Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pijani kierowcy na drogach. Od kiedy będą za to tracili samochody?

Rośnie liczba osób jeżdżących po pijanemu. I nic nie zapowiada zmiany tych nawyków wśród kierowców. Co z przepisami przewidującymi konfiskatę aut takim osobom?
Pijani kierowcy na drogach. Od kiedy będą za to tracili samochody?

Autor: iStock

Policyjne statystyki mrożą krew w żyłach. W ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku policjanci zatrzymali aż 20 631 pijanych kierowców. To o 15 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r.

Statystycznie – jak policzyły mofoakty.pl – codziennie wyjeżdżało na drogi aż 228 nietrzeźwych kierowców.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na to nowymi, zaostrzonymi przepisami drogowymi – konfiskatą aut nietrzeźwym kierowcom. 

Tak miało być

W pierwszej wersji przepisów każdy nietrzeźwy kierowca, w krwi którego byłoby co najmniej 1,5 promila alkoholu, miał stracić samochód. 

W przypadku recydywistów dolna granica alkoholu we krwi została ustalona na poziomie 0,5 promila. 

Te przepisy nie weszły jednak w życie, za to zostały znowelizowane.

Tak będzie

W przypadku jadących na podwójnym gazie kierowców, którzy będą mieli we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu, konfiskata samochodu nie będzie obowiązkowa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

Jeśli jednak kierowca w ciągu 24 miesięcy po raz drugi zostanie zatrzymany za jazdę pod wypiciu alkoholu, to wtedy straci samochód. I nie będzie miało znaczenia, czy jadąc po pijanemu, spowodował wypadek drogowy. 

Procedura będzie prosta – policja tymczasowo zajmie auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie mienia, a sąd przepadek pojazdu.

Sąd będzie mógł odstąpić od tego w wyjątkowych przypadkach. I to tylko wtedy, kiedy jadący po pijanemu kierowca nie spowoduje wypadku drogowego.

Jeśli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, wówczas sąd orzeknie przepadek majątku o równowartości pojazdu sprzed wypadku. 

Od kiedy będzie obowiązywał nowy przepis?

Nowe przepisy o konfiskacie samochodu pijanym kierowcom mają wejść w życie 14 marca 2024 roku.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
X 16.07.2023 13:18
Czyli pijak za kółkiem będzie mógł jeździć jeszcze dwa lata bez prawka i po pijaku....ja pier...co za chory kraj....

Andrzej 16.07.2023 16:32
Juz od 97r nie moga i są coraz wyższe kary, ktorych nie do konca ewidencjonuje policja, bo nie maja kasy na to ha ha ha

Leszko 16.07.2023 09:41
Czyli sąd obligatoryjnie jedynie w szczególnych przypadkach będzie orzekał przepadek pojazdu.Ciekawe jakie to są te szczególne przypadki i czy tu nie będzie sąd miał szerokie pole do popisu i nadużyć?!Warto próbować każdego sposobu aby ograniczyć liczbę pijanych kierowców gdyż sądowy zakaz prowadzenia pojazdu okazał się nieskuteczny.

Xyz 16.07.2023 16:34
To będzie martwy przepis. Obecnie już widać, że kombinują z treścią jego brzmeinia. Obligatoryjnie zgodnie z prawem powinni wszystko zabierać, ale najwidoczniej statystyki muszą sie zgadzać.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama