Do zdarzenia doszło w piątek około 17:40.
Kierowca samochodu ciężarowego nie zachował należytej odległości za samochodem poprzedzającym (osobowe volvo) i uderzył w jego tył. Kierująca Volvo kobieta została przewieziona do szpitala, nie odniosła poważniejszych obrażeń – przekazuje nam kaliska policja.
fot. OSP Skarszew
Kierowca ciężarówki został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 12 pkt karnych.
Zgodnie z zasadami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierowcy są zobowiązani do utrzymywania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami tak, aby w razie nagłego hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta móc uniknąć zderzenia. Pomimo tego obowiązku wielu kierujących niestety stosuje tzw. jazdę na zderzaku, co wielokrotnie jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji i kończy się zderzeniem z innym pojazdem.
fot. OSP Skarszew
Przypominamy, że odstęp ten jest zależny od:
prędkości pojazdów: odstęp ten, wyrażony w metrach, został ustalony jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 140 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 70 m. Obowiązek ten dotyczy kierujących pojazdami poruszających się po autostradzie lub drodze ekspresowej.
stanu i jakości hamulców oraz ogumienia w pojazdach,
stanu nawierzchni,
warunków atmosferycznych (opady śniegu, deszczu, występowania mgły, oblodzenie nawierzchni),
charakteru pojazdu (osobowy, ciężarowy, ciągnik siodłowy z naczepą, pojazdy szczególnie długie i ciężkie).
Przy występowaniu złego stanu nawierzchni i/ lub niekorzystnych warunków atmosferycznych dystans między pojazdami należy zwiększyć adekwatnie do zagrożenia.
"Jazda na zderzaku"
Przepisy, które znowelizowano 1 czerwca 2021 r., regulowały kwestię dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym 50 km/h, a także bezpiecznej odległości między samochodami.
Zgodnie z obowiązującym prawem, kierowca ma obowiązek zachowania odstępu od poprzedzającego pojazdu równego połowie aktualnej prędkości.
Mówiąc przykładowo – odległość między autami poruszającymi się z prędkością 100 km/h winna wynosić nie mniej niż 50 m.
fot. Pomoc Drogowa Kalisz - Assistance24h.eu
Przepisy, o których mowa, dotyczą jedynie dróg ekspresowych i autostrad, nie regulują odstępu między pojazdami poruszającymi się po zatłoczonej miejskiej czy osiedlowej uliczce.
Ale czy nie warto stosować zasadę zachowania jak największego odstępu? Kilka czy kilkanaście metrów luzu pozwoli na zareagowanie w przypadku zagrożenia. Poza tym jazda na zderzaku potęguje zmęczenie - wywołuje je zjawisko permanentnego napięcia psychicznego, związanego z maksymalizacją uwagi na poprzedzającym nas pojeździe, a dokładnie - jego zderzaku i światłach „stop”.
Corocznie w policyjnych raportach „niezachowanie bezpiecznej odległości” plasuje się na 4. miejscu rankingu wypadków (ranni i zabici). W kategorii „przyczyna kolizji” "Jazda na zderzaku" jest na pierwszym miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze