Od strony Sieradza szybka kolei do województwa wielkopolskiego zbliży się obecnym torem PKP. Linie „rozjeżdżają się” na wysokości Błaszek. W Kwaskowie rozdzielona zostanie stara linia, która biegnąc będzie na stację Skalmierz- Radliczyce- Szczytniki – Winiary – Kalisz.
Tor CPK od Błaszek będzie biegł bliżej drogi krajowej nr 12, by na granicy woj. łódzkiego z Wielkopolską, w m. Chojno przed Szczytnikami przebiec nad DK 12 wiaduktem na lewo od tej drogi, patrząc w kierunku Kalisza.
Aż do samego Kalisza wieść będą dwa tory kolejowe. Po lewo od DK12 nowa linia CPK, po prawo obecne tory PKP. Szybka kolei od Szczytnik biec będzie polami w okolicach Marcjanowa, Michałowa i Cieni. W Trojanowie kolei przebiegnie tuż przy początku Jeziora Pokrzywnickiego.
W okolicy obecnej stacji Kalisz – Winiary tory CPK i PKP ponownie będą biec tuż obok siebie.
Przebieg szybkiej kolei przez Kalisz opisujemy w odrębnym artykule, dostępnym pod tym LINKiem.
W Kaliszu w okolicach ul. Wrocławskiej tory CPK i PKP ponownie się rozłączą. Szybka kolei niemal linią prostą pobiegną przez pola dobrzeckie i teren gminy Nowe Skalmierzyce między miejscowościami: Biskupice, Droszew, Karsy, Kowalew.
Tory do Pleszewa nie będą wprowadzone, dwoma liniami ominą to miasto w okolicach Kowalewa.
Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami - mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych
Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).
Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.
Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.
Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.
Napisz komentarz
Komentarze