Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe, "odlotowe" kierunki na Akademii Kaliskiej

Dwa nowe kierunki studiów zostaną utworzone w Akademii Kaliskiej. Uczelnia uzyskała zgodę na utworzenie kierunku lotnictwo i kosmonautyka oraz biogospodarka.
Nowe, "odlotowe" kierunki na Akademii Kaliskiej

Pomysł uruchomienia w Akademii Kaliskiej studiów o profilu praktycznym na kierunku lotnictwo i kosmonautyka wynika bezpośrednio z potrzeb społeczno-gospodarczych regionu kaliskiego. Zarówno potrzeba powstania takiego kierunku jak i sama koncepcja kształcenia były długo dyskutowane z przedstawicielami przedsiębiorstw zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”.

Większość z nich produkuje elementy m.in. silników lotniczych, wykorzystując w tym celu najnowocześniejsze technologie wytwarzania. I właśnie te technologie będą przedmiotem kształcenia studentów na studiach inżynierskich na nowym kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

Nowoczesne technologie stosowane w lotnictwie są szeroko wykorzystywane również w innych gałęziach przemysłu maszynowego, jak np. przemysł motoryzacyjny. Dlatego absolwenci nowego kierunku z łatwością znajdą pracę w przemyśle i będą dla pracodawców bardzo cennymi specjalistami – przyznaje dr inż. Antoni Niepokólczycki, dyrektor Instytutu Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych Akademii Kaliskiej. 

– Kształceniem na nowym kierunku i jego programem interesują się oraz zgłosiły swoją gotowość do współpracy podczas jego realizacji, takie firmy jak: Pratt&Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz S.A., Meyer Tool Poland Sp. z o.o. w Kaliszu, Teknequip Kalisz Sp. z o.o. Ale to nie wszystko – powstaniem tego kierunku zainteresowany jest Aeroklub Ostrów Wielkopolski, który będzie mieć swój udział w procesie kształcenia w ramach nowego kierunku przyszłych pilotów oraz inżynierów mechaników naziemnej obsługi technicznej samolotów. Dodatkowo, działania zmierzające do uruchomienia kierunku lotnictwo i kosmonautyka poparła także Polska Agencja Kosmiczna. 

Agencja wskazuje na dynamicznie rosnące potrzeby kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej, w szczególności inżynierii kosmicznej i satelitarnej. Agencja zaproponowała i zobowiązała się do poprowadzenia przedmiotu wprowadzającego do zagadnień inżynierii kosmicznej i satelitarnej. Dodatkowo zadeklarowała współpracę w organizacji praktyk i stażów studenckich w krajowych i zagranicznych ośrodkach przemysłu kosmicznego oraz w samej Agencji. Polska Agencja Kosmiczna spodziewa się, że wraz z rozwojem tego kierunku pojawi się możliwość podejmowania wspólnych inicjatyw o charakterze naukowo-badawczym. Będzie to nowość w skali regionu, ale w dłuższej perspektywie czasu bardzo potrzebna biorąc pod uwagę nieuchronność angażowania się światowych producentów lotniczych w technologie kosmiczne.

Studia w Akademii Kaliskiej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka stanowią optymalną ofertę dla studentów pragnących zdobyć ugruntowaną wiedzę, kompetencje i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych ze wskazaniem na obszar lotniczy. Umożliwiają one szerokie kształcenie odpowiadające wymogom współczesnego rynku pracy w Polsce i na świecie.

Nowe studia są więc dobrze dostosowane do lokalnego rynku pracy, na którym działa wiele firm wytwarzających części lotnicze. Gratuluję rektorowi, prof. Andrzejowi Wojtyle oraz całej Akademii. Nowy kierunek to kolejny krok w budowaniu przyszłego Uniwersytetu Kaliskiego – napisał prezydent Krystian Kinastowski.

Drugim nowym kierunkiem w ofercie Akademii Kaliskiej jest biogospodarka. Warto wspomnieć, że kilka lat temu Komisja Europejska przyjęła strategiczny dokument pt.: „Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: Biogospodarka dla Europy”, w którym określono strategię i plan działań Unii Europejskiej w zakresie zmiany gospodarki europejskiej na gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i nowych technologiach biologicznych. Ustalono priorytety, m.in. prowadzenie zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi, zmniejszenie zależności od zasobów nieodnawialnych, łagodzenie zmian klimatycznych i przystosowywanie się do nich przez opracowanie systemów produkcyjnych o mniejszej emisji gazów cieplarnianych, tworzenie miejsc pracy i utrzymanie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Jednym słowem nowy kierunek dokładnie będzie realizował cele, wskazane przez Komisję Europejską, wszak biogospodarka to dział nauki, który uczy jak wykorzystywać biologiczne zasoby odnawialne w celu tworzenia dóbr i usług.

Absolwent nowego kierunku zdobędzie wiedzę z zakresu technologii wytwarzania i stosowania paliw alternatywnych, pozna trendy rozwojowe z zakresu odnawialnych źródeł energii, m.in. czystego wodoru, pozyska umiejętności wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych z tego obszaru. Będzie posiadał umiejętności kompleksowego podejścia do rozwiązywania problemów i kreowania rozwiązań w szeroko pojętej sferze biogospodarki.

Absolwenci biogospodarki nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy po ukończeniu studiów. Zatrudnienie można będzie znaleźć w przedsiębiorstwach produkcyjnych zajmujących się recyklingiem i odzyskiwaniem energii oraz przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się odnawialne zasoby naturalne i bioprodukty. Absolwenci mogą także podejmować pracę w laboratoriach analitycznych, badawczych, diagnostycznych zajmujących się analizą biologiczną i chemiczną surowców, odpadów i bioproduków. Jest przygotowany do pracy w instytucjach naukowo – badawczych, organach administracji państwowej, samorządowej, a także organizacjach pozarządowych powiązanych z obszarem biogospodarki. Co ważne, uzyskane efekty kształcenia pozwolą również na podjęcie studiów drugiego stopnia.

Monitorujemy rynek pracy, ale również staramy się tak przygotowywać ofertę edukacyjną, aby odpowiadała ona najnowocześniejszym trendom – mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. – Przemysł lotniczy i wszystko co wiąże się z kosmonautyką cieszy się ogromnym powodzeniem wśród absolwentów szkół średnich, o czym świadczy liczba kandydatów na ten właśnie kierunek, na innych uczelniach. Cieszę się, że będziemy mieli właśnie lotnictwo i kosmonautykę w ofercie naszych kierunków. Biogospodarka to kolejny dział nauki, który ma przed sobą ogromną przyszłość. Nie zapominamy również o socjologii bezpieczeństwa, ponieważ jesteśmy jedyną w Polsce uczelnią, która będzie kształciła studentów na takim kierunku, a także o zarządzaniu kryzysowym. O tym, jak ważne to zagadnienie, najlepiej świadczy fakt, że od kilku lat (przez pandemię koronawirusa, później sytuację na granicy polsko – białoruskiej, wreszcie ze względu na wojnę na Ukrainie) mamy sytuację kryzysową.

Akademia Kaliska nadal czeka na decyzję w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego. Wniosek w tej sprawie został dwa dni temu przekazany przez ministerstwo edukacji i nauki do Polskiej Komisji Akredytacyjnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krystyna 30.06.2022 21:05
Medycyna dla kogo ?, Kaliscy lekarze nie mają czasu leczyc chorych a mieli by uczyc studentów

Pan ktoś 29.06.2022 22:29
Różne jakie habilitację porobią

Haha 29.06.2022 15:10
Profesorów kosmonautów ci u nas dostatek.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: PrzytomnyTreść komentarza: Skąd bierzecie te bzdury o 6 tys. mieszkańców Panoram i Złotych Łąk? Cała Kościelna Wieś ma 3,5 tys. mieszkańców. 5 tys. ludzi to ma taka dzielnica jak Majków, dużo większy od tego skrawka Kościelnej Wsi (wystarczy spojrzeć na mapę). Jest tam ok. 140 domków jednorodzinnych i jakieś 260 mieszkań w domach wielorodzinnych. Razem 400 mieszkań, czyli nie więcej niż 1500 mieszkańców.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:10Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Kościelna Wieś też chciała się przyłączyć, ale negatywną opinię wydał poznański sejmik. Kupa śmiechu była, ostrowscy radni wszystkich opcji nie ***wali radości z sukcesu, zpodeptania woli mieszkańców. Teraz jest już po ptokach. "Genialni" kaliscy prezydenci tak załatwili sprawę obwodnicy, że przebiegnie ona pomiędzy Kaliszem a Kościelną Wsią jako droga klasy "DK", czyli gdyby Kościelną Wieś włączyć do miasta, to musiałoby ono utrzymywać obwodnicę. Staranie się o to, żeby przeprowadzić obwodnicę pierwotnie planowaną trasą przez skraj miasta, ale jako "S" (wtedy utrzymuje ją GDDKiA), przerosło możliwości tych mężów opaCZnościowych, dlatego stanęli na uszach, podzielili sztucznie wariant miejski na dwa i chociaż uzyskały one łącznie dużo więcej głosów niż ich "tani" pozamiejski, to ten ostatni "wygrał" wywołując długotrwałe spory ze Skalmierzycami, przez które obwodnicy jak nie było, tak nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:52Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: DTreść komentarza: Dziecko w tym wieku zostalo samo w domu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama