To historyczny moment. W samo południe prezydent Krystian Kinastowski i przedstawiciel spółki ETP podpisali umowę na wykonanie rewitalizacji Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej. Symbolicznie towarzyszył mu ratuszowy hejnał.
Te podpisy uruchamiają wbicie pierwszych łopat w płytę Głównego Rynku. W końcu rewitalizacja zacznie się dziać, a nie będzie się tylko o niej mówić.
Dzisiaj mamy już wykonawcę, bardzo się z tego cieszymy, bo jak wiemy czasy są niełatwe. Dużo samorządów ma w tej chwili ogromne problemy, jeżeli chodzi o rozstrzyganie postępowań przetargowych. Firma ETP z Katowic to nowa, ale sprawdzona firma w Kaliszu, bo skończyła właśnie realizację rowu RC1 w strefie gospodarczej. To też była duża, bardzo istotna dla naszego Miasta inwestycja – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
W przyszłym tygodniu nastąpi przekazanie placu budowy. Inwestycja została podzielona na 7 etapów (cztery w zakresie przebudowy Głównego Rynku i trzy w zakresie przebudowy ul. Kanonickiej) - tak by ścisłe centrum, mimo robót, mogło funkcjonować. Na wykonanie całości, czyli przebudowę Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej firma ma 12 miesięcy. Rewitalizacja centrum miasta to duże wyzwanie, zwłaszcza w obecnym, trudnym czasie.
Najtrudniejszy niewątpliwie będzie fakt, że to jest realizacja w centrum miasta, więc czeka nas cała logistyka związana z dowożeniem materiałów, wydzieleniem fragmentów robót, tak aby można je było prowadzić w sposób bezpieczny. Znacząca trudnością może być również niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju, która się również dość mocno odbija na branży budowlanej, na znacznym wzroście cen materiałów – odpowiadał na pytania dziennikarzy Damian Mucha, dyrektor Budownictwa Inżynieryjnego spółki ETP.
Wszystko jest i będzie konsultowane z przedsiębiorcami i przedstawicielami wspólnot. Rewolucji nie będzie – mówi prezydent i zaznacza, że plac przy Ratuszu ma łączyć swój reprezentacyjny charakter z innymi funkcjami: spotkań mieszkańców, działalnością restauracji czy organizacją imprez.
Prace na Głównym Rynku obejmować będą przebudowę i uzupełnienie biegnących pod ziemią instalacji, wymianę nawierzchni placu wraz z wykonaniem tablic informacyjnych pamiątkowych monet, przebudowę oświetlenia ulicznego i iluminacji ratusza. Powstanie też instalacja nawadniająca zieleń, ustawiona zostanie mała architektura, pawilony kwiatowe i gastronomiczne oraz nasadzona zostanie nowa zieleń, zarówno wysoka, jak i niska, w tym 24 drzewa.
Ulica Kanonicka także zyska nową nawierzchnię, wymienione zostanie oświetlenie uliczne. Przebudowane i uzupełnione zostaną instalacje. Ustawiona będzie mała architektura i nasadzona zieleń, w tym 6 drzew – przedstawia prezydent.
Słynna studnia – zwana fachowo rząpią, ma zostać zasypana.
My, żeby nie blokować sobie możliwości działań, dopuściliśmy możliwość jej ekspozycji. Natomiast to wszystko jest tak zaprojektowane, że będziemy chcieli ją zasypać. W tym momencie jest opracowywany projekt, który rozstrzyga to, w jaki sposób ten zabytek należy zakopać, a w międzyczasie podjęliśmy szereg działań, żeby umożliwić zakopanie tej rząpi, bo to też nie wynikało ze wcześniejszych analiz. Podobne analizy dokonała pani konserwator, idąc z nami ramię w ramię. I udało się takie dyspozycje uzyskać – odpowiada Krystian Kinastowski.
Katowicka firma ma doświadczenie w tego typu inwestycjach, ostatnio zakończyła podobne zadanie w Nysie i ma nadzieję, że Kalisz będzie ich kolejną wizytówką.
ETP Spółka Akcyjna powstała z połączenia firm Energopol-Katowice S.A. i TP-Elbud S.A., a jej historia sięga roku 1992.
Wartość robót budowlanych wynosi blisko 20 mln zł.
Przebudowa Głównego Rynku wraz z ul. Kanonicką w ramach zadania pn. „Rewitalizacja centrum miasta Kalisza – poprawa stanu układu komunikacyjnego”
ZAKRES RZECZOWY
1. w zakresie przebudowy Głównego Rynku:
a) przebudowa i budowa infrastruktury podziemnej (przyłącza wody, kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego),
b) budowa podziemnego zbiornika retencyjnego,
c) przebudowa nawierzchni wraz z wykonaniem tablic informacyjnych w nawierzchni, monety pamiątkowe, wymiana krat (na żeliwne) w studniach doświetlających piwnice,
d) przebudowa oświetlenia ulicznego,
e) przebudowa i budowa iluminacji budynku Ratusza,
f) budowa instalacji nawadniania zieleni,
g) budowa podziemnego pomieszczenia zabytkowej rząpi,
h) montaż małej architektury (m.in. ławki, kosze, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, demontaż i ponowny montaż zabytkowej pompy, siedzisko nad rząpią, maszty, tryskacze),
i) przesadzenie istniejących drzew w miejsce wskazane przez Zamawiającego – Park Miejski – 5 sztuk,
j) wykonanie nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, w tym 24 drzew,
k) wykonanie pawilonów kwiatowych,
l) wykonanie jednego pawilonu gastronomicznego – planowane miejsce w okolicach restauracji Piwnica Ratuszowa.
2) w zakresie przebudowy ul. Kanonickiej:
a) przebudowa i budowa infrastruktury podziemnej (m.in. kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego),
b) przebudowa nawierzchni,
c) przebudowa oświetlenia ulicznego,
d) montaż małej architektury,
e) wykonanie nasadzeń zieleni, w tym 6 drzew.
Całość robót podzielona na 7 etapów:
1) w zakresie przebudowy Głównego Rynku: 4 etapy
2) w zakresie przebudowy ul. Kanonickiej: 3 etapy
Początek realizacji robót: Główny Rynek
TERMIN
Termin przewidziany do realizacji: 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Wartość robót budowlanych: 19.688.521,12 zł brutto.
Wykonawca robót budowlanych: ETP S.A. z siedzibą w Katowicach.
Napisz komentarz
Komentarze