Na początek – studencka wystawa pokonkursowa „Ars Universitatis”. Obok tego prezentacje kierunków studiów kaliskiego WP-A UAM w ramach „Drzwi otwartych”. Od studiów filologicznych po sztuki plastyczne – od mody, przez malarstwo, po ceramikę czy rzeźbę. Festiwal Sztuki i Nauki ma w założeniu prezentować nowatorskie podejście do przekazywania wiedzy poprzez sztukę i zabawę, a przy okazji przedstawić profil i kierunek działań kaliskiej uczelni. – Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież, aby wybrała Kalisz jako miejsce studiów – mówi dr Jerzy Wypych, wykładowca na WP-A UAM. – Przyjęliśmy taką formułę, żeby się pokazać, żebyśmy w tym pejzażu artystycznym Kalisza byli mocno obecni.
W zamyśle uczelni Festiwal Nauki i Sztuki nie jest zwykłą ofertą edukacyjną, lecz daje „możliwość uczestniczenia w niezwykłym procesie tworzenia”. Studenci i wykładowcy chcą pokazać, iż poprzez sztukę można nie tylko kreatywnie spędzać czas, rozwijać swoje pasje, ale także własną ekspresję. Studenci dodają też, że właśnie WP-A UAM jest idealnym miejscem do tego, by odkrywać i szlifować własne – nie tylko artystyczne – wnętrze. - Co zdecydowało o tym, żeby wybrać taką właśnie pracownię? Ciekawość i wielość form, jakie można stworzyć. Mnogość materiałów. Jest to świat nieograniczony – mówi Michał Śledziński, student WP-A UAM. - Ja też pamiętam, że bałem się, że moje umiejętności są zbyt małe, a okazuje się, że po pewnym czasie twoje umiejętności są naprawdę na fajnym poziomie i tylko trzeba ten diamencik szlifować – dodaje Paweł Hejna, student malarstwa.
O tym, że warto podjąć studia w Kaliszu, przekonuje również Małgorzata Kucharyszyn ze studenckiego samorządu. Nie tylko ze względu na dobrą kadrę czy możliwości naukowe, ale także przyjazną społeczność studencką.- Nasz wydział jako jeden z nielicznych ma bardzo dużo zróżnicowanych kierunków. W związku z tym integracja jest na jak najwyższym poziomie – przekonuje Małgorzata Kucharyszyn, przewodnicząca Rady Samorządu Studentów WP-A UAM.
Festiwal Sztuki i Nauki trwał na kaliskim UAM przez cały dzień, od 10:00 do 15:00. W warsztatach pod nadzorem wykładowców i studentów wzięło udział kilkuset młodych ludzi z podstawówek, gimnazjów i szkół średnich.
Mirosława Zybura, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze