Proces adopcyjny rozpoczyna się od Ośrodka Adopcyjnego, gdzie pary przechodzą wstępną weryfikację. - Na procedurę kwalifikacyjną składa się kilka czynności, etapów. Przeprowadzamy m.in. rozmowę wstępną i informujemy kandydatów informacji, jakie warunki muszą spełnić, by przystąpić do procesu adopcyjnego. Następnie małżonkowie gromadzą dokumenty, które potwierdzają ich gotowość i właśnie wspomniane warunki – tłumaczy Halina Matczak z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Kaliszu.
Na proces diagnostyczny składają się także rozmowy z kandydatami, wizyta domowa, przeprowadzenie wywiadu adopcyjnego czy badania psychologiczne i pedagogiczne. Ta, na pierwszy rzut oka skomplikowana procedura pozwala na jak najlepsze poznanie danej rodziny. Jeśli zostanie zakwalifikowana do dalszego procesu, rodzice przechodzą odpowiednie szkolenie, także prowadzone przez Ośrodek Adopcyjny w Kaliszu.- Udział w szkoleniu to wspólne spędzenie w grupie czasu i zapoznanie się z problematyką adopcji, z problematyką wychowania dziecka. Również z trudnościami, które mogą spotkać rodzinę adopcyjną na etapie włączania dziecka do rodziny. To także zapoznanie się z własnymi zasobami i doskonalenie własnych umiejętności wychowawczych – dodaje Halina Matczak.
- Na adopcję czeka się do 3 lat - mówi Halina Matczak z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Kaliszu
Do adopcji przekazywane są dzieci w różnym wieku. Zarówno niemowlęcym, jak i poniemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Na adopcję rodzice czekają do 3 lat. Rocznie kaliski Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przeprowadza około 20 procedur adopcyjnych. Każdy, kto chciałby uzyskać więcej informacji na temat przysposobienia dziecka, albo przejść taką procedurę może zgłosić się do siedziby Ośrodka przy ul.Skalmierzyckiej 10. Ośrodek służy radą i pomocą także naturalnym rodzinom.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze