarze czy spawacza, ale też niewykwalifikowani pracownicy fizyczni.
Napisz komentarz
Komentarze