Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przykra, ale konieczna inwestycja ZDJĘCIA

Łącznie znajduje się tu ok. 8 tysięcy grobów, w których pochowanych jest blisko 30 tysięcy osób. Miejsca na nowe pochówki jest już bardzo mało, dlatego od dawna trwały procedury dotyczące zwiększenia terenu Cmentarza Komunalnego w Kaliszu. Prace gospodarujące nowe tereny mają się już ku końcowi.
Przykra, ale konieczna inwestycja ZDJĘCIA

Autor: zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta

Cmentarz Komunalny to największa kaliska nekropolia. Był urządzany etapowo w latach 60. na terenach byłego poligonu wojskowego w Kościelnej Wsi. Pierwszy pochówek miał tu miejsce 25 stycznia 1971 roku, czyli 51 lat temu. Powiększenie jego przestrzeni stało się koniecznością. na tę inwestycję Miasto przeznaczyło 1,2 mln zł. 

Teren cmentarza powiększy się o powierzchnię blisko 17 tysięcy m2, na której będzie się mieścić sześć kwater, w tym cztery kwatery dla pochówków tradycyjnych, mieszczących około 600 miejsc pod groby jednoosobowe i jednoosobowe głębinowe, jedna kwatera przeznaczona na pole urnowe do pochówku w urnach i jedna kwatera przeznaczona na pochówki osób z mniejszości romskiej – przekazuje Urząd Miasta Kalisza. 

zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta
 

Cmentarz poszerza się od strony ulicy Poznańskiej.

Zakres robót obejmuje podział na części grzebalną oraz komunikacyjną. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia brukowa, powstanie teren zielony wraz z opaską filtracyjną oraz warstwami filtracyjnymi pod zaworami czerpalnymi. Powstaną nasadzenia, oświetlenie terenu oraz przyłącze wodociągowe. Zamontowane będą elementy małej architektury, ogrodzenie terenu, a także hydrant przeciwpożarowy - informuje Miasto.

Wykonawcą jest firma "Włodzimierz Kasprzak Brukarstwo i Handel" z siedzibą w Koźminie. Prace mają zakończyć się w kwietniu.

Cmentarz Komunalny w Kaliszu przy ul. Poznańskiej przeznaczony jest do chowania zmarłych bez względu na wyznanie religijne. Do tej pory zajmował powierzchnię 21 ha, z czego 1/5 stanowi obszar zadrzewiony niezagospodarowany. Teraz łączna powierzchnia cmentarza zwiększy się do 24,19 ha.

Teren cmentarza jest objęty strefą obserwacji archeologicznych. Znajdowano tu liczne ślady życia osad rzymskich - szczątki przedmiotów codziennego użytku, a nawet kieł mamuta. Działania wojenne 1939 roku pozostawiły po sobie okazały bunkier, będący wtedy częścią kaliskiej linii Maginota. Widoczny w prawostronnej części cmentarza schron jest jednym z 19 betonowych schronów bojowych, które otaczały miasto w odległości 6-7 km od centrum i służyły jego obronie.

Od grudnia 2008 roku istnieje możliwość pochowania prochów zmarłych w kolumbariach, czyli ścianach z niszami na urny. Pierwsze kolumbarium usytuowane jest w lewej części Alei Głównej i składa się z 6 bloków pośród których stoi marmurowa postać anioła. Kolumbarium zawiera 126 podwójnych nisz z przeznaczeniem na 252 urny, z czego 90% jest już zapełnione. W 2017 roku, na końcu Alei Zasłużonych powstały kolejne dwie ściany kolumbarium na łącznie 240 niszy, czyli 480 urn.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jerzol 29.03.2022 16:18
A nie trzeba było ogrodzenie zrobić z kolumbarium. Zamiast wydawać pieniądze na płot, jeszcze by się na nim zarobiło.

Gość 29.03.2022 15:41
Dlaczego jeszcze jest zakręcona wiodą Na Tyncu już jest

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama