Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mikroprzedsiębiorca - kim jest, jakie warunki musi spełniać

Firmy ze względu na skalę prowadzonej działalności dzieli się na miko, małe, średnie oraz duże. Fakt bycia mikroprzedsiębiorcą zapewnia wiele przywilejów, jednak wiąże się też z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków. Kim dokładnie jest i jakie warunki musi spełnić mikroprzedsiębiorca? Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym poradniku.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Mikroprzedsiębiorca - kim jest, jakie warunki musi spełniać

Kto może zostać uznany za mikroprzedsiębiorcę?

Którzy właściciele firm mogą zostać zaliczeni do grona mikroprzedsiębiorców i na jakich zasadach? Bardzo dokładnie regulują to polskie przepisy, a dokładniej ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Czytamy w niej, że mikroprzedsiębiorcą może być każdy, kto spełnia poniższe warunki:

  • zatrudnia mniej niż 10 osób,
  • osiągnął roczny przychód wynoszący maksymalnie 2 mln euro bądź suma aktywów bilansu przygotowanego w ciągu jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczyła 2 mln euro wyrażonych w polskiej walucie.

Mikroprzedsiębiorcy w Polsce - statystyki

Ilu jest mikroprzedsiębiorców w Polsce? Jak pokazują statystyki, jest to najliczniejsza grupa wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku w Polsce działało 2 355 639 mikroprzedsiębiorstw - z kolei 1 748 074 to były JDG niezatrudniające żadnego pracownika.

Warunki do bycia mikroprzedsiębiorcą - wyjątki

Warto nadmienić, że od powyższych reguł obowiązują dość istotne wyjątki. Mianowicie: możliwe jest tymczasowe zatrudnienie przekraczające 10 osób. Wynika to z tego, iż ustawa wskazuje na zatrudnienie średnioroczne. Jeśli średnia zatrudnienia z całego roku po przeliczeniu na pełne etaty jest mniejsza niż 10, wówczas dana osoba w dalszym ciągu będzie mogła mieć status mikroprzedsiębiorcy.

Podczas obliczania zatrudnienia nie są również brani pod uwagę pracownicy będący na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, wychowawczym lub rodzicielskim. Do tej kategorii nie są też wliczane osoby zatrudnione w celu przygotowania zawodowego. Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia uwzględnia się także wyłącznie pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę, zatem współpracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie czy o dzieło nie są brani pod uwagę.

Przepisy mówią też o co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych. Tym samym przedsiębiorca ma prawo do przekroczenia liczby pracowników a także sumy aktywów bądź rocznego obrotu ze sprzedaży. Status mikroprzedsiębiorcy traci się dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca nie będzie spełniał jednego z tych warunków przez 2 lata z rzędu.

Obowiązki właścicieli mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy prócz wielu przywilejów i specjalnych udogodnień mają też wiele obowiązków. Przede wszystkim chodzi tutaj o konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym ze wszystkich uzyskiwanych dochodów. Na szczęście, obecnie istnieją na rynku specjalne rozwiązania - programy do wystawiania faktur, które w znaczący sposób ułatwiają dokumentowanie sprzedaży towarów i usług.

Bez względu na to, czy prowadzimy małą bądź większą firmę, warto postawić na program 360 Księgowość. Oferuje on szereg funkcjonalności, takich jak:

  • wystawianie faktur,
  • tworzenie deklaracji VAT i pliku JPK,
  • ZUS przedsiębiorcy,
  • ewidencja przychodów według stawek,
  • ewidencja środków trwałych,
  • PIT przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na 360ksiegowosc.pl.

Jeśli chodzi o obowiązki, w przypadku, gdy mikroprzedsiębiorca zatrudnia minimum jedną osobę, która przystąpiła do PPK, wtedy jego obowiązkiem jest zawarcie umowy o prowadzenie PPK. W momencie, gdy każdy z pracowników zdecyduje się na rezygnację z uczestnictwa w tym programie, wtedy mikroprzedsiębiorca nie będzie musiał zawierać umowy o zarządzanie jak i prowadzenie PPK.

Czy mikroprzedsiębiorcą może być osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą?

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na uruchomienie jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym pojawiają się pytania, czy prowadzenie JDG uprawnia do posiadania statusu mikroprzedsiębiorcy.

Z racji tego, iż samozatrudniony przedsiębiorca jest w stanie spełnić wymogi dotyczące liczby zatrudnionych pracowników, to tylko drugi z warunków dotyczący wysokości dochodów mógłby spowodować, iż zostanie pozbawiony statusu mikroprzedsiębiorcy. Oznacza to, że do momentu w którym mikroprzedsiębiorca nie osiągnie w kolejnych 2 latach rocznego obrotu netto ze sprzedaży netto wynoszącego równowartości w złotych 2 milionów euro, cały czas będzie posiadał ten status.

Z jakich przywilejów mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy?

Mikroprzedsiębiorcy mają zagwarantowanych wiele atrakcyjnych przywilejów. Bardzo ważnym udogodnieniem są rozmaite dofinansowanie i programy pomocowe ze środków unijnych oraz rządowych. Przykładem było chociażby istotne wsparcie dla firm podczas pandemii COVID-19 w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w ramach spółek prawa handlowego, mają też możliwość otrzymania statusu małego podatnika - dzięki temu wysokość należnego podatku CIT jest zdecydowanie niższa (9 proc.). Status małego podatnika pozwala też na rozliczanie podatku VAT dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca otrzyma zapłatę, co pozwala na utrzymanie płynności finansowej - jest to szczególnie istotne zwłaszcza, jeśli wystawiane są faktury z bardzo długimi terminami płatności bądź gdy kontrahenci nie chcą terminowo uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Istotnym przywilejem jest też fakt, iż czas, w którym mogą być kontrolowani przez organy podatkowe, jest znacznie ograniczony - wynika to z ustawy Prawo przedsiębiorców. Prawo mówi jasno, że kontrola podatkowa u mikroprzedsiębiorców może być realizowana tylko w ciągu 12 następujących po sobie dni roboczych. Początkiem kontroli jest z kolei ten dzień, w którym zostało przedstawione upoważnienie do jej przeprowadzenia. Koniec kontroli następuje w dniu wręczenia protokołu.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/