Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Policja wskazuje kierowców

Po zmianie przepisów drogowych piesi mają pierwszeństwo na przejściach. A mimo to w tym roku odnotowano wzrost liczby wypadków i zabitych na przejściach dla pieszych.
Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Policja wskazuje kierowców

Autor: iStock

W pierwszej połowie 2022 r. doszło do 9995 wypadków drogowych, o 3% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Spadła jednak liczbę ofiar śmiertelnych. W pierwszej połowie roku życie straciło 879 osób, o 10% mniej niż przed rokiem.  

Nikt nie ma wątpliwości, że to efekt działania nowego taryfikatora. Drakońskie mandaty sprawiły, że kierowcy zwolnili. W pierwszej połowie ubiegłego roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 32 tys. praw jazdy. W pierwszej połowie tego roku o połowę mniej - czyli 16 tys. praw jazdy.

Jeśli dzięki wprowadzenie nowego taryfikatora o 10 proc. spadła liczba zabitych na drogach, to dlaczego tego samego nie obserwujemy w przypadku przejść dla pieszych?

Piesi przestali wchodzić wprost po koła samochodów

Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, które przedstawiła Interia, od 1 stycznia do 27 września tego roku na przejściach dla pieszych zanotowano:

  • 1598 wypadków,
  • 96 ofiar śmiertelnych wśród pieszych,
  • 943 rannych pieszych,

W tym samym okresie 2021 r. te same dane wyglądały następująco:

  • 1320 wypadków na przejściach dla pieszych,
  • 83 ofiary śmiertelne wśród pieszych,
  • 1280 rannych pieszych.

Pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście obowiązuje – przypomnijmy – od 1 czerwca 2021. Dlaczego zatem liczba zabitych na przejściach wzrosła? Według policji główną przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprawidłowe zachowanie kierowców, przede wszystkim samochodów osobowych.

Z policyjnych danych prezentowanych przez Interię wynika, że od 1 stycznia do końca lipca tego roku pod kołami samochodu z własnej winy nie zginął na przejściu żaden pieszy. Dla porównania, w całym 2021 roku z winy pieszego zginęły na przejściu 4 osoby, a w 2020 roku, gdy pieszy wchodzący na przejście nie miał pierwszeństwa – 8 osób. Najwyraźniej po wprowadzeniu nowego prawa piesi przestali wchodzić wprost pod nadjeżdżające samochody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

D 05.10.2022 17:19
Bezwarunkowe pierwszeństwo pieszych jest wbrew ergonomii. Stwarza to większe niebezpieczeństwo i statystyki to potwierdzają. Tak - w całej Unii jest ten bezsens.

? 05.10.2022 01:15
Pytanie do kierowców. Dlaczego jak idę z dzieckiem to każdy się zatrzymuję. A jak idę sam to nie

echo 05.10.2022 12:19
Bo cię nie lubią..

erni 04.10.2022 22:37
I będzie jeszcze gorzej jak tego przepisu nie zmienia! Święte krowy łażą jak im się podoba a winny zawsze będzie kierowca

Sebastian 04.10.2022 21:05
Witam, samochod osobowy zatrzymac gwaltownie przed przejsciem napewno sprawi mniej trudnosci niz samochod ciezarowy wazacy 40ton jadacy nawet 50km/h. Zbyt gwałtowne hamowanie grozi przechyleniem a nawet przewróceniem sie towaru i mase problemow na rozladunkach. Kierowcy zawodowi wiedza o co mi chodzi. Z drugiej strony gdy jestem w roli pieszego mimo wszystko zawsze sie zatrzymuje przed wejsciem na przejscie dla pieszych.

jarosław 04.10.2022 20:59
Wystarczy żeby pieszy ruszył trochę głowa zanim wlyzie na jezdnie

CEBULAK 04.10.2022 20:36
Ja samochodem nie wjeżdżam na chodnik wiec oni niech mi tez przed maskę nie włażą. Banda idiotów i ich chore prawo…

Zbigniew Staszak 04.10.2022 20:34
liczby mówią same za siebie. Stworzyli głupie przepisy to teraz statystyki się zgadzają :) szkoda ze większość pieszych to święte krowy które myślą ze pasy to jest ich czerwony dywan i przemierzają sobie wolnym krokiem przez nie. Przecież nie zawsze kierować zdąży super wyhamować nawet jeśli nie jedzie jakoś szybko, czasem są to ułamki sekundy jak jedziesz powoli a nagle pieszy Ci wtargnie. Miałem kiedyś taka sytuacje i jestem już przewrażliwiony ale naprawdę te przepisy są chore i do niczego dobrego one nie prowadzą. Powtarzam spójrzmy raz jeszcze na te statystki one mówią same za siebie. Ogromne liczby przez mało pomyslunku ludzi

Daniel 04.10.2022 20:28
Ano tak chore przepisy i są tego efekty

Podpis 04.10.2022 20:06
Czy to jest oficjalne stanowisko policji, że jest to wina kierowców?

WIŚNIA 04.10.2022 19:56
Sprawa jest prosta. Jeśli piesi sami nie zadbają o swoje bezpieczeństwo na przejściach żaden głupawy przepis ich nie ochroni.

kierowca 04.10.2022 19:26
może i dobry przepis ale gdzie edukacja?? to że mają pierwszeństwo nie oznacza że można jak debil wejść na przejście nie rozglądając się na drogę. kiedyś edukowani żeby zobaczyć w lewo , później w prawo i znów w lewo ale tępakom powiedzieli że mają pierwszeństwo i święte krowy się porobiły. A rowerzyści to już kompletny odlot

Esteban 04.10.2022 18:22
Bardzo dobry przepis, który przybliża nas do cywilizowanych krajów. Przydałoby się jescze zaostrzyć kary dla baranów używających telefonów w trakcie jazdy.

zdzichu 04.10.2022 21:43
w cywilizowanych krajach są furty a nie pasy do chodzenia dla baranów.

Woźnica z przyczepą. 04.10.2022 17:07
Policja wskazuje kierowców....Dobry żart. Ciekawe dlaczego tak mało jest wystawianych mandatów pieszym z telefonem przy uchu czy rowerzystom którzy wjeżdżają na przejazd bez ustąpienia pierwszeństwa pojazdom. Oni według przepisów pierwszeństwa nie mają. A co do pieszych to krótko: Niech korzystają z przywileju pierwszeństwa tylko niech nie zapominają o obowiązku obejrzenia się przed wejściem.. To co obserwujemy to są wtargnięcia które skutkują kalectwem i zmianą życia po lub jego utratą. Dodatkowo kierowca później ma problemy. Wystarczy ruszyć głową i pomyśleć a nie udawać "panów"na przejściach. Najlepiej ukarać kierowcę punktami i kasą bo to najłatwiejsze jest

kaliszanin 04.10.2022 16:53
dlaczego nie ma przejść podziemnych

? 05.10.2022 01:12
Bo za dużo osób by tam piło i szczało.

rr 05.10.2022 13:33
ale było bezpieczniej

Arek 04.10.2022 16:37
Jak zwykle wnioski "jedyne słuszne". A może to wygląda tak: barany łażą jak ślepe i otumanione barany, tylko kierowcy są ostrożniejsi, bo przecież z odgórnym nakazem i tak będzie ich wina???

#65 04.10.2022 16:28
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta...bo bardziej głupszego przepisu już chyba nie można było stworzyć...a piesi jak wchodzili z telefonem przy uchu wprost pod koła samochodu,tak dalej wchodzą....

pieszy rowerzysta i kierowca 04.10.2022 16:15
Sam jestem kierowcą i pieszym .Obserwuje pieszych i rowerzystów i mam jednoznaczne obserwacje .Piesi poruszając się chodnikiem przechodzą przy przejściu dla pieszych w ułamku sekundy bez żadnej swojej sygnalizacji zmieniają kierunek poruszania się i wchodzą beż żadnego spojzenia na drogę to samo rowerzyści- jak dobrze pamiętam zawsze mnie uczono jeżeli chcesz zmienić kierunek jazdy na ścieżce rowerowej np skręcić na przejazd dla rowerów jadąc ścieżką rowerową to sygnalizuje to wyciągnięciem ręki w lewo lub prawo żeby kierowca który zbliża się mógł zareagować- niestety żaden rowerzysta takiego manewru nie sygnalizuje co jest bardzo niebezpieczne i taki manewr jest zupełnie nie do przewidzenia - TO TAKI MALY APEL O ROZWAGE NAS WSZYSTKICH

S1964 04.10.2022 15:28
Brak edukacji od przedszkola odnośnie bezpiecznych zachowań na drodze. Koszmarne rozwiązania komunikacyjne, przejścia na które pieszy wychodzi kierującemu zza przeszkody ograniczającej widoczność Dziwne pomysły typu żywopłoty zasłaniające Kierowcy widok na ścieżkę rowerową czy chodnik. Brak dbałości o widoczność oznakowania - np. pozarastane niewidoczne znaki pionowe na ul. Podmiejskiej od amber do ronda. Itp itd

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ha ha HalskiTreść komentarza: Darmowe? Chyba w parku miejskim, albo pod mostem na Warszawskiej...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:22Źródło komentarza: Tego jeszcze u nas nie było DARMOWE SPOTKANIE W KALISZUAutor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama