sobota, 12 października 2024 07:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

NIK w szpitalu. Wiemy jakie nieprawidłowości wykryli kontrolerzy

Kontrola NIK w polskich szpitalach. Kontrolerzy wzięli pod lupę to, jak placówki medyczne radzą sobie z zabezpieczeniem i utylizacją niebezpiecznych, chorobotwórczych odpadów medycznych. Inspektorzy NIK sprawdzali m.in. okres epidemii koronawirusa, a kontrolą objęto również szpital wojewódzki w Kaliszu.
NIK w szpitalu. Wiemy jakie nieprawidłowości wykryli kontrolerzy

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała kilkadziesiąt szpitali w całej Polsce pod kątem ich gospodarki zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem Covid 19. Kontrolerzy wskazują, że w latach 2019 – 2022 niezgodnie z przepisami magazynowano, odbierano i zagospodarowywano takie odpady i zarzuty te dotyczą wszystkich placówek objętych kontrolą. 

 - Kontrola ujawniła liczne nieprawidłowości w zakresie sposobów postępowania z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, zarówno u ich wytwórców jak i u podmiotów gospodarujących tymi odpadami. We wszystkich kontrolowanych szpitalach stwierdzono nieprawidłowości w zakresie postępowania z zakaźnymi odpadami medycznymi – informuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK kontrolowała również Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, podległy Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu. Kontrolerzy ujawnili nieprawidłowości w sześciu obszarach. Zdaniem NIK szpital nie zapewnił wszystkim pracownikom możliwości zapoznania się z nowymi regulacjami dotyczącymi odpadów medycznych przed wejściem w życie tych zmian prawnych, nie przeszkolił na czas pracowników, którzy powinni takie szkolenie odbyć.

„Okrąglak” nie nadzorował też odpowiednio wywozu odpadów wytwarzanych przez pacjentów zakaźnych. 

- Przyczyną tego było powierzenie wykonawcy usługi całodziennego żywienia w Szpitalu również odbioru zużytych zestawów i sztućców oraz resztek pokarmowych z oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz z innych miejsc wskazanych przez personel zamawiającego, jeśli hospitalizowany pacjent był chory zakaźnie i unieszkodliwianie tych odpadów kosztem i staraniem własnym, z zapewnieniem odpowiednich warunków sanitarnych. Szpital nie dysponował także dokumentacją potwierdzającą wykazywanie tego odpadu w sprawozdawczości Podmiotu świadczącego usługę całodziennego żywienia. Postępowanie takie było niezgodne z art. 27 ust. 1 i 2 oraz ust. 5 Ustawy o odpadach, gdyż to Szpital jako podmiot prowadzący działalność medyczną był wytwórcą odpadów o kodzie 18 01 82* i na nim ciążyły obowiązki w zakresie gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami. – informuje NIK. 

 Ponadto sposób klasyfikacji odpadów medycznych nie był zgodny z wymogami obowiązującego rozporządzenia w tej sprawie.  Pracownicy szpitala nieprawidłowo segregowali i oznaczali część odpadów medycznych. 

 -  W 2021 i 2022 r. Szpital dopuścił do mieszania zakaźnych odpadów medycznych o kodzie 18 01 82* z odpadami o kodzie 18 01 03* i nie wykazywał odpadów o kodzie 18 01 82* wytwarzanych w lokalizacji przy ul. Poznańskiej 79.  – informują kontrolerzy.

Kod 18 01 03* to odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny. Kod 18 01 82* to pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych. 

 W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości NIK wnioskuje o zapewnienie szkoleń dla pracowników szpitala, dostosowanie sposobu klasyfikowania odpadów medycznych do wymogów prawa, podjęcia działań w celu niedopuszczenia do mieszkania odpadów różnych kategorii i klasyfikacji. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pacjent 25.11.2023 06:52
A co w tym kierunku robiły służby specjalne np. Inspekcja Ochrony Środowiska powołane do kontroli gospodarki odpadami? Co wykazywały ich kontrolę?

bzdury 25.11.2023 09:45
IOŚ nie posiada uprawnień do kontrolowania działań placówek szpitalnych. Krajowa Izba Kominiarzy również!

Ricardo 25.11.2023 10:28
Chyba się pomyliłeś bowiem przed chwilą przeczytałem artykuł o kontrolach NIK w szpitalach.W bardzo wielu stwierdzono daleko idace nieprawidłowości,i tak np.:"W Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem brakowało tzw. windy "brudnej" służącej do transportu zakaźnych odpadów medycznych. W rezultacie niebezpieczne odpady transportowano tą samą windą, z której korzystali pacjenci, personel medyczny i która służyła do przewozu posiłków." Jednakże mnie zaciekawiły uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska i z przytoczonego akapitu jasno wynika,że sprawują kontrolę nad szpitalami:"NIK zauważa również niską skuteczność kontroli przeprowadzonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. "Zgodnie z ustaleniami tych podmiotów szpitale zrealizowały ich zalecenia pokontrolne, podczas gdy NIK ujawniła po czasie te same nieprawidłowości".

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama