Coraz więcej przede wszystkim młodych Polaków widzi siebie w wojsku. Choć zainteresowanie służbą wojskową już od jakiegoś czasu utrzymuje się na dobrym poziomie, to teraz w związku z wojną w Ukrainie, jest to znaczący wzrost.
Kiedy porównujemy liczbę zgłoszeń do Wojska Polskiego sprzed roku i z lutego br., to ta liczba podwoiła się – wskazywał na początku marca szef MON Mariusz Błaszczak.
W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kaliszu wniosków zarówno do służby zawodowej jak i do Wojsk Obrony Terytorialnej jest o około 25 procent więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Dostajemy również dużo maili i telefonów z pytaniami o możliwość przeszkolenia wojskowego dla osób, które nie miały wcześniej styczności w ogóle z wojskiem. Oczywiście w ramach tych służb (WOT, służba przygotowawcza), jest to możliwe – mówi nam mjr Jakub Pojmański, rzecznik prasowy WKU w Kaliszu.
Do służby przygotowawczej zgłaszają się przede wszystkim młodzi mężczyźni, zaraz po szkole średniej. Ale jest i coraz więcej kobiet. Natomiast do Terytorialsów chcą i mogą dołączyć ludzie dojrzalsi wiekowo.
Zgłaszają się i 20-latkowie i 40-latkowie. Z pewnością WOT jest dobrą propozycją dla tych, którzy chcą łączyć pracę, życie rodzinne ze służbą w wojsku – dodaje mjr Pojmański.
Chęć to podstawa, ale to nie wystarczy by zostać przyjętym zwłaszcza do zawodowej armii. Jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się dobry kandydat?
Najważniejsze cechy osobowościowe to na pewno zdeterminowanie w dążeniu do celu, chęć rozwijania swojego charakteru w służbie wojskowej i motywacja do pracy. Służba w Wojsku Polskim nie polega tylko na pełnieniu jednej funkcji przez cały okres, jest możliwość awansu, kursów, różnych szkoleń i na pewno osoba zmotywowana, żeby podnosić swoje kwalifikacje, w wojsku się odnajdzie. I oczywiście kluczowy jest patriotyzm: chęć służby Ojczyźnie i jej obywatelom – wymienia mjr Jakub Pojmański.
Mjr Jakub Pojmański z wojskiem związany jest od 14 lat. Przed WKU w Kaliszu służył w jednostce wojskowej w Sieradzu.
Ze mną było tak, że zaraz po maturze zgłosiłem się do jeszcze wtedy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, poszedłem od razu w mundur. Tam skończyłem studia w stopniu podporucznika, to był pierwszy stopień oficerski.
Dziś jest majorem i nie wyobraża sobie innej życiowej drogi jak wojsko.
A teraz przed Wojskiem Polskim czas intensywnej modernizacji i reformy – przyjęta Ustawa o obronie Ojczyzny w znacznym stopniu upraszcza ochotnikom drogę do służby, wprowadza dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i uatrakcyjnia służbę w wielu kwestiach, również związanych z wynagrodzeniem.
________________________________________________________________________________________________________
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze