Przypomnijmy. Naczelna Izba Lekarska zarzuca Uniwersytetowi Kaliskiemu, że ten uruchomił kierunek lekarki nie mając odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia, z niewłaściwie przygotowanym program studiów i zajęć praktycznych.
NIL powołuje się na uchwałę Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 2022 roku, w której Komisja negatywnie oceniła warunki prowadzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kaliskim, warunki te – zdaniem Izby Lekarskiej – nie poprawiły się do dzisiaj.
- Uczelnia nie zapewnia infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim. Brak informacji o liczbie sal wykładowych i seminaryjnych, z których korzystają studenci Akademii Kaliskiej, oraz brak informacji o całkowitej liczbie studentów nie pozwala na ocenę dostępności miejsc w tych salach dla studentów wnioskowanego kierunku. Uczelnia deklaruje, że buduje Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych (drugie?), w którym będą nowe sale wykładowe i seminaryjne, ale nie informuje o zaawansowaniu budowy i planowanym terminie oddania MCSM do użytku.
Wczoraj po południu dostaliśmy oświadczenie Uniwersytetu Kaliskiego, w którym uczelnia odpiera zarzuty Naczelnej Izby Lekarskiej.
Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim został uruchomiony w oparciu o zgodę Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2022 roku. Na wcześniejszym etapie procedowania wniosku Polska Komisja Akredytacyjna wystosowała do Uczelni pismo z uwagami na temat zamiaru utworzenia kierunku lekarskiego, a następnie przyjęła nasze obszerne wyjaśnienia dotyczące poruszanych wątpliwości. Kształcenie lekarzy w Uniwersytecie Kaliskim odbywa się zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem najwyższych standardów. – informuje uczelnia.
W dalszej części pisma czytamy, że „korporacja reprezentująca zawód zaufania publicznego, którego członkowie powinni kierować się najwyższym etosem i powołaniem w zakresie pomoc pacjentom, nie bierze pod uwagę oczywistych faktów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli".
Zdaniem uczelni w regionie, w którym funkcjonuje Uniwersytet Kaliski notowane są najniższe w Polsce wskaźniki lekarzy na 1000 mieszkańców, poniżej jednego lekarza na tysiąc.
Naczelna Izba Lekarska nie bierze pod uwagę, iż w związku ze zjawiskiem dramatycznych niedoborów kadrowych, na przykład w powiecie kaliskim umiera czterokrotnie więcej niemowląt do pierwszego roku życia, aniżeli w Poznaniu. Jedynie poprzez zwiększenie liczby personelu medycznego (głównie lekarzy) można tę negatywną sytuację zmienić.
Oświadczenie podpisał prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego.
Napisz komentarz
Komentarze