Miałby on powstać przy jednym ze stawów i to jeszcze na ten sezon.
Będzie to specjalna platforma, taras do opalania. Planujemy, by został on wykonany jak najszybciej, tak by służył już tego lata mieszkańcom – mówi prezydent Krystian Kinastowski.
Same stawy mają zostać oczyszczone w kolejnych latach.
Obecne prace w Parku Przyjaźni są na finiszu i zakładały: usunięcie starych nawierzchni alejek parkowych; wykonanie nowych alejek parkowych o nawierzchni mineralnej wodoprzepuszczalnej ograniczonych obustronnie pasmem dwóch rzędów kostek granitowych na ławie fundamentowej oraz fragmentów alejek i utwardzeń pod ławki z kostki granitowej; montaż ławek i koszy na śmieci zabezpieczenie drzew i innych istniejących nasadzeń przed uszkodzeniem i wysychaniem.
Koszt robót to około 800 tysięcy zł. Wykonuje je Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Barbara Kramplic z Kalisza.
W minionym roku Park Przyjaźni wzbogacił się o wybieg i plac zabaw dla psów oraz tężnię solankową.
Park Przyjaźni jest jednym z kilku parków w Kaliszu i drugim najbardziej okazałym po Parku Miejskim.
Leży pomiędzy ulicami: Polną, Skalmierzycką, Sułkowskiego i Szlakiem Bursztynowym i zajmuje teren ponad 11 ha. Park powstał w latach 70-tych na miejscu po byłej cegielni „Czaszki”. Była ona jedną z sześciu powstałych na terenie miasta w okresie międzywojennym, by odbudować Kalisz po zniszczeniach I wojny.
Dziś na tym terenie rośnie kilka tysięcy krzewów, m. in. jaśminowce, tawuły, forsycje, irgi oraz drzewa takie jak: klony, lipy, jawory, kasztanowce, wierzby. W centrum znajduje się pięć stawów połączonych groblami lub oddzielonych mostkami. W stawach są ryby, a na wodzie i na brzegu dzikie kaczki.
Na terenie parku znajdują się dwa place zabaw, amfiteatr i scena, na której latem odbywają się liczne koncerty i festyny, boisko do gry w piłkę nożną ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, boisko do koszykówki, korty tenisowe, tężnia solankowa, wybieg dla psów, a także plac do ćwiczeń typu: „street workout” oraz zegar słoneczny.
Przy głównym wejściu (od ul. Skalmierzyckiej i Cegielnianej) znajdują się płyty z nazwami wszystkich miast i gmin istniejącego w latach 1975–1998 województwa kaliskiego.
fot. Miasto Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze