Lawinowo rośnie liczba wniosków kierowanych do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kaliszu. W ubiegłym roku o sprawdzenie gotowości szkolnej dziecka poprosiło 360 rodziców. W tej chwili, czyli w niecałe trzy miesiące, już ponad 270 zdecydowało się na zdiagnozowanie swojego dziecka. Wśród nich jest pani Izabela, mama sześcioletniego Igora. - On, tak mi się wydaje, jest na pierwszą klasę za mały. Po prostu nie umie jeszcze napisać literek tak dobrze i według mnie nie poradzi sobie w pierwszej klasie – mówi i dodaje, że jej opinię podzielają także przedszkolanki syna, które na co dzień pracują z dzieckiem i mają możliwość oceny jego postępów. Według Ewy Ruczkowskiej, dyrektorki Niepublicznego Przedszkola Misia Uszatka w Kaliszu, przed podjęciem decyzji o dalszym losie dziecka warto skonsultować się z jego przedszkolnym opiekunem. – Oczywiście ważne są też obserwacje, jakie rodzice czynią w domu, ale to nauczyciel zauważa ewentualne problemy i przekazuje rodzicom informację – mówi.
CZYTAJ TAKŻE: KALISKA PORADNIA MASOWO ODRACZAŁA SZEŚCIOLATKI?
Każdy rodzic, który nie jest pewny, czy jego dziecko jest gotowe na naukę w szkole ma prawo zwrócić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z odpowiednim wnioskiem o ocenę gotowości szkolnej.- Dopiero po badaniu psychologicznym, pedagogicznym i często również logopedycznym rodzic dostaje informację, czy w naszej ocenie dziecko jest gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego. Wówczas może złożyć wniosek o wydanie opinii o odroczeniu – tłumaczy Żaneta Kowalska, p.o. dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu.
O odroczeniu dziecka decyduje opinia poradni - podkreśla Żaneta Kowalska, p.o. dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu.
Bez takiego badania, a tym samym bez opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nie mamy możliwości odroczenia dziecka. Tak będzie również w przypadku, kiedy pedagodzy w trakcie badania uznają, że dziecko jak najbardziej może już uczęszczać do szkoły. – Decydująca jest opinia poradni. Dyrektor szkoły nie może sam odroczyć dziecka, nie posiadając opinii poradni – dodaje Żaneta Kowalska.
Aby zgłosić sześciolatka na badanie należy złożyć wniosek, wraz z dołączoną opinią nauczyciela przedszkolnego, do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu, która mieści się przy ul. Hanki Sawickiej 3b. Diagnozowanie sześciu- i siedmiolatków rusza 1 kwietnia, jednak chętnych jest tak wielu, że termin ich zakończenia jest na razie nieznany.
Katarzyna Krzywda, fot. autor, arch.
Napisz komentarz
Komentarze