Dni, w których termometry pokazują powyżej 30 stopni jest co raz więcej. Wielu z nas może nie lubić tak wysokich temperatur. Podobnie jak my, na pogodę reagują zwierzęta. Zatem one również potrzebują, aby o nie zadbać. A w jaki sposób?
- Są tzw. maty chłodzące, chodzić z psiakiem w cieniu, starać się nie wychodzić, kiedy jest najwyższe natężenie słońca. Nie wychodzić na asfalt, bo poduszki psiaka są bardzo wrażliwe i psiak bardzo to odczuwa. Ważny jest również dostęp do wody. Niektórzy myślą, że wystarczy polać psiaka wodą albo wsadzić go do basenu. Absolutnie nie. Pies może wtedy dostać szoku termicznego albo za tydzień zachoruje na zapalenie płuc i umrze, więc tego absolutnie nie możemy robić - mówi nam pani Agnieszka, wieloletnia wolontariuszka kaliskiego schroniska
Zwierzęta nie mają zdolności do samoregulacji cieplnej tak samo efektywnej jak ludzie. Ich zdolność do pocenia się jest ograniczona, a wielu gatunków posiada futro lub skórę, które nie tylko nie zapewniają im chłodzenia, ale wręcz przeciwnie – mogą zatrzymywać ciepło. Dlatego też nasza rola jako opiekunów jest kluczowa, aby zapewnić im wsparcie i ochronę w obliczu ekstremalnych temperatur.
Nie zapominajmy w takim razie o pupilach. Nasza troska i odpowiedzialność mają ogromne znaczenie dla zdrowia i szczęścia naszych czworonożnych przyjaciół.
Niestety, jak co roku kaliskie schronisko w wakacje notuje więcej przypadków błąkających się samotnie zwierząt. Jeśli widzisz takie przypadki, schronisko prosi o kontakt poprzez Facebook’a albo przez numer kontaktowy 62 751 35 25.
Napisz komentarz
Komentarze