Szybsze pociągi, nowe linie kolejowe, cykliczność połączeń i ich punktualność. Wszystko to ma sprawić, że z kolei przyszłości w Polsce, tj. Kolei Dużych Prędkości CPK ma korzystać dwukrotnie więcej pasażerów niż dzisiaj. Tak ma wyglądać transport publiczny w 2050 roku. CPK zaprezentowała rozkład jazdy po ukończeniu tej ogromnej inwestycji.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że ponad połowa pasażerów w Polsce jest niezadowolona z obecnego rozkładu jazdy. Zniechęca ich do podróżowania, jest niewygodny i ulega zbyt częstym zmianom. Wskazują na problem niedostatecznego skomunikowania pociągów i brak dogodnych przesiadek. Poważną barierą są też dla nich trwające prace modernizacyjne na głównych liniach i brak długoterminowego planowania.
To ma się zmienić dzięki Horyzontalnemu Rozkładowi Jazdy (HRJ). Spółka CPK planuje opracować całościową koncepcję rozkładową, która ułatwi przesiadki między pociągami i innymi środkami transportu. Jest to o tyle istotne, że w ciągu najbliższych lat pasażerowie zaczną korzystać z pierwszych odcinków Kolei Dużych Prędkości CPK (np. Warszawa – Łódź), a jednocześnie zakończą się liczne prace modernizacyjne na istniejącej infrastrukturze PKP PLK. Dzięki temu nastąpią istotne zmiany w czasach przejazdu pociągów, a to uczyni je konkurencyjnymi względem np. samochodów.
HRJ ma być cykliczny – dzięki temu będzie łatwy do zapamiętania (pociągi w danej relacji będą „w takcie”, czyli np. dokładnie co pół godziny albo co godzinę). Kolejne założenia: rozkład będzie opierał się o stałe relacje pociągów i zapewni skomunikowanie na stacjach węzłowych. Dzięki temu kolej ma wreszcie zacząć działać jako system, zapewniając komfortowe przesiadki, a inwestycje kolejowe przestaną być planowane jako odrębne projekty. – informuje CPK.
I tak przez Kalisz będą biec trzy rodzaje połączeń:
- Linia KDP z prędkością do 250 km/h
- Linia RE z prędkością do 200 km/h
- Linia P z prędkością do 160 km/h
Bezpośrednio najszybszą linią będziemy połączeni z Łodzią, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem. Linią RE i P będziemy podróżować pomiędzy mniejszymi miastami powiatowymi w Wielkopolsce czy w Łódzkiem.
- Kluczowe jest już teraz takie przygotowanie inwestycji, żeby po ich zakończeniu możliwe było wdrożenie Horyzontalnego Rozkładu Jazdy. W spółce CPK podchodzimy do tego kompleksowo. Naszym celem jest realna zmiana funkcjonowania kolei w Polsce. Dzięki rozwiązaniom takim jak HRJ polska kolej stanie się bardziej atrakcyjna dla pasażerów – mówi Michał Jasiak, wicedyrektor biura planowania i projektowania Programu Kolejowego CPK.
Spółka tworząc Horyzontalny Rozkład Jazdy opiera się na doświadczeniach i rozwiązaniach funkcjonujących m.in. w Szwajcarii czy Japonii.
Prace nad utworzeniem ram dla HRJ spółka CPK rozpoczęła rok temu. Wczoraj spółka zaprezentowała schematy oferty przewozowej do 2050 r. w dwóch analizowanych scenariuszach: bezpośrednim i przesiadkowym. Schematy te przedstawiają stan docelowy jaki zostanie osiągnięty po zakończeniu wszystkich planowanych inwestycji realizowanych przez dwóch kolejowych inwestorów: CPK i PKP PLK. Przedstawiają one również możliwy kształt linii komunikacyjnych.
W najbliższych tygodniach CPK ogłosi wariant inwestorski dla linii nr 85 SIERADZ – KALISZ – PLESZEW – POZNAŃ. Nieoficjalnie wiemy, że największe szanse wyboru ma tzw. wariant 9.
Napisz komentarz
Komentarze