Pracujemy już od 7.00 w dniu dzisiejszym do 23.00 w dniu jutrzejszym. Opiekunowie mogą odbierać swoich czworonogów obojętnie o której godzinie w tym przedziale czasowym. Jak co roku spodziewamy się bardzo dużej ilości interwencji. Jest to bardzo trudny okres dla zwierząt. Zapraszamy osoby bez planów sylwestrowych do nas - obecność ludzi przy zwierzętach będzie działał na nie wyciszająco - informuje nas Jacek Jerzy Kołata, kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu
ul. Warszawska 95, 62- 800 Kalisz
tel. 62 751 35 25
tel. interwencyjny 666 547 287
Dlaczego psy boją się fajerwerków? - porady portalu psy.pl
Głośne huki, wystrzały i błyski nigdy nie zwiastują niczego dobrego. Wręcz przeciwnie - hałas może kojarzyć się psom z ogromnym niebezpieczeństwem, przed którym należy jak najdalej uciekać. Domowe czworonogi maja także wyjątkowo wrażliwy słuch, dlatego głośne wybuchy mogą wywoływać u nich dotkliwy ból. Nic więc dziwnego, że słyszący fajerwerki pies zaczyna się bać. Zaniepokojone hałasem i błyskami czworonogi mogą nie tylko trząść się, ukrywać pod stołem lub w ciemnej szafie, a nawet dostać ataku prawdziwej paniki. Psiak, który w amoku biega po domu, drapie w drzwi czy próbuje sforsować okna, by wydostać się z mieszkania może nie tylko zdemolować dom, ale także zrobić sobie naprawdę poważną krzywdę. Podczas sylwestrowej nocy zwierzak może również zerwać się ze smyczy podczas spaceru i zaginąć, a nawet umrzeć, jeśli choruje na serce! Trauma po tej nocy może również spowodować, że kilkanaście dni po nowym roku psiak wciąż będzie obawiał się wychodzenia na wieczorny spacer... Jak pomóc psu w sylwestra?
Jak uchronić psa przed stresem na sylwestra?
Coroczne protesty obrońców zwierząt nie zapobiegają hucznemu strzelaniu w całym kraju. Nawet, jeśli władze miasta zastąpią sztuczne ognie laserami, wciąż wiele osób puszcza fajerwerki na własną rękę, nie przejmując się dobrem zwierząt...
Najlepszym sposobem spędzenia sylwestra z psem, który boi się fajerwerków, jest zabranie go na cały czas strzelania w ciche, odludne miejsce. Odpowiadając na potrzeby psiarzy, coraz więcej ośrodków agroturystycznych i hoteli organizuje „psi Nowy Rok”, pozwalając psom i ich opiekunom spędzić najstraszniejszą noc w roku z dala od imprez i wystrzałów. Taki wyjazd warto zaplanować już w październiku - noworoczne oferty cieszą się bowiem coraz większym zainteresowaniem!
Nie każdy opiekun psa może jednak wziąć noworoczny urlop ani pozwolić sobie na dość duży wydatek związany z wyjazdem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zmniejszyć stres psa podczas sylwestra.
Odwrażliwianie psa na huk fajerwerków
Odwrażliwienie zwierzaka na niepokojące dźwięki to najskuteczniejszy sposób na uspokojenie psa podczas sylwestra. Czworonóg, który zrozumie, że hałasy nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia, nie będzie czuł przed nimi panicznego lęku. Stopniowe odwrażliwianie to jednak zadanie, które wymaga czasu, systematyczności i dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Dlatego przyzwyczajanie psa do fajerwerków należy rozpocząć kilka tygodni lub miesięcy przed nowym rokiem. Tak samo można postępować z małymi szczeniakami, które dopiero przeżyją swojego pierwszego sylwestra - odwrażliwienie ich na hałasy zapobiegnie tworzeniu się fobii i lęków w dorosłym życiu.
Stosowana u psów z fobią dźwiękową terapia odwrażliwiająca czyli oswajanie zwierzaka z dźwiękami, które wywołują u niego strach, polega na konfrontowaniu zwierzaka z budzącymi lęk bodźcami o niskiej intensywności wtedy, gdy otrzymuje on coś przyjemnego lub wykonuje coś bardzo nagradzającego. Początkowo ciche odgłosy wystrzałów puszczane z głośników należy skojarzyć psu z dobrą zabawą, pysznymi smakołykami lub z relaksującym masażem. Następnie intensywność bodźca należy stopniowo zwiększać - na tyle wolno, by psiak nie odczuł zaniepokojenia. Pod koniec odwrażliwiania można wystawiać psa na działanie także bardzo intensywnych, nagłych hałasów, na przykład przebijając nadmuchane balony czy torebki.
Trzeba jednak pamiętać, że hałas to nie jedyny bodziec, jaki może wywołać u psa strach podczas sylwestra. Domowe czworonogi mogą bać się także związanych z hukiem drgań podłogi czy ścian, jak również jasnych błysków, które często ciężko sztucznie odwzorować. Dlatego nawet prawidłowo odwrażliwione na fajerwerki psy mogą wykazywać zaniepokojenie podczas sylwestrowej nocy i wymagać będą dodatkowej pomocy ze strony opiekuna.
Napisz komentarz
Komentarze