Poszli po medale. Sukces kaliskich chodziarzy w Gdańsku

Dwa brązowe medale wywalczyli kaliscy lekkoatleci w Mistrzostwach Polski U20 i U23 w chodzie sportowym na 20 kilometrów. Zawody odbyły się w sobotę w ramach 56. Festiwalu Chodu Sportowego o Puchar Obrońców Poczty Gdańskiej, podczas którego rywalizowano też na krótszych dystansach. Tam także nie brakowało kaliskich akcentów.

Medale krajowego czempionatu zdobyli Amelia Błażejewska i Mikołaj Nowostawski. Kaliska lekkoatletka wróciła do wysokiej dyspozycji po perypetiach zdrowotnych i w Gdańsku ustanowiła nowy rekord życiowy, przechodząc 20 km w czasie 1:52.02. Ten rezultat dał jej trzecie miejsce w kategorii U20. Tuż za nią sklasyfikowana została druga z kaliszanek, Olga Odziemek, która debiutowała na tym dystansie (1:57.36), a w pokonanym polu pozostawiła między innymi wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski, Magdalenę Czwojdrak z Orkanu Środa Wlkp. Szybsze od lekkoatletek UKS 12 były tylko kadrowiczki – Magdalena Żelazna z AZS AWF Gorzów i Izabela Krzyżanowska z Pomeranii Szczecinek.

Z kolei Mikołaj Nowostawski z powodzeniem rywalizował w kategorii U23. Dystans 20 km przeszedł w czasie 1:46.16. Wychowanek UKS 12 Kalisz, obecnie związany z OŚ AZS Poznań, zajął trzecie miejsce, przegrywając z Łukaszem Niedziałkiem i Arkadiuszem Schiedelem.

Mikołaj na co dzień współpracuje ze mną, a swoje uwagi techniczne i szkoleniowe zgłasza trener Krzysztof Kisiel, bez którego chodu w Kaliszu by nie było. Warto podkreślić, że kapitalnie na dystansie 20 km poszedł Jan Rosiewicz, zajmując ostatecznie czwarte miejsce w kategorii U20, ze znakomitym wynikiem 1:45.42. Cieszę się także, że do swojej właściwej formy wróciła Amelia, rewelacyjnie spisała się też Olga – mówi trener kaliskich chodziarzy, Paweł Wiśniewski.

Świetnie w Gdańsku spisali się również inni jego podopieczni z UKS 12 Kalisz, którzy w ramach festiwalu startowali na krótszych dystansach. W chodzie na 5 km U18 najlepszą z Polek była niezawodna Paulina Tomaszewska. – Wynik Pauliny (26.09) znacznie odbiega od jej rekordu życiowego, ale ma ona za sobą trudny sezon. Wszak reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Europy U18 w Izraelu i w EYOF w Bańskiej Bystrzycy. Po tych ostatnich zawodach zwyczajnie musiała odpocząć, zrobić roztrenowanie, co w znacznej mierze przełożyło się na wynik w Gdańsku – komentuje trener Wiśniewski.

Udany debiut na 10 km w kategorii open zaliczyła Emilia Wiśniewska, która jest jeszcze juniorką młodszą, ale mimo to zajęła wysokie czwarte miejsce, z czasem 54.24. Na trasie mierzyła się między innymi z triumfatorką Olgą Niedziałek, reprezentantką kraju na tegoroczne mistrzostwa świata. Druga była Agnieszka Ellward, również kadrowiczka, a trzecia Irina Kowal, do niedawna reprezentantka Ukrainy.

Warto też dodać, że w licznie i międzynarodowo obsadzonym chodzie na 3 km U16 (w stawce uczestników nie brakowało reprezentantów Litwy, Łotwy i Słowacji) wystartowała Nadia Woldańska, która z wynikiem 18.28 zajęła 15. lokatę, tracąc niespełna dwie minuty do zwyciężczyni – Agaty Dziepak z Resovii Rzeszów.