Zdaniem Eskana Darwicha tematy edukacji, szkolnej infrastruktury, jak i kwestia zdrowia psychicznego wśród dzieci w Kaliszu w ostatnich latach są zaniedbywane.
- Możemy podać dziesiątki przykładów, gdzie kaliskie szkoły wymagają pilnej interwencji - mówi Eskan Darwich, kandydat Polski 2050 na prezydenta Kalisza.- W chwili obecnej dyrektorzy poszczególnych placówek na co dzień borykają się z cieknącymi dachami, zawilgoconymi salami, spotykają się z problemami instalacji grzewczej, ze zdewastowanymi boiskami i zdewastowanymi placami zabaw – to wszystko musimy naprawić - powiedział Piotr Mroziński, radny Polski 2050.
A za konkretny przykład podano brak boiska sportowego z prawdziwego zdarzenia dla Szkoły Podstawowej nr 10 – tym bardziej, że jest to placówka sportowa czy cieknący dach przy Szkole Podstawowej nr 1. Dlatego Eskan Darwich chce wystartować z programem inwestycyjnym dla kaliskiego szkolnictwa. Zapewnia, że wie skąd i w jaki sposób pozyskać na to pieniądze.
- Budżet miasta Kalisza w zakresie inwestycji i wydatków majątkowych średnio wynosi około 100 – 120 mln zlotych. Niemal trzydzieści procent tej kwoty jest źle zaplanowane, co w efekcie sprawia, że jest ona przekładana z roku na rok i rolowana. Zamiast rolować te środki, chcemy je inwestować. Czyli to, co miasto przekłada z roku na rok, to my chcemy zaplanować te środki finansowe na konkretne inwestycje - mówi na konferencji Eskan Darwich.
I z tych 30% - 7 milionów miałoby trafiać właśnie na ten program. A składa się on z czterech głównych filarów. Pierwszym jest modernizacja szkół, a drugim...
- Chcemy powołać niezależny zespół psychologów przy mieście, przy prezydencie. To będzie taki zespół psychologów myślę 6 – 7 osób przynajmniej, którzy będą wchodzić do szkół wtedy, kiedy pojawi się jakaś sytuacja kryzysowa - mówi Bogumiła Bielak, działaczka Polski 2050.
Na konferencji pojawił się też wątek dofinansowania wizyt u psychologów dla najuboższych dzieci.
- Nie wyobrażam sobie nigdy w życiu, żeby takie dziecko nie otrzymało pomocy tylko dlatego, że jest biedne, to jest dla mnie nie do przyjęcia. Wiem, że są instytucje miejskie, które się tym zajmują – jest MOPS i z MOPS - u można dostać skierowanie do psychologa. Nie przypuszczam, nie dopuszczam, żeby z racji, że ktoś pochodzi z biednej rodziny nie będzie miał dostępu do psychologa, wykluczam coś takiego - chociaż nawet gdybym wiedział, że bym musiał z własnej kieszeni zapłacić - mówi Eskan Darwich, kandydat na prezydenta miasta Kalisza
Trzecim filarem ma być specjalnie założona rada pedagogiczna działająca przy prezydencie miasta.
- Chcemy, aby kaliscy nauczyciele mieli realny wpływ na funkcjonowanie kaliskich szkół, bo oni najlepiej wiedzą, czego w tych szkołach brakuje i co w tych szkołach chcieliby zrobić - mówi Ewelina Nowakowska- Kowal.
Ten zespół miałby się składać z 10 –15 przedstawicieli szkół, a w założeniu ma być też mostem między nauczycielami a dziećmi. Ostatnim z filarów ma być lepsza relacja z miastami partnerskimi Kalisza. Eskan Darwich upatruje w tym możliwość wyjazdów dla kaliskich uczniów i przyswajania języków obcych w praktyce.
Napisz komentarz
Komentarze