Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samorząd likwiduje Białe Soboty WIDEO

Koniec z bezpłatnymi badaniami, z których tak chętnie korzystało tysiące kaliszan. Samorząd postanowił zlikwidować popularne akcje profilaktyczne  i zastąpić Białe Soboty rehabilitacją oraz zajęciami edukacyjnymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy czy prawidłowego odżywiania. Pod znakiem zapytania stoją także badania pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego – zadanie, które w głosowaniu nad Funduszem Obywatelskim mieszkańcy wskazali jako jedno z najważniejszych.   
Samorząd likwiduje Białe Soboty WIDEO

Po raz pierwszy w historii miasta na politykę ochrony zdrowia w Kaliszu znaczący wpływ ma tak zwany Zespół Konsultacyjny. Działa on od ponad miesiąca, a w jego skład wchodzi grupa lekarzy: specjaliści z zakresu medycyny transportu, chorób zakaźnych, fizjoterapii, chorób wewnętrznych, chorób dziecięcych i medycyny rodzinnej, neurolog oraz ortopeda. - Zespół ma się zająć opiniowaniem i doradzaniem panu prezydentowi w zakresie programów profilaktycznych, ale nie tylko, bo w zakresie polityki zdrowotnej w ogóle – mówiła podczas dzisiejszej konferencji poświęconej zdrowiu Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.


Zdaniem wiceprezydent Pawliczak, konsumpcja pączków podczas Białych Sobót znacząco wpływała na jakość dokonywanych tam badań. 

A zaczyna od… likwidacji tzw. Białych Sobót. Te niezwykle popularne wśród kaliszan akcje odbywały się nieprzerwanie od 10 lat. Tylko przez 2 ostatnie lata wzięło w nich udział ponad 22,5 tysiąca mieszkańców.  Podczas festynów można było bezpłatnie wykonać badania m.in. poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi, słuchu, wzroku, spirometrii, gęstości kości, chorób stóp oraz skorzystać z konsultacji  lekarzy specjalistów, jak np. reumatologa czy chirurga onkologa. I zjeść darmowe pączki, na co zwróciła uwagę Karolina Pawliczak. – Bardzo często po zjedzeniu pączków i drożdżówek, których to konsumpcja odbywała się na tego typu Białych Sobotach, ten poziom cukru był nie do końca wiarygodny i pacjenci musieli na drugi dzień pójść do przychodni rodzinnej ponownie zbadać poziom cukru – stwierdziła dzisiaj Karolina Pawliczak.

Samorząd uważa, że Białe Soboty doprowadziły do marnotrawienia pieniędzy. W ich miejsce mają zostać przeprowadzone akcje edukacyjne z udzielania pierwszej pomocy, nauki samobadania piersi u kobiet, zdrowego i prawidłowego odżywiania jako profilaktyki otyłości czy upowszechniania ruchu jako najlepszego sposobu zapobiegania chorobom.  -  Chcemy, żeby ta część medyczna odbywała się w przychodniach, natomiast część edukacyjna, żeby była związana z tego typu akcjami – wyjaśniał na konferencji Piotr Lisowski, przewodniczący Zespołu Konsultacyjnego ds. ochrony zdrowia.

Likwidacją Białych Sobót zszokowana jest Jolanta Mancewicz, prezes Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”, które było pomysłodawcą i koordynatorem akcji profilaktycznych. -  To były bardzo dobre i popularne akcje, podczas których wykrywano wiele chorób, a pacjenci mieli bezpośredni dostęp do specjalistów, do których normalnie czeka się miesiącami – mówi Jolanta Mancewicz. – A najbardziej dziwi mnie to, że pan Lisowski osobiście uczestniczył w Białych Sobotach i bardzo je chwalił. Mało tego: w kampanii pani Karolina Pawliczak rozdawała swoje ulotki uczestnikom Białych Sobót, a nawet sama – na swojej ulotce wyborczej – na te akcje zapraszała. Nagle zmieniła zdanie?

Samorządowcy doszli do wniosku, że akcje to marnotrawienie pieniędzy

Członków Stowarzyszenia martwi także brak innych programów profilaktycznych, które każdego roku startowały już w kwietniu CZYTAJ WIĘCEJ Na razie dostępny jest tylko jeden - od tygodnia działa program wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet, w ramach którego wykonywane są: usg piersi i mammografia. Program przewiduje 200 takich badań (w ubiegłym roku pula wynosiła 283 skierowania, ale nie została w 100% wykorzystana), za to zwiększono limit na usg piersi z 700 do 825 w roku bieżącym. Miasto ogłosiło też konkurs na realizację programu wczesnego wykrywania chorób płuc u kobiet i mężczyzn, ale nie zgłosił się żaden potencjalny wykonawca. Niebawem konkurs zostanie ogłoszony ponownie.

Zespół Konsultacyjny rozważa obecnie wdrożenie sześciu programów m.in. związanych z profilaktyką chorób narządu ruchu, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. - Program ma na celu zachowanie pełnej sprawności oraz zdolność do samoobsługi. Realizowany będzie przez fizjoterapeutów poprzez zindywidualizowane ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne. Nacisk w tych programach został położony głównie na rehabilitację, tak by mieszkańcy byli sprawni i by nabyli pewne umiejętności, które będą im pomocne w dalszym życiu i funkcjonowaniu – mówił Piotr Lisowski.

Piotr Lisowski, lekarz i radny "Wspólnego Kalisza" ma wątpliwości także w sprawie programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który kaliszanie uznali za jedno z najważniejszych zadań Funduszu Obywatelskiego

Pod znakiem zapytania stoi natomiast program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, na który w Funduszu Obywatelskim zagłosowało 2568 kaliszan. To zadanie znalazło się na piątym miejscu pod względem liczby oddanych głosów i tak jak pozostałe powinno być zrealizowane w tym roku. - Chciałbym zaapelować z tego miejsca do osób, które taki wniosek składały, by doprecyzowały metody badania i wykrywania tego typu zmian, nowotworów w jelicie grubym. Pojawiły się wątpliwości, czy ta metoda zawarta we wniosku, czyli antygen CA jest najlepsza metodą i najskuteczniej będzie w stanie wykryć ten nowotwór – tłumaczył Piotr Lisowski.

W tegorocznym budżecie miasta na akcje zdrowotne zabezpieczono 400 tysięcy złotych.

Agnieszka Gierz, MIK, fot. AG

Rozważane obecnie programy profilaktyczne, podlegające szczegółowej analizie:

1.  Program profilaktyki próchnicy u dzieci w wieku szkolnym - program dotyczący dzieci w klasie 1-3 szkoły podstawowej,

2.  Profilaktyka chorób jamy brzusznej u dzieci (między innymi nowotworów) – program polega na wykonywaniu USG jamy brzusznej u dzieci skierowanych w celu wykrycia chorób jamy brzusznej występujących u dzieci w wieku 1-3 lat

3.  Profilaktyka narządu ruchu - wad postawy u dzieci w wieku szkolnym –diagnostyka, regularne zindywidualizowane zajęcia realizowane przez fizjoterapeutów oraz zajęcia sportowe nakierowane na likwidację w/w wad.

4.  Profilaktyka chorób narządu ruchu u osób pracujących – zespołów bólowych kręgosłupa-przeciwdziałanie absencji chorobowej poprzez zindywidualizowane ćwiczenia, zabiegi rehabilitacyjne oraz zajęcia sportowe (basen, nordic walking)

5. Profilaktyka chorób narządu ruchu u osób powyżej 65 roku życia mające na celu zachowanie pełnej sprawności oraz zdolność do samoobsługi – pogram realizowany przez fizjoterapeutów poprzez zindywidualizowane ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne

6.  Analizujemy również program szczepień ochronnych przeciwko żółtaczce typu B oraz grypie u osób powyżej 65 roku życia z dodatkowymi czynnikami ryzyka takimi jak choroby serca, płuc, cukrzyca

Informacja o badaniach w ramach wczesnego wykrywania chorób piersi:

• badania mammograficzne - u kobiet od 40. do 49. roku życia i powyżej 70. roku życia oraz od 50 do 69 lat, jeżeli występuje wskazanie medyczne stwierdzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej- badania wykonywane na podstawie skierowań wydawanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, badania realizowane w Kaliszu przy ul. Śródmiejskiej 34 w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarzy Specjalistów „ Rogatka Kaliska” w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00- 14.00, po wcześniejszym umówieniu osobistym lub telefonicznym pod nr 62-767-10-94.

• badania ultrasonograficzne piersi u kobiet od 18 do 49 roku życia- badania wykonywane w ramach limitu (825 badań), bez skierowania wszystkim kobietom spełniającym warunki kwalifikacji wiekowej oraz miejsca zamieszkania, badania realizowane w Kaliszu przy ul. Śródmiejskiej 34 w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarzy Specjalistów „ Rogatka Kaliska” w dniach:

- poniedziałek od 8.00 do 14.00

- wtorek od 10.00 do 12.00

- środa od 15.00 do 17.00, po wcześniejszym umówieniu osobistym lub telefonicznym pod nr 62-767-10-94.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama