Kiedyś była tam kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i elektrownia. Dziś wygaszoną już technologie spółki skarbu państwa Orlen i Energa wykorzystują do budowy odnawialnych źródeł energii.
Lokalizacja tych projektów w gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywkach kopalni węgla brunatnego Adamów, jest ważna ze strategicznego punktu widzenia. Nie tylko zastępują one działające tam wcześniej źródła konwencjonalne, ale jednocześnie wykorzystują istniejącą nadal infrastrukturę przesyłową. Należące do Energi tereny w gminie Przykona posiadają duży potencjał inwestycyjny zapewniając rekultywację terenów pokopalnianych – informuje Orlen.
W Przykonie działa już farma wiatrowa o mocy 31 MW. W tym roku w tym samym miejscu uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW. Obok powstanie PV Mitra.
W pierwszym etapie inwestycji PV Mitra powstanie obiekt o mocy ok. 65 MW, zajmujący łączną powierzchnię ok. 53 ha. Do budowy farmy fotowoltaicznej wykorzystanych zostanie 85 tys. nowoczesnych, wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych. (…) Produkcja ze wszystkich trzech instalacji fotowoltaicznych będzie równoważna redukcji emisji CO2 do atmosfery o ok. 124 tys. ton rocznie - informuje spółka Energa Green Development.
Budowa obiektu ruszy w połowie br. PV Mitra w Przykonie to obecnie największy projekt fotowoltaiczny całej Grupy Orlen jaki realizowany jest w Polsce. Rozbudowa portfolio OZE jest realizacją założeń Strategicznego Planu Rozwoju Grupy Energa do 2030 roku i Strategii ORLEN2030, która zakłada wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych do ponad 2,5 GW do końca dekady.
Napisz komentarz
Komentarze