Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Irena Sawicka Kaliszanką Roku 2021

Za nami Gala Plebiscytu na Kaliszankę Roku 2021. Chodziło w nim o to, by uhonorować kobiety, które w Kaliszu nie tylko mieszkają, ale także wyróżniają się postawą, aktywnością i działają na rzecz miasta. Podczas uroczystości w sali kameralnej UAM poznaliśmy laureatkę pierwszej w historii Kalisza nagrody. Plebiscyt zorganizowały członkinie Kaliskiej Rady Kobiet.
  • Źródło: kalisz.pl
Irena Sawicka Kaliszanką Roku 2021

Autor: kalisz.pl

W Kaliszu jest wiele wspaniałych kobiet, które prowadzą działania na rzecz lokalnych społeczności. Skoncentrowane na innych niejednokrotnie same pozostają niezauważone. Ich wrażliwość, praca, zaangażowanie, wiedza, poświęcany czas nie zawsze są znane i doceniane. 

Plebiscyt, po raz pierwszy w historii miasta, zorganizowała Kaliska Rada Kobiet powołana przez Krystiana Kinastowskiego. Kandydatki mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy.
Do tytułu nominowano jedenaście pań – prezentacja w załączniku. Decyzją kapituły tytuł Kaliszanka Roku 2021 otrzymała Irena Sawicka.

Irena Sawicka, przez blisko trzydzieści lat związana z kaliskim samorządem - przez 26 lat skarbniczka miasta - a obecnie szefowa Zarządu Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów została wybrana Kaliszanką Roku 2021. Plebiscyt zorganizowała Kaliska Rada Kobiet. Do tytułu nominowano jedenaście pań, działających na rzecz miasta i mieszkańców na różnych obszarach.

Uzasadnienie werdyktu kapituły:
"Irena Sawicka, urodziła się w Kaliszu i z tym miastem – co zawsze podkreśla jest szczególnie związana. Właśnie Kalisz jest jej miejscem na ziemi.
Jest ekonomistką. Ukończyła Technikum Ekonomiczne w Kaliszu i Akademię Ekonomiczną w Łodzi.

Była i pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy kaliskiego Ratusza.
Przez blisko trzy dekady pracowała na rzecz miasta: przez 26 lat na stanowisku skarbniczki, a więc jednym z najważniejszych stanowisk w samorządzie.
W swojej karierze zawodowej współpracowała z aż pięcioma prezydentami miasta. I – co należy podkreślić – niezależnie od uwarunkowań politycznych, zmieniających się koalicji oraz rad miasta - świetnie radziła sobie w tym, zdecydowanie męskim gronie.
Przez lata finanse miasta trzymała w garści kobieta!
Pani Irena nadzorowała tworzenie wieloletnich planów finansowych, brała udział w sesjach i komisjach Rady Miasta. Zajmowane stanowisko wymagało od niej stałego rozwoju, szkolenia się, współpracy z wieloma instytucjami zewnętrznymi oraz wszystkimi wydziałami i jednostkami Miasta, organizacjami pozarządowymi. Robiła to świetnie!

Zawsze wyróżniały ją profesjonalizm, sumienność, życzliwość, wzorowe reprezentowanie miasta. Cieszyła się szacunkiem i sympatią współpracowników oraz przełożonych.

Przez lata równolegle zaangażowana była - i pozostaje - w życie kulturalne i sportowe oraz społeczne miasta. Teatr, koncerty Filharmonii Kaliskiej, wydarzenia sportowe, spotkania integracyjne, marsze... Tam zawsze można było spotkać panią Irenę.
Cechuje ją duża wrażliwość społeczna. Wielokrotnie pomagała ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Na jej pomoc zawsze można liczyć.

Pracę zawodową Irena Sawicka zakończyła w czerwcu 2020 roku. Swoje umiejętności organizacyjne, energię i doświadczenie postanowiła wykorzystać w działalności na rzecz seniorów. Została przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizacja ta zrzesza 9000 osób z terenu dawnego województwa kaliskiego. Z zaangażowaniem pełni funkcję społeczną. Zapewnia seniorom możliwość dokształcania się, dbania o zdrowie, realizację pasji i zainteresowań.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj, że pani Irena Sawicka jest spełnioną mamą i babcią. Niemal w pełni samodzielnie – bo przed 27 laty zmarł jej mąż – wychowała dwoje dzieci.
Syn Dawid jest prawnikiem, córka Eliza – ekonomistką. Pani Irena jest dumna z ich osiągnięć. Cieszy się także miłością trojga wnucząt.
Kocha przyrodę i podróże – i te bliskie, i te dalekie. Znajduje czas na dbanie o ogród.

Szanowni Państwo, Irena Sawicka jest przykładem kobiety spełnionej.
W opinii Kaliskiej Rady Kobiet oraz Kapituły plebiscytu może być wzorem dla kolejnych pokoleń kaliszanek."

Gala plebiscytu odbyła się w gmachu WPA UAM. W części artystycznej wystąpili studenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.

Nominowane były także:

Aldona Adamiak-Sadowska – wolontariuszka w fundacji Chops, wcześniej była wiceprezeską stowarzyszenia Misja Miłosierdzia. Pomaga samotnym matkom, osobom wykluczonym społecznie, bezdomnym, z uzależnieniami. Rozwiązuje problemy osobiste, natury psychologicznej i społecznej. Współpracuje i wspiera wiele instytucji pomocowych, pisze artykuły. Tworzy rękodzieło, które trafia na aukcje charytatywne.

Grażyna Adamin – od lat zaangażowana społecznie. Propaguje aktywny tryb życia, sport i turystykę rowerową. Prowadzi działalność edukacyjną. Jest organizatorką i współorganizatorką wielu marszy, pikników, spartakiad. Przyczynia się do integracji międzypokoleniowej. Współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami.
Otwarta i zaangażowana.

Prof. Ewa Andrysiak – jest uznaną naukowczynią, bibliolożką, specjalistką w zakresie historii książki. Działa na rzecz kobiet, popularyzując dokonania kaliskich działaczek społecznych, jak Felicja Łączkowska czy Melania Parczewska. Bierze udział w konferencjach i spotkaniach naukowych, organizowanych przez ośrodki uniwersyteckie, takich jak: „Kobiety Polsce, Polska kobietom 1918–2019” czy „Kobiety w Niepodległej”. Społeczniczka popularyzująca historię Kalisza i regionu, szczególnie w obszarze nauki, oświaty i kultury. Organizuje otwarte spotkania, szerzące wiedzę i kulturę Ziemi Kaliskiej.

Daria Fiechowska – założycielka azylu dla bezdomnych zwierząt – Kosmate szczęście. Dom tymczasowy powstał przed 14 laty. Zwierzęta czekają tu na nowy dom. Niezwykle oddana i społecznie zaangażowana w sprawy zwierząt w naszym mieście. Ceniona także jako behawiorystka, służy pomocą i radą wszystkim zwierzolubom. 

Ilona Kapitaniak – nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Realizuje swoje powołanie pedagogiczne, a równolegle jest niezwykle zaangażowana w upowszechnianie nordic walking. Od chwili powstania działa w Stowarzyszeniu Kalisia Nordic Team. Upowszechnia aktywny tryb życia i marsz z kijkami wśród kaliszan w każdym wieku. Zaraża swoją pasją kolejne osoby.

Jolanta Krzyżan – przedsiębiorczyni, która oprócz prowadzenia biznesu gastronomicznego wspiera artystów, organizuje wydarzenia kulturalne, gale charytatywne. Buduje pozytywny wizerunek miasta. Od ponad dwudziestu lat prowadzi restaurację Roma w Kaliszu, a w ostatnich latach poszerzyła działalność prowadząc ze swoim partnerem kompleks hotelowo-biznesowo-kulturalny Calisia One.

Wiesława Machowska – przez lata zaangażowana w popularyzację folkloru Ziemi Kaliskiej. Brała udział w wielu koncertach, biesiadach, pokazach etnograficznych w kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu upowszechniając dziedzictwo kulturowe regionu. Zaangażowana w działalność kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego jest wiceprezeską. Aktywizuje seniorów, organizuje spotkania, zabawy i wyjazdy.

Ewa Mąkowska – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Kaliszu. Aktywizuje uczniów na różnych polach. Realizuje wiele projektów, gry miejskie, konkursy. Jest prezeską Kaliskiego Stowarzyszenia Stacja Inspiracja, współtwórczynią Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków. Propaguje aktywne spędzanie czasu, pasjonatka historii Kalisza i regionu.

Ewelina Roszak – jest terapeutką, pracuje z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Prowadzi działalność charytatywną. Poprzez swoje projekty integruje pokolenia. Propaguje zdrowy tryb życia. Jest organizatorką rajdów rowerowych i innych wydarzeń sportowo-rekreacyjnych.

Irena Sawicka – przez blisko trzy dekady pracowała na rzecz miasta: przez 26 lat na stanowisku skarbniczki miasta. W swojej karierze zawodowej współpracowała z pięcioma prezydentami miasta. Po zakończeniu pracy zawodowej w ratuszu zaangażowała się w działalność na rzecz seniorów. Jest przewodniczącą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizacja ta zrzesza 9000 osób. Z zaangażowaniem pełni funkcję społeczną.

Mariola Troczyńska – działalność społeczną łączy z prowadzeniem własnego salonu jubilerskiego. Wspiera wiele wydarzeń i organizacji pomocowych, jak Fundacja Abba Pater czy Chops. Spieszy z pomocą ofiarom przemocy, samotnym matkom czy osobom starszym. Podczas pandemii Covid-19 była wolontariuszką w kaliskim Domu Pomocy Społecznej.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Loka 13.05.2022 14:43
Może nie jestem polonistą ale jak można napisać cytat:"...jest uznaną naukowczynią"

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama