Wymiana paneli podłogowych – tego będziesz potrzebować
Zacznijmy od listy niezbędnych materiałów i akcesoriów, którymi będziemy posługiwać się przy wymianie starych paneli podłogowych na nowe.
Przy demontażu starych paneli:
- śrubokręt, dłuto i gumowy młotek do podważania listew przypodłogowych,
- szlifierka, przecinarka z prowadnicą i nóż do tapet do demontażu starych paneli,
- okulary i rękawice ochronne dla zachowania bezpieczeństwa podczas pracy.
Do montażu nowych paneli:
- nowe panele i listwy przypodłogowe,
- nowy podkład (możemy pominąć zakup tego produktu, jeśli wybraliśmy panele ze zintegrowanym podkładem, dostępne np. w sklepach https://komfort.pl/)
- narzędzia do cięcia – pilarka, piła z drobnym zębem i kątówka,
- taśma miernicza,
- kliny dylatacyjne,
- ołówek.
Jeśli posiadamy już wszystkie potrzebne materiały, możemy przejść do wymiany paneli podłogowych – zaczynając od demontażu starych, przez właściwe przygotowanie powierzchni do układania nowych, aż po właściwy montaż nowej podłogi.
Demontaż starych paneli podłogowych
- Zdejmowanie starych paneli najlepiej rozpocząć od demontażu listew przypodłogowych. Ułatwi to nam dostęp do paneli. Listwy należy delikatnie podważać śrubokrętem, by nie uszkodzić ściany.
- Demontaż warto zacząć w jednym z końców pomieszczenia, a następnie usuwać kolejne elementy wzdłuż ściany.
- Panele powinniśmy usuwać precyzyjnie i delikatnie, by ich nie uszkodzić i móc wykorzystać ponownie np. w innym pomieszczeniu.
- Jeżeli napotkamy uszkodzony, połamany lub wyszczerbiony panel, najlepiej przeciąć go 2 cm od krawędzi i dopiero wtedy zacząć usuwać.
Przygotowania do wymiany paneli podłogowych
Po usunięciu starych paneli przechodzimy do bardzo ważnego etapu całej operacji wymiany paneli, to znaczy odpowiednie przygotowanie podłoża, które zapewni nie tylko estetyczne wykończenie nowej podłogi, ale przede wszystkim jej wysoką trwałość. Bardzo ważna jest skrupulatna ocena stanu podłoża, podczas której warto zwrócić szczególną uwagę na takie problemy, jak nierówna powierzchnia czy wilgoć. Przed montażem nowych paneli podłoże powinno zostać oczyszczone, osuszone i wyrównane.
- Podczas czyszczenia powierzchni po demontażu starych paneli, należy skupić się na dokładnym usunięciu piasku i wszelkich zanieczyszczeń z podłoża. Resztki farb czy kleju powinny zostać zeskrobane, zaś cała podłoga dobrze pozamiatana i odkurzona.
- Przed założeniem nowych paneli na podłożu powinna znaleźć się folia izolacyjna, która chroni przed wilgocią i zwiększa komfort akustyczny pomieszczenia.
- Nierówności na powierzchni podłoża najlepiej wyrównać przy pomocy płynnej masy szpachlowej lub żywicy epoksydowej.
Podłoże musi być w dobrym stanie, aby w następnej kolejności można było prawidłowo ułożyć panele. Jeśli pozostaną na nim większe bruzdy, drobne nierówności czy nawet zanieczyszczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpłynie to na zmniejszenie ich wytrzymałości i zwiększenie skłonności do uszkodzeń.
Zakładanie nowych paneli – wskazówki
Świeżo zakupione panele powinny przejść proces aklimatyzacji w pomieszczeniu przez przynajmniej 48 godzin. To umożliwi im lepsze dostosowanie się do warunków otoczenia (temperatury i wilgotności), a zarazem zapobiegnie deformacjom desek. Przed montażem należy też wymienić podkład na nowy.
- Układanie paneli warto rozpocząć w jednym z narożników pomieszczenia i kierować się w stronę przeciwną do wejścia.
- Prawidłowy montaż paneli wymaga zastosowania klinów dystansowych, co pozwala zachować właściwy odstęp od ścian i chroni panele przed odkształcaniem.
- Deski należy układać równolegle do kąta padania światła, blisko siebie, łącząc je przy pomocy zatrzasków na krawędziach – zapewni to trwałość i estetyczny wygląd nowej podłogi.
- Jeśli w pomieszczeniu znajdują się np. rury grzewcze lub filary, niezbędne jest wycięcie otworu w panelach i dostosowanie ich długości i kształtu do stałych elementów pomieszczenia.
- Na koniec należy pamiętać o zamocowaniu nowych listew przypodłogowych.
Pamiętajmy, nie każdy został stworzony do wykonywania prac remontowo-budowlanych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani o swoich umiejętnościach, które pozwoliłyby na samodzielny montaż nowej podłogi, nie wahajmy się, by skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wiąże się to nieco wyższym kosztem remontu, jednak unikniemy w ten sposób sporo stresu związanego z obawą przed nieprawidłowo wykonanym montażem i uszkodzeniem nowo zakupionego wyposażenia.