Kaliscy kickbokserzy na podium mistrzostw świata

Trzech przedstawicieli kaliskich klubów uczestniczyło w Mistrzostwach Świata Dzieci, Kadetów i Juniorów w Kickboxingu, zorganizowanych przez największą i najbardziej prestiżową organizację WAKO. Dwóch z nich wywalczyło medale. Na najwyższym stopniu podium stanął Olaf Pera z KS Ziętek Team, a po brąz sięgnął Stefan Czarnek z Prosny.

Zawody odbyły się we włoskim Lido di Jesolo w dniach 30 września – 9 października, a rywalizacja toczyła się w różnych formułach kickboxingu. Reprezentacja Polski liczyła aż 200 zawodniczek i zawodników. W tym gronie było trzech przedstawicieli kaliskich klubów.

Najcenniejszym osiągnięciem może pochwalić się Olaf Pera. Zawodnik KS Ziętek Team Kalisz zdobył tytuł mistrza świata juniorów w formule full contact w kategorii do 91 kg. W finałowym pojedynku podopieczny Mariusza Ziętka pokonał niejednogłośną decyzją sędziów (2-1) reprezentanta Kazachstanu, Sergeya Ryabchenkova.

Na podium w full contact juniorów stanął też Stefan Czarnek z kaliskiej Prosny. On z kolei rywalizował w kategorii wagowej do 63,5 kg. W ćwierćfinale pokonał 3-0 reprezentanta Jordanii, Idaisa Suleimana, natomiast w półfinale, po zaciętym starciu, uległ 1-2 Syrymbekowi Belesbekowi z Kazachstanu. W efekcie na jego szyi zawisł brązowy krążek. – Stefan kończy wiek juniora z przytupem i pokazuje, że będzie liczył się w przyszłym sezonie w walce o medale już jako senior – komentuje występ swojego podopiecznego trener Konrad Parat, zaznaczając, że dla utalentowanego zawodnika był to debiut na tak dużej imprezie.

O strefę medalową otarł się natomiast Maciej Herbich z Kruk Gym Kalisz, który startował w formule K-1 juniorów w kategorii do 63,5 kg. W 1/8 finału kaliszanin w świetnym stylu pokonał Martina Tysona z Australii (3-0). W ćwierćfinale musiał jednak uznać wyższość faworyzowanego Czecha Lukasa Hudlera, który później sięgnął po tytuł mistrzowski. W tej sytuacji Herbich sklasyfikowany został na piątej lokacie.

Biało-czerwoni wywalczyli łącznie w Lido di Jesolo aż 84 medale, w tym 16 złotych, 28 srebrnych i 40 brązowych – najwięcej spośród wszystkich startujących reprezentacji. W samym full contact polscy kadrowicze sięgnęli po 23 krążki, w tym dziewięć złotych.