Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

19. Zjazd Wychowanków ,,Asnyka''. Wyróżnienia dla Asnykowców ZDJĘCIA

Trwa 19. Zjazd Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Z tej okazji prezydent Krystian Kinastowski przyznał wyróżnienia zasłużonym dla Kalisza absolwentom szkoły.
19. Zjazd Wychowanków ,,Asnyka''. Wyróżnienia dla Asnykowców ZDJĘCIA

Autor: fot. kalisz.pl

„Asnykowcy” spotkali się w murach swojej dawnej szkoły, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą Melanii Parczewskiej i Sławomirowi Czerwińskiemu. Następnie przemaszerowali ulicami Kalisza, składając kwiaty w miejscach związanych z Adamem Asnykiem. Główna uroczystość odbyła się w auli WPA UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego.

W uznaniu zasług dla Kalisza prezydent Krystian Kinastowski nadał tytuł „Honorowy Przyjaciel Kalisza”:

1) Januszowi Wysoglądowi,
2) Jerzemu Matyjaszowi,
3) Krzysztofowi Biernackiemu,
4) Markowi Sierakowskiemu,
5) Elizie Smolińskiej,
6) Marcinowi Paszynowi,
7) Grzegorzowi Kuświkowi,
8) Urszuli Janczar,
9) Anecie Kolańczyk.

Janusz Wysogląd jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Od lat działa na rzecz społeczności kaliszan i aktywnie promuje Miasto Kalisz. W 2000 roku został członkiem zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, a w 2003 roku objął stanowisko wiceprezesa tego Stowarzyszenia. Jest organizatorem wielu asnykowskich imprez kulturalnych promujących Kalisz, m.in. Zjazdów Absolwentów Liceum Adama Asnyka czy Roku Asnykowców w Kaliszu. Jest także redaktorem biuletynu „Asnykowiec”. Janusz Wysogląd to aktywny członek Rady Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a także członek Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisza. Przez trzy kadencje był radnym Osiedla Chmielnik, a obecnie zajmuje stanowisko w Zarządzie Krajowego Związku Spółek Wodnych w Warszawie. Został wyróżniony przez Prezydenta Miasta Kalisza tytułem Mecenasa Kultury za rok 2010/2011.

Jerzy Matyjasz urodził się w Kaliszu i ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. Następnie kontynuował naukę na Politechnice Wrocławskiej oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W czasie studiów związał się z Sekcją Grotołazów i Klubem Wysokogórskim. Wędrował po górach w Europie, a także po Himalajach i Andach. W 1994 roku stał się aktywnym członkiem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Był propagatorem aktywności fizycznej wśród członków Stowarzyszenia, a także ich rodzin i znajomych. Zachęcił do udziału w ponad 60 rajdach górskich oraz ponad 20 spływach kajakowych. Organizował rajdy rowerowe, imprezy krajoznawczo-turystyczne oraz wyjazdy na narty śladowe. Jest również autorem artykułów w biuletynie „Asnykowiec”.

Krzysztof Biernacki jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu i Wydziału Inżynierii Sanitarnej na Politechnice Wrocławskiej. Jest właścicielem pracowni projektowej zajmującej się głównie projektowaniem budowy oraz przebudowy sieci gazowych oraz przebudowy rurociągów naftowych. W wolnych chwilach Krzysztof Biernacki organizuje przedsięwzięcia skupiające absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Był pomysłodawcą oraz organizatorem zjazdów absolwentów, turniejów cymbergaja, a także asnykowskich wydarzeń sportowych takich jak spływy kajakowe czy rajdy rowerowe.

Marek Sierakowski jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Naukę kontynuował na Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył z tytułem doktora ze specjalizacją z chirurgii ogólnej. W latach 1989-1996 był zastępcą ordynatora Oddziału Chirurgicznego II w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, a następnie, do 2018 roku, ordynatorem tego oddziału. W latach 1992-2018 wykładał jako wykładowca oraz starszy wykładowca w Zespole Szkół Medycznych w Kaliszu na Wydziale Pielęgniarstwa oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu na Wydziale Pielęgniarstwa i na Wydziale Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego. Marek Sierakowski jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologów, a także współzałożycielem i współwłaścicielem Kaliskiej Agencji Medycznej MEDIX. Jest autorem komunikatów na zjazdach naukowych oraz artykułów w fachowych czasopismach medycznych. W 1990 roku został współzałożycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, a od 1996 roku jest jego wiceprezesem. Przez 3 lata prowadził cotygodniowe audycje pt. „W asnykowskim kręgu” w Radio Centrum. Brał udział w programach artystycznych organizowanych przez Asnykowską Grupę Artystyczno-Towarzyską AGAT. Napisał dwa tomiki poezji, a także teksty i kompozycje piosenek, m.in. Pieśni Asnykowców czy Pieśni Chirurgów. Organizował poetycko-muzyczne wieczory autorskie. W latach 1994-1998 zajmował stanowisko przewodniczącego Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej jako radny Rady Miasta Kalisza, a także stanowisko przewodniczącego Komisji Etyki, Kultury i Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu. Został odznaczony medalem „Zasłużony dla Województwa Poznańskiego” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Eliza Smolińska prowadzi biuro podróży Aleksander, które jest najdłużej działającym biurem podróży w Kaliszu. Przez 6 lat, jako ówczesna prezeska Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Kaliskiej, starała się o rejestrację „Andrutów Kaliskich” w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Obecnie, dzięki jej staraniom produkt znalazł się na 952. stronie „atlasu produktów” spożywczych polecanych w krajach Unii Europejskiej. Była organizatorką imprez kulturalnych, takich jak „Niedziela u Niechciców” czy Święto ulicy Niecałej.

Marcin Paszyn to absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, naukę kontynuował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na wydziale wychowania fizycznego. Objął stanowisko nauczyciela wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka. Jest prezesem Fundacji im. Kazimierza Paszyna, a także członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka. Brał udział w organizacji obchodów Roku Asnykowskiego w Kaliszu.

Grzegorz Kuświk to absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Naukę kontynuował na Akademii Rolniczej we Wrocławiu na Wydziale Weterynaryjnym, następnie na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Organizacji i Zarządzania, a także na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Apsley Business School w Londynie. Grzegorz Kuświk jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Od 25 lat organizuje zjazdy absolwentów, a także aktywnie uczestniczy w licznych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie. Zajmuje stanowisko zastępcy Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Warszawie oraz Przewodniczącego Sądu Lekarsko–Weterynaryjnego Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu. W latach 2017-2021 zajmował stanowisko zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Wielkopolskiej Izby Lekarsko–Weterynaryjnej.

Urszula Janczar od 2017 roku jest dyrektorką I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Pod jej kierownictwem I LO znalazło się w rankingach szkół miesięcznika Perspektywy, plasując się dwukrotnie jako Srebrna Szkoła. Pani dyrektor dba o to, aby uczniowie szkoły kształtowali swoje postawy moralne, obywatelskie oraz patriotyczne. Za swoją działalność patriotyczną i wzorową postawę dyrektorka została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz otrzymała nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W 2021 roku doprowadziła do finalizacji autorskiego projektu pt. „Nadanie I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu hymnu szkolnego”. Uroczystość została doceniona przez Ministra Edukacji i Nauki, szkoła otrzymała publikacje naukowe, a Pani dyrektor dyplom uznania. Urszula Janczar działa również społecznie, promując swoje edukacyjne osiągnięcia w lokalnym środowisku. Jako członkini Kaliskiej Rady Kobiet była współorganizatorką spotkania Polek z Ukrainkami, mającego na celu pomoc kobietom z Ukrainy w poznaniu swoich mocnych stron i znalezieniu w Kaliszu odpowiedniej szkoły i pracy. Od 2019 roku prowadzi działalność naukowo-badawczą. Obecnie prowadzi badania na temat autonomii uczniowskiej oraz samoregulacji. Jest autorem publikacji w naukowym czasopiśmie „Języki Obce w Szkole”, a także wielu referatów na temat autonomii uczniowskiej, samoregulacji oraz autorytetu nauczyciela. Jednym z jej ostatnich sukcesów jest rozpropagowanie wśród młodych dziewcząt postaci Melanii Parczewskiej związanej z Kaliszem i Wielkopolską.

Aneta Kolańczyk to polska filolog, działaczka społeczna, animatorka kultury, poetka oraz autorka opowiadań. Jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” i współorganizatorką Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej, odbywającego się w Kaliszu od 2011 roku. W 2012 roku była laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie działalności literackiej i wydawniczej. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, a także włączyła się w organizację Roku Asnykowców w Kaliszu. Jest autorką wielu książek i publikacji, m.in. biografii o znanych kaliszanach: Marii Konopnickiej czy Adamowi Asnykowi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Doman Krzys 11.09.2023 11:00
Cenzura!???

Asnykowianka 10.09.2023 19:52
Pozdrawiam was serdecznie

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WzPTreść komentarza: Ciekawe, czy któryś z tych komentujących matołów miał okazję służyć w wojsku i biegać po małpim gaju? Matoły są mocne w gębie. Dużo zdrówka dla naszej żołnierki, do wesela się zagoi.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:56Źródło komentarza: Wypadek młodej żołnierki. Spadła z wysokościAutor komentarza: XxxxTreść komentarza: Normalnie? Chyba po uszkodzeniach widać, że "koleś" pakowal się na trzeciego, prędkości strata panowania na pojazdem i drzewo zaliczył, a kobieta winna?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:49Źródło komentarza: Kierujący Toyotą uderzył w drzewo. Kobieta zajechała mu drogęAutor komentarza: haniaaTreść komentarza: eszcze kilka lat temu nie sądziłam, że coś tak prostego jak olejek CBD może mieć tak ogromne znaczenie dla zdrowia mojej mamy. Wszystko zaczęło się od pierwszego udaru – przerażający moment, w którym nagle świat się zatrzymuje, a Ty nie wiesz, co będzie dalej. Mama miała wtedy 73 lata. Udar wpłynął na jej mowę, osłabił ruchy, ale przede wszystkim odebrał jej chęć do walki. Wpadła w depresję, przestała ćwiczyć, a każdy dzień był dla niej coraz większym wyzwaniem. Szukając sposobów, które mogłyby jej pomóc, trafiłam na informacje o olejku CBD. Dowiedziałam się, że ma on działanie neuroprotekcyjne, czyli chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami i wspomaga regenerację mózgu. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśniowe, działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie i pomaga w walce ze stresem oraz lękiem – a to wszystko było dokładnie tym, czego mama potrzebowała. Ważne jednak, żeby olej był w wersji decarboxylated, bo wtedy zachowuje pełne spektrum kannabinoidów i działa skuteczniej. Zaczęła stosować olejek CBD codziennie – kilka kropli rano i wieczorem. Kupowaliśmy go w Konopnej Farmacji w Poznaniu, bo tam mieli sprawdzone produkty i fachową obsługę łatwo ich znaleźć w internecie polecam bo ludzie się tam znają Na początku efekty były subtelne – trochę lepszy sen, mniej rozdrażnienia. Ale po kilku tygodniach zauważyliśmy ogromną różnicę. Mama zaczęła wracać do siebie, miała więcej energii, a nawet zaczęła ćwiczyć. Przez ponad rok nie opuściła ani jednego dnia suplementacji. Niestety, przyszły kolejne dwa udary. Ten trzeci był najgroźniejszy – nagle przestała mówić, nie mogła przełykać śliny, jej język zrobił się sztywny jak kamień. Wiedzieliśmy, co to oznacza, i natychmiast wezwaliśmy karetkę. Lekarze podali lek, ale coś ich zaskoczyło – udar cofnął się szybciej, niż się spodziewali. Zazwyczaj u osób w wieku 75 lat trzeci udar oznacza poważne konsekwencje, czasem nawet brak możliwości powrotu do normalnego życia. Tymczasem mama wyszła z tego niemal bez szwanku, z minimalnymi zmianami ogniskowymi w mózgu. Lekarz był wyraźnie zdziwiony. Kiedy powiedzieliśmy mu o CBD, pokiwał tylko głową i nic nie powiedział. Ale my wiemy swoje. Olej CBD pomógł jej przejść przez te trudne momenty, chronił jej układ nerwowy, zmniejszał stan zapalny i poprawiał regenerację mózgu. Dziś mama czuje się dobrze. Wciąż stosuje olejek i wierzę, że to właśnie on miał ogromny wpływ na jej powrót do zdrowia. Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto – ja nie mam wątpliwości. CBD to coś więcej niż moda, to realna pomoc dla osób po udarach, z problemami neurologicznymi czy depresją.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:40Źródło komentarza: Jechał na samych felgach! Kierowca miał dostać udaru w trakcie jazdyAutor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: Panie Trzaskowski ---jak tam pana dobra ; znajoma " od promowania LBGT ,znana pani LANGE ??? czy już wróciła do Warszawy ??? Mam nadzieję i prośbę do Kaliszan ---NIECH BĘDZIE PLAC PUSTY W KALISZU PODCZAS WIZYTY TEJ OSOBY !!!!!!!!!!!!!1,Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:27Źródło komentarza: Kalisz na trasie kampanii. Spotkanie otwarte z kolejnym kandydatem na prezydenta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama