50. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych odbędzie się od 23 do 26 listopada. Co roku zaskakuje nas coraz to nowszą formą i kreatywnym przedstawieniem tego gatunku muzycznego. Cieszy się on niesamowitą renomą i popularnością na całym świecie wśród interesariuszy.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest lot na księżyc, ponieważ organizatorzy zapewniają - słuchanie tych wirtuozów jest jak przeniesienie się do kosmosu idealizmu muzycznego. Dlatego z pewnością nie może zabraknąć największych gwiazd jazzowych, które formowały jazz.
- Od paru lat naszym pomysłem programowym jest, aby ściągać giganta jazzu zza oceanu, jakiegoś świadka historii, kogoś kto budował historię i kierujemy się w kierunku wielkich postaci. Tym razem jest to Billy Cobham, który nagrał siedem, mówi się najważniejszych płyt z Millsem Davisem, ale też nagrywał najważniejsze płyty z Mahavishnu Orchestra. Jest Wybitnym pałkerem, wybitnym bębniarzem, świadkiem historii, który budował historię jazzu, który ze swoim zespołem spectrum zagości na naszym festiwalu - mówi Dariusz Grodziński, Dyrektor CKiS – u w Kaliszu
Na scenie CKiS – u w Kaliszu pojawią się też m.in. Maciej Tubis „Komeda: Reflections”, „Rzeźby na septet jazzowy i orkiestrę” Kacpra Smolińskiego, PRIM, PIOTR WYLEŻOŁ Quartet feat. Andy Middleton, Michał Barański, Ferenc Nemeth „I Love Music”, Vadim Neselovskyi plus string trio Mriya Ensemble „Ukrainian Diary”, Sendecki & Spiegel, Marius Neset & Band, Marcin Wasilewski Trio feat. Henryk Miśkiewicz & Adam Pierończyk „Komeda Memory”, Borderlands Trio. A ponieważ jest to rok jubileuszu festiwalu, oprócz części koncertowych jest przygotowana książka pn. “Jazz in Calisia”, która opowiada o dziejach kilkudziesięcioletniego festiwalu
- Jest to przeszło 200 stronnicowe dziełko, w którym po pierwsze znajdą państwo taką część historyczną, a mianowicie, spis wszystkich wykonawców dotychczasowych festiwali. Oczywiście to co jest najważniejsze to łączy się z fotografiami wykonywanymi przez wielu twórców, którzy dokumentowali to podczas festiwali. Oczywiście całość ma opowiadać o tym wszystkim co działo się w Kaliszu, ale też ma oddawać pewnego ducha muzyki, który na pewno w tych salach gościł przez wiele wiele edycji - mówi prof. Maciej Szymanowicz, jeden z autorów książki “Jazz in Calisia”
Książka, w której są głównie publikacje redaktorów opisujących dzieje wydarzenia, dopełnieniem są zdjęcia, zabierając czytających w nostalgiczną kilkudziesięcioletnią podróż festiwalową jak również związaną z całą otoczką około muzyczną. Każda strona książki jest wykonana z innego materiału po to, aby jak najbardziej oddać magię danej fotografii.
Za tegoroczną scenografię i plakat jak co roku odpowiada kaliski artysta Tomasz Wolff.
- Punktem wyjścia do stworzenia plakatu była pełnia księżyca, a także jubileusz, pełnia tego Festiwalu. Jazz to muzyka bardzo różnorodna i jest muzyką kosmiczną. Ma w sobie wiele oblicz, przestrzeni, improwizacji. Brzmi trochę jak wszechświat. Jazz zaskakuje nas tak jak wszechświat i to co w nim odkrywamy - mówił Tomasz Wolff.
Pełen program wydarzenia znajdziecie na stronie CKiS-u.
Napisz komentarz
Komentarze