Miejscy radni PiS-u zaprosili dziennikarzy na konferencję przy basenie Delfin nie przez przypadek.
Nasz klub przez ostatnie lata rokrocznie wnioskował o to, żeby basen Delfin został odbudowany. Cieszymy się również z inicjatywy, którą też wcześniej zgłaszaliśmy – budowy ronda, które jest tutaj niedaleko i które znacznie usprawniło komunikację Dobrzeca – powiedział Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, radny PiS.
Co roku Kluby Radnych i poszczególni radni do połowy sierpnia zgłaszają swoje propozycje do budżetu Miasta. Następnie są one analizowane i przesiewane na te, które wejdą do planu inwestycyjnego na przyszły rok i te, które muszą na realizację poczekać. W tym roku Klub radnych PiS-u zgłosił 46 propozycji. Duża część z nich dotyczy modernizacji dróg.
Punkt pierwszy to remont ulicy Podmiejskiej od Galerii Amber do Ronda Westerplatte wraz z modernizacją oświetlenia. Jest to jedna z arterii najbardziej obciążona ruchem, są tam koleiny i ten odcinek wymaga na pewno remontu. Ale nie zapominamy też o ulicach w Śródmieściu: ul. Mariańska, Łazienna – wymienia Artur Kijewski, przewodniczący Klubu Radnych PiS.
Propozycje Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości do projektu budżetu Miasta Kalisza na 2024 r.
- Remont ul. Podmiejskiej od Galerii Amber do Ronda Westerplatte wraz z modernizacją oświetlenia.
- Remont ul. Serbinowskiej od skrzyżowania z Al Woj Polskiego do ul. Widok.
- Remont ulicy Mariańskiej.
- Remont ulicy Łaziennej .
- Remont ulicy Skalmierzyckiej na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Polnej.
- Remont ulicy św. Michała.
- Remont ul. Granicznej, pomiędzy ul. Polną a ul. Mickiewicza.
- Przebudowa ul. Dobrzeckiej.
- Przebudowa ul. 3 Maja.
- Przebudowa ul. Szczypiornickiej wraz z budową chodnika od skrzyżowania z ul. Starowiejską, do skrzyżowania z ul. Gościnną.
- Remont ulicy Sulisławickiej na odcinku od ul. Romańskiej do ul. Celtykiej.
- Remont Mostu Trybunalskiego.
- Remont ul. Romańskiej.
- Budowa ul. Opatowieckiej.
- Remont chodnika przy ul. Serbinowskiej (po stronie nieparzystej od numeru 15 do 29).
- Remont uliczki dojazdowej wzdłuż posesji przy ul. Warszawskiej od nr. 3 do nr. 9.
- Modernizacja oświetlenia Alei Wojska Polskiego na odcinku od Ronda Westerplatte do skrzyżowania z Wrocławską.
- Opracowanie projektu połączenia drogowego ulicy Pogodnej z ulicą Romańską.
- Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu ulicy Łowieckiej.
- Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy ul. Słowiańskiej.
- Budowa zatok na przystankach autobusowych przy ulicy Armii Krajowej.
- Prace modernizacyjne w otoczeniu stacji PKP Kalisz Szczypiorno oraz modernizacja drogi prowadzącej na stację.
- Remont hali widowiskowo – sportowej ARENA Kalisz.
- Budowa boiska ze sztuczną murawą i oświetleniem na terenie OSRiR przy ul. Łódzkiej 19-29.
- Budowa sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych na ul. Częstochowskiej.
- Budowa sali gimnastycznej dla III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.
- Rozbudowa i modernizacja sali gimnastycznej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka.
- Rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 15 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Kaliszu, ul. Wykopaliskowa 45.
- Zakup 2 kontenerów wielofunkcyjnych (tzw. kontenery kultury) – lokalizacja przy plaży miejskiej i na Polach Marsowych.
- Modernizacja przystani wodnej.
- Opracowanie i wdrożenie kompleksowego planu gospodarki wodno- ściekowej, w tym efektywnego gospodarowania wodami opadowymi.
- Wdrażanie kolejnych elementów Programu „Kalisz - miasto przyjazne dla młodych” (praca – mieszkalnictwo - edukacja i nauka-jakość życia)- przedstawionych przez klub radnych PiS.
- Wykup gruntów oraz przygotowanie dokumentacji projektowej na stworzenie parkingu w centrum miasta.
- Zadrzewienie nieużytków będących własnością Kalisza.
- Stworzenie fontanny posadzkowej na placu zabaw na Polach Marsowych.
- Utworzenie małego parku na osiedlu Dobrzec pomiędzy zespołem Szkół Nr 9 i Kaplicą pw. Św. Jana Pawła II.
- Organizacja utrzymania wysokiego poziomu czystości ulic i chodników na terenie miasta.
- Zagospodarowanie skweru pomiędzy ul. Nowy Świat, Łączną i Rzemieślniczą, w tym zamontowanie większej liczby ławek parkowych.
- Tworzenie tzw. parków kieszonkowych w różnych rejonach miasta.
- Analiza kolejnej waloryzacji płac w Urzędzie Miasta Kalisza.
- Analiza stanu technicznego monitoringu miejskiego, wymiana zepsutych kamer oraz zakup nowych i instalacja dodatkowych nowych kamer w najbardziej potrzebnych punktach miasta.
- Utworzenie funduszu obejmującego granty i nagrody dla najlepszych kaliskich studentów, naukowców i innowatorów, a także wspierającego kreatywnych kaliszan, prowadzących swoją działalność w naszym mieście.
- Śladami kaliskich artystów - projekt obejmujący wykonanie stosownych plansz miejsc informacyjnych, gdzie mieszkali lub tworzyli artyści związani z grodem nad Prosną. Charakter edukacyjno-oświatowo-turystyczny.
- Zaprojektowanie i wykonanie muralu Karola Malaperta, w połączeniu z barwnymi hologramami.
- Utworzenie centrum dziedzictwa kulturowego Kalisza i historycznego regionu kaliskiego (projekt o charakterze edukacyjo-oświatowo-historyczno-turystycznym z dziedziny etnografii, archeologii i historii.
- Opracowanie projektu utworzenia ulicy artystycznej (ul.Biskupia).
Dla Przewodniczącego Rady Miasta – Tadeusza Skarżyńskiego priorytetem są dwie ulice.
Dla mnie bardzo istotną inwestycją jest przebudowa ulicy Dobrzeckiej i św. Michała, a także przebudowa ronda, które się znajduje na tych ulicach. Widzę, że jest to taki punkt, który pod względem komunikacyjnym jest bardzo trudny dla Miasta – dodał Tadeusz Skarżyński.
Kolejne propozycje radnych to inwestycje w obiekty sportowe – te szkolne jak i miejskie – wnioskują m.in. o modernizację hali Arena. Zgłaszają też potrzebę kontynuacji programu „Kalisz miasto przyjazne dla młodych”. Przypomnijmy, że w tym roku w ramach specjalnego naboru kilkoro absolwentów kaliskich uczelni otrzymało klucze do mieszkań w zasobach komunalnych.
Oczywiście nie wszystkie propozycje radnych zostaną zrealizowane. To co z pomysłu zostanie wcielone w życie to zawsze suma kompromisu, a pierwsze skrzypce grają tu pieniądze. Bez wsparcia z zewnątrz wiele inwestycji nie doszłoby do skutku – przypominali radni. A rządowe pieniądze płyną w ostatnim czasie do Kalisza szerokim strumieniem – mówi Artur Kijewski.
Powiem tak: Miasto nie miało kiedyś takich możliwości, żeby pozyskać tyle środków rządowych, gdzie nasi posłowie bardzo mocno to wspierali. Widać, że współpraca z prezydentem Kinastowskim i jego zapleczem, w ten sposób właśnie powinna funkcjonować. I w sprawach, które dotyczą ogółu Miasta – dla nas nie ma problemu. Trochę jesteśmy zażenowani, szczególnie dotyczy to mediów społecznościowych, gdzie jedni chcą na siłę pokazać, że jest bardzo źle, inni chcą na siłę wykazać, że jest bardzo dobrze, a prawda leży gdzieś pośrodku i trzeba zachowywać się normalnie – mówi Artur Kijewski.
I tak ze spraw lokalnych przechodzimy do polityki krajowej i trwającej kampanii wyborczej… Trudno to teraz będzie oddzielić…
My reprezentujemy PiS, a słuchając wypowiedzi już w kampanii wyborczej naszych konkurentów – słyszymy o tym, że jak tylko dojdą do władzy, to zlikwidują większość programów, w których my aplikujemy o środki Powiem krótko… - mówił Sławomir Lasiecki.
- Kononowiczem: Nie będzie niczego – wtrącił Artur Kijewski.
...Strach się bać, cóż to nas może spotkać, jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie wygra tych najbliższych nam wyborów – dokończył Sławomir Lasiecki, radny PiS.
Napisz komentarz
Komentarze