W powszechnej świadomości Polaków króluje przekonanie, że to Gniezno jest grodem, w którym narodziła się dynastia Piastów i to stąd powoli wyłaniało się Państwo Polskie. Teoria ta wraz z rozwojem badań ma jednak coraz mniej zwolenników. - Przełomowym odkryciem naukowców było określenie wieku grodu w Gnieźnie. Jeśli się okazało, że jest to 940 rok, a jest kilkadziesiąt grodów znacznie starszych, siłą rzeczy nie może być Gniezno kolebką dynastii Piastowskiej – mówi Zdzisław Cozac, reżyser filmu ,,Ukryte gniazdo dynastii’’.
Teoria reżysera filmu Zdzisława Cozaca już teraz budzi wiele kontrowersji
Czy Piastowie przyszli do nas z innego kraju? I tym samym teorię o naszych słowiańskich korzeniach można odłożyć do lamusa? A może przybyli z innego regionu Wielkopolski np.z Kalisza? Zwolennikiem tej teorii jest sam reżyser. - Jeśli chodzi o te hipotezy dotyczące Wielkopolski to tutaj właśnie Kalisz, ta kaliska hipoteza ma najwięcej argumentów za – dodaje Cozac.
Te właśnie argumenty stały się podstawą do stworzenia filmu ,,Ukryte gniazdo dynastii’’. Produkcja jest już kolejnym popularnonaukowym filmem wyreżyserowanym przez Zdzisława Cozaca w cyklu „Tajemnice początków Polski”. Jego premiera odbyła się w czwartkowe popołudnie w kinie Helios. Uczestniczyło w niej ponad stu kaliszan, a także profesorowie, archeolodzy, historycy. Na wszystkich produkcja wywarła wielkie wrażenie. - Sama oprawa, muzyka i wszystko, co tu było pokazane było pokazane w tak wielkiej formie, w tak wielkim wydaniu, tak pięknie, że naprawdę wrażenia jest olbrzymie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyszliśmy obejrzeć ten film – mówili widzowie.
Kaliska premiera filmu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem
Tym bardziej, że grali w nim także kaliszanie, na co dzień zrzeszeni w grupach rekonstrukcyjnych, a także pracujący nad kaliską historią. Wśród nich Mieczysław Machowicz, właściciel Łodzi św. Wojciecha. - Tego się nie da zapomnieć, bo sam fakt, że możemy w czymś takim uczestniczyć to jest dla nas ogromna przygoda, jednocześnie spełnienie jakiś takich marzeń. Bo jednak to, że my się przebieramy w stroje, uczestniczymy w różnych imprezach, próbujemy żyć jak te pokolenia przed nami to jest wielka zabawa i pewnego rodzaju przeżycia, których się nie zapomni – przyznaje.
Przeżyciem było dla aktorów-amatorów także oglądanie siebie na dużym ekranie. - Nie da się ukryć, że fajnie jest usiąść na sali kinowej i popatrzeć na samego siebie – przyznał Jakub Broniecki ze stowarzyszenia Kolovrat. Na samego siebie, na Kalisz, na historię. Każdy, kto chciałby obejrzeć tę niezwykłą produkcję może to zrobić w najbliższym czasie. Telewizyjna premiera zaplanowana jest na najbliższą sobotę na godz. 19.40. Film pokaże TVP Historia. - Każdy szanujący się Polak powinien obejrzeć ten film, ponieważ dużo on wnosi do naszej historii – zachęca Jakub Broniecki.
W filmie zagrali członkowie grup rekonstrukcyjnych z Kalisza
Tym bardziej, że w filmie nie brakuje nowego podejście, nowych teorii i hipotez, a w ich centrum najstarsze miasto w Polsce – Kalisz. - Kalisz jest tu wplątany w aferę związaną z początkami Polski – to chyba najlepsze podsumowanie, które wyszło z ust samego Cozaca.
Każdy kaliszanin interesujący się historią i historycznymi aferami tę pozycję musi więc obejrzeć. Tym bardziej, że w najbliższym czasie dyskutować o Kaliszu będzie cała Polska.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Daty emisji firmy:
TVP HISTORIA:
7 marca, godz. 19.40 – premiera
powtórki:
8 marca, godz. 13.25
11 marca, godz. 13.20
27 marca godz. 12.15
30 marca, godz. 11.10
TVP 1
15 kwietnia godz. 23.30
Napisz komentarz
Komentarze