Jakie parametry potrzebne są do obliczenia normy wysiewu?
Norma wysiewu pozwala określić, ile kilogramów materiału siewnego należy wysiać na hektar, aby otrzymać założoną obsadę ziarniaków na 1m2, która po uwzględnienia genetycznego potencjału krzewienia przełoży się na liczbę źdźbeł kosonośnych. Na podstawie prawidłowo wyliczonej normy wysiewu można ustawić parametry siewnika. Do obliczenia normy wysiewu niezbędne jest poznanie takich parametrów jak:
- Masa tysiąca ziaren (MTZ) — określa, ile waży 1000 ziarniaków. Parametr ten jest znacznie zróżnicowany w zależności od odmiany, gatunku, a także od warunków prowadzenia uprawy, z której pochodzi materiał siewny.
- Czystość — informuje, jaki jest udział ziarniaków pełnowartościowych w analizowanej próbie.
- Zdolność kiełkowania — określa procent normalnie skiełkowanych ziarniaków w czasie tak długim, aby mogły skiełkować wszystkie żywe nasiona.
Powyższe parametry można znaleźć na etykiecie materiału siewnego kwalifikowanego lub należy je określić samodzielnie. W przypadku samodzielnych działań należy jednak pamiętać o staranności i dokładności, ponieważ od niej będzie zależała jakość naszej pracy, a tym samym wiarygodność wyników.
Norma wysiewy nasion
Dla materiału siewnego kwalifikowanego to hodowca bardzo często podaje rekomendowaną liczbę ziarniaków na 1m2, którą należy wysiać w celu uzyskania optymalnej obsady źdźbeł kosonośnych.
W przypadku materiału siewnego z własnego rozmnożenia ustalenie obsady ziaren na jednostce powierzchni jest po stronie użytkownika i jest obarczone dużym ryzykiem. Należy pamiętać o tym, że wraz z kolejnym rozmnożeniem nasiona zbóż mają coraz mniej cech odmiany wyjściowej, w tym także zmniejsza się potencjał związany z krzewieniem.
Szacunkowa liczba ziarniaków dla zbóż jest zróżnicowana i zależy od terminu siewu, typu gleby, przedplonu. Zwykle mieści się w przedziale:
- pszenica ozima 300-450 sztuk ziarniaków/m2
- pszenica jara 400-550 sztuk ziarniaków/m2
- żyto ozime 300-500 sztuk ziarniaków/m2
- jęczmień ozimy 320-480 sztuk ziarniaków/m2
- jęczmień jary 280-400 sztuk ziarniaków/m2
- pszenżyto ozime 350-600 sztuk ziarniaków/m2
- owies 550-650 sztuk ziarniaków/m2
Wzór na obliczenie normy wysiewu
Znając wymagane parametry można podstawić je do poniższego wzoru. Pozwoli to określić niezbędną ilość materiału siewnego, która należy wykorzystać do obsiana jednego hektara.
gdzie:
- NW – norma wysiewu
- LZ – liczba ziarniaków na 1m2
- Wu – wartość użytkowa; jest to iloczyn czystości (%) i zdolności kiełkowania (%) podzielony przez 100.
- MTZ – masa 1000 ziarniaków
- W – współczynnik zwiększający normę wysiewu ze względu na utrudnione wschody, wynosi od 1,05 do 1,25
Dlaczego warto wysiewać kwalifikowany materiał siewny?
Proces przygotowania materiału siewnego w gospodarstwie bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu obarczony jest dużym ryzykiem. Pierwsze trudności pojawiają się zwykle na etapie przygotowani nasion — konieczne jest ich bardzo dobre oddzielenie nasion od zanieczyszczeń. Niezbyt staranne przeprowadzenie tego procesu będzie zawyżało normę wysiewu oraz utrudniało zaprawianie nasion.
Kolejny etap wymagający kontrolowanych warunków to ocena zdolności kiełkowania. Przeprowadzenie jej w warunkach "domowych" może być niezbyt dokładne, brak wiarygodnych wyników negatywnie wpłynie na jakość i wyrównanie wschodów.
W celu uniknięcia wszystkich niedogodności związanych z wykorzystanie własnego materiału siewnego zalecane jest korzystanie kwalifikowanego materiału siewnego, który posiada określone parametry jakościowe oraz bardzo wysoką czystość odmianową.
Lista nasion zbóż dostępnych w ofercie firmy Osadkowski jest bardzo szeroka i obejmuje ich najważniejsze gatunki. Przejrzyście przygotowana prezentacja odmian zamieszczona na stronie B, umożliwia ich łatwe porównanie i wybór odmiany dostosowanej do potrzeb.
Napisz komentarz
Komentarze