Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce po raz 22

Tradycyjnie władze Miasta Kalisza oraz PTTK Oddział w Kaliszu zapraszają do udziału w kweście na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce. W środę zaprezentowano odnowione ze środków z ubiegłorocznej zbiórki tablice epitafijne przy grobowcu rodzin Thanów i Hintzów. W tym roku zbiórka do puszek odbędzie się jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej oraz rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej.
Kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce po raz 22

Autor: zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta

– Jak co roku, 1 listopada wspominamy naszych bliskich, zmarłych mieszkańców miasta, zapalamy znicze, czyścimy groby, ale to również dzień 22. kwesty na ratowanie nekropolii - grobów kaliskich znanych rodów, ale przede wszystkim mieszkańców naszego miasta – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Do kwestujących każdego roku dołączają także władze Miasta.

W ubiegłym roku udało się zebrać 20.263,10 złotych. Za te środki odnowiono nagrobek Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku, a także dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin, a także rodziny Thanów – właścicieli Hotelu Drezdeńskiego, mieszczącego się niegdyś przy ulicy Grodzkiej.

– Po raz pierwszy w historii kaliskiej kwesty oddajemy dwie prace. Radość z pracy łączymy z apelem o wsparcie kolejnej. To przynosi efekty. Kaliszanie nam ufają i za to pragnę podziękować – podkreślił Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu.

– Cmentarze kaliskie to obszar, który nie został zniszczony w czasie I wojny światowej, obszar dla nas bezcenny. 95% zniszczeń objęło śródmieście, natomiast cmentarze pozostały i są archiwum zbiorowej pamięci i miejscem szczególnym – powiedziała Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. – Każda złotówka się liczy. Środki na wsparcie kwesty można przekazywać również przelewem. Zachęcam do udziału w kweście. Stosunek do cmentarzy jest świadectwem naszej kultury. Pamiętajmy o tym, że zabytki, tak jak środowisko naturalne, tylko pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń i naszym obowiązkiem jest oddać je w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom.

Zbiórka do puszek odbędzie się jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00.

Istnieje również możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2022”).

Celem XXII kwesty jest zebranie środków na pokrycie II części należności za prace przy grobowcu Thanów i Hintzów oraz na wykonanie konserwacji nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej, zmarłej w 1913 r., pochowanej na cmentarzu rzymskokatolickim.

W konferencji prasowej wzięli udział m.in. Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza; Daria Kozanowska, kierownik Biura Cmentarza Komunalnego w Kaliszu oraz ks. Michał Kühn, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i administrator cmentarza ewangelicko-augsburskiego oraz Krzysztof Oleksiak, reprezentujący wykonawcę prac konserwatorskich.

Przypominamy, że każdy administrator zabytkowego cmentarza może zgodnie z przepisami prawa ubiegać się o dotacje z budżetu Miasta. Od 2020 roku takie wnioski składała Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja, która jest gospodarzem cmentarza katolickiego. Tam wyremontowano już sześć obiektów, przy dwóch kolejnych prace trwają. W sumie z budżetu Miasta przeznaczono na ten cel ponad 315 tysięcy złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym apelem prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz Mateusza Przyjaznego, prezesa PTTK Oddziału w Kaliszu na temat XXII kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy.

Zachęcamy do kwestowania. Zapisy wolontariuszy prowadzi biuro kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2. Można zgłosić się osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 lub telefonicznie pod numerem 509 360 171.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nn 13.10.2022 12:20
W tym roku kwesta będzie utrudniona, bo nikt z wózkiem dziecięcym, czy inwalidzkim nie dostanie się na cmentarz miejski nowymi schodami bez podjazdu, szkoda.

Cement 13.10.2022 14:08
Stare schody też nie miały tych podjazdów, a od tyłu jest dużo wygodniejsze wejście.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama