Od 1 kwietnia do końca grudnia 2014 roku z wieczornej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystało ponad 20 tysięcy pacjentów. Czyli średnio ponad 2 tysiące osób miesięcznie. – To ponad 20 tysięcy porad, 1000 wyjazdów lekarza do pacjentów i około 24 tysięcy zabiegów pielęgnacyjnych, w większości zastrzyków robionych w domach pacjentów – wymienia Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.
Od początku tego roku liczba udzielonych porad rośnie. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy było ich już 6 tysięcy. Rekordowym miesiącem był luty, w którym z „wieczorynki” skorzystało ponad 3100 osób. Na każdym dyżurze obecnych jest 4 lekarzy, w tym 1 pediatra. Szpital, który prowadzi nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, żeby usprawnić działanie „wieczorynki”, wprowadził także kilka udogodnień dla pacjentów. - W związku z telefonicznymi zgłoszeniami zabiegów pielęgnacyjnych uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, na który można te zabiegi zgłaszać. Przyjęliśmy też zasadę, że przy dłuższym okresie nie trzeba tego zgłoszenia ponawiać, bo pacjenci mieli z tym problemy – dodaje Paweł Gawroński.
Wprowadzono także specjalny numer telefonu dla pielęgniarek środowiskowych, które za pomocą SMS-ów mogą teraz zgłaszać chorych na zabiegi, a w samym budynku „wieczorynki” powiększono poczekalnię dla pacjentów. Największym plusem, według Pawła Gawrońskiego, jest jednak bliskość szpitala i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, z którego w nagłych przypadkach mogą skorzystać pacjenci.
Z wieczornej i świątecznej opieki zdrowotnej może skorzystać każdy ubezpieczony - od poniedziałku do piątku od godz. 18.00 do 8.00 rano i w każdą sobotę, niedzielę oraz dni świąteczne, przez całą dobę.
Katarzyna Krzywda, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze