Długa i bogata historia
Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Kalisz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego tereny były zamieszkane już w neolicie, a prawa miejskie miejscowość uzyskała już w 1268 roku, czyli blisko 200 lat wcześniej niż Warszawa. Ta długa historia jest widoczna w licznych zabytkach, wśród których na uwagę zasługują zwłaszcza takie miejsca jak budynek Talmud Tory, rezerwat archeologiczny „Kaliski Gród Piastów” czy też baszta „Dorotka”. Historycznych miejsc jest w Kaliszu tak wiele, że na zwiedzanie miasta na pewno warto zaopatrzyć się w smaczne przekąski, zapas wody i wygodne obuwie.
Wyjątkowa architektura
Przemierzając uliczki miasta, można napotkać wiele architektonicznych perełek. Ma to oczywiście związek z długą i bogatą historią Kalisza. Na dodatek takie budynki są niezwykle zróżnicowane pod względem stylu, wieku czy też przeznaczenia. Fani architektury sakralnej z pewnością powinni odwiedzić gotycką katedrę św. Mikołaja Biskupa z 1257 roku i renesansowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1607 roku. Miasto może też pochwalić się ciekawymi przykładami architektury przemysłowej, użyteczności publicznej, wojskowej i mieszkalnej. Na uwagę zasługują m.in. pałac Komisji Wojewódzkiej Kaliskiej z 1584 i 1824 roku, Fabryka Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera z 1898 roku i fragmenty murów miejskich z XIV wieku.
Imponująca oferta kulturalna
Kalisz naprawdę zaskakuje bogactwem oferty kulturalnej. Spory wpływ na to ma obecność takich miejsc jak Filharmonia Kaliska, dwa teatry, trzy kina czy też Centrum Kultury i Sztuki. Mieszkańcy i turyści mogą też liczyć na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W mieście co roku organizowanych jest kilka festiwali. Podczas wizyty w Kaliszu można wziąć udział np. w Festiwalu Pianistów Jazzowych, Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Dodatkowo w miejscowości często odbywają się koncerty znanych piosenkarzy i zespołów muzycznych, wystawy w galeriach sztuki i inne wydarzenia dla fanów kultury.
Niezwykła kuchnia regionalna
Wycieczka do Kalisza może być dobrą okazją do tego, żeby spróbować regionalnych przysmaków. W mieście bez problemu można znaleźć restauracje, które serwują tradycyjne potrawy z Wielkopolski. W menu można natrafić np. na polewkę z pyrami i gzikiem, dania z gęsiny czy też biały barszcz. Ponadto podczas wizyty po prostu nie można nie spróbować słynnych andrutów kaliskich, które są produktem chronionym i są wypiekane od 1850 roku. Ten lokalny smakołyk często pojawia się np. jako jadalna ozdoba w deserach lodowych. Ponadto Lidl gazetka najnowsza może mieć dobrą promocję na andruty z Kalisza.
Zachwycająca przyroda
Oprócz wyjątkowych zabytków, fascynującej architektury i ciekawych eventów Kalisz ma również do zaoferowania piękną przyrodę. Znajdujący się niemal w samym sercu miasta Park Miejski to idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku w otoczeniu zbiorników wodnych, fontann i roślinności. Co więcej, jest to najstarszy park miejski w Polsce, gdyż jego historia sięga aż do 1798 roku. Podczas wizyty w Kaliszu warto również zajrzeć do Parku Przyjaźni, który również może pochwalić się interesującą historią z walką z komunizmem w tle. Z kolei we wschodniej części miasta znajduje się Las Winiarski, w którym nie brakuje historycznych miejsc oraz malowniczych tras dla fanów biegania, wędrówek czy też jazdy na rowerze w terenie.
Ciekawe atrakcje dla każdego
Niewątpliwą zaletą Kalisza jest to, że każdy turysta znajdzie w nim coś dla siebie. Na dodatek wizyta w mieście nie musi skupiać się tylko na jednym rodzaju atrakcji. Po całodziennym zwiedzaniu lub w przypadku brzydkiej pogody strzałem w dziesiątkę może okazać się np. kaliski aquapark z atrakcjami wodnymi, saunarium, lodowiskiem i kręgielnią. Z ponad 50-metrowej wieży ratusza można natomiast podziwiać panoramę miasta i okolic. W Kaliszu nie brakuje też takich form rozrywki jak park linowy, paintball laserowy, nowoczesne dyskoteki i klimatyczne puby. Jeśli starczy czasu, to warto również poznać okolice miasta, gdzie czekają jeziora, zamki czy też dworek Marii Dąbrowskiej.
Napisz komentarz
Komentarze