Do tej pory należało wykazać, że w Kaliszu płaci się nie tylko podatki, ale również to, że jest tu się zameldowanym na stałe. To wykluczało sporą grupę osób, które są zameldowane na pobyt czasowy i nie mają możliwości uzyskać stałego meldunku, bo np. właściciel mieszkania się na to nie zgadza.
O wciągnięcie tej, liczącej co najmniej 2 tysiące osób, grupy wnioskował już w lutym tego roku Klub Polski 2050. Wówczas radni PiS, Samorządnego i Wszystko dla Kalisza go odrzucili.
Teraz, na pierwszej po wakacyjnej przerwie Sesji Rady Miasta z takim wnioskiem wyszedł prezydent, Krystian Kinastowski.
Na mój wniosek głosowana będzie uchwała poszerzająca grono osób, które będą mogły posiadać Kaliską Kartę Mieszkańca. A tym samym korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dzięki temu Kartę będzie mógł otrzymać każdy, kto mieszka w Kaliszu (niezależnie czy jest zameldowany, czy nie) i tutaj płaci podatki – informował prezydent na swoim profilu na fb.
W związku z prowadzoną szeroką analizą katalogu osób uprawnionych do otrzymania Karty konieczna jest zmiana warunków ubiegania się o jej wydanie poprzez rozszerzenie grupy odbiorców. Z uwagi na liczne wnioski mieszkańców Kalisza, którzy rozliczają się w Pierwszym Urzędzie Skarbowym, a nie są zameldowani na pobyt stały, zmiana jest zasadna – uzasadnił prezydent w uchwale.
„Za” zagłosowali zgodnie wszyscy radni.
Bardzo się cieszę, że po 8 miesiącach dogłębnej analizy przyznaliście nam rację, że te osoby są potraktowane niesprawiedliwie – przyznała gorzko radna Barbara Oliwiecka.
Uprawnione do posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca zostały dzieci przebywające w domu dziecka zlokalizowanym na terenie Miasta Kalisza oraz w rodzinach zastępczych z terenu Miasta Kalisza, a także zamieszkałe poza granicami Miasta dzieci i pełnoletni wychowankowie przebywający w Rodzinnej Pieczy Zastępczej, pochodzący z Kalisza oraz osoby sprawujące nad nimi opiekę.
Uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia, czyli w miniony czwartek.
Jak wyrobić Kaliską Kartę Mieszkańca i jakie dodatkowe ulgi się z nią wiążą – przeczytacie TUTAJ
Zgodnie z obowiązującym regulaminem, warunkiem otrzymania Karty Mieszkańca jest:
• złożenie wniosku w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych, znajdującego się w budynku Dworca Autobusowego w Kaliszu przy ul. Podmiejskiej 2a,
• okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość,
• przedstawienie do wglądu w Punkcie Obsługi Klienta pierwszej strony rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok poprzedni, z prezentatą Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu,
• w przypadku rozliczania podatku dochodowego przez Internet - przedstawienie potwierdzenia UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru), potwierdzającego złożenie deklaracji PIT do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu,
• w przypadku emerytów i rencistów, którzy nie dokonali rozliczenia rocznego PIT-37 lub
PIT-36 na wyżej wymienionych zasadach, przedstawienie w Punkcie Obsługi Klienta:
- rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy na formularzu PIT-40A wraz z pisemnym oświadczeniem, że nie złożono zeznania podatkowego (PIT-37, PIT-36) lub przedstawienie potwierdzenia złożenia w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kaliszu PIT-OP, informującego o przekazaniu 1,5 % podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego,
- posiadanej informacji o dochodach uzyskanej od organu rentowego na formularzu PIT 11A wraz z pisemnym oświadczeniem, że emerytura jest jego jedynym źródłem przychodu oraz że nie będzie składał zeznania podatkowego w innym urzędzie skarbowym niż Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu,
• w przypadku rolników i członków ich rodzin, którzy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - przedstawienie dowodu wpłaty podatku rolnego w Urzędzie Miasta Kalisza wraz z podpisanym oświadczeniem, że nie składali osobiście zeznania rocznego.
Opiekunowie ubiegający się o wydanie Kaliskiej Karty Mieszkańca dla siebie, dzieci i pełnoletnich wychowanków przebywających w pieczy zastępczej przedstawiają zaświadczenie wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, potwierdzające fakt wychowywania dziecka/dzieci, pochodzących z Kalisza, w rodzinnej pieczy zastępczej.
Wniosek o wydanie karty można składać w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych, znajdującego się w budynku Dworca Autobusowego w Kaliszu przy ul. Podmiejskiej 2a. W związku z koniecznością dostosowania obowiązującego wniosku na stronie www.kalisz.informica.pl, wniosek w formie elektronicznej będzie można składać w terminie późniejszym.
Napisz komentarz
Komentarze