Pompa ciepła to coraz bardziej popularne, alternatywne źródło energii, które wykorzystuje energię cieplną z powietrza lub z gruntu, przenosząc ją do domowej instalacji grzewczej.
Wielu dostawców takich rozwiązań importuje pompy z krajów poza Unią Europejską, by obniżyć ich koszty. UOKiK i KAS wzięły pod lupę właśnie tego typu importowane urządzania. Sprawdzono łącznie 564 pompy ciepła.
– Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu – tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOK
Efekty kontroli są zaskakujące. 94% przebadanych modeli pomp posiadało nieprawidłowości.
Najczęściej dotyczyły one dokumentacji, brakowało deklaracji zgodności UE i kart informacyjnych produktów.
W efekcie konsument nie ma wystarczających danych, by podjąć świadomą decyzję o zakupie, nie wie również, czy producent deklaruje spełnianie unijnych wymagań. – informuje UOKiK.
Sprawdzono m.in. dwa modele pomp ciepła od dostawcy z Kępna. Brakowało w tych produktach dokumentacji technicznej.
– UOKiK przygląda się rynkowi urządzeń odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym pompom ciepła. Analizujemy sygnały i występujące na rynku praktyki. Dzięki wspólnej akcji z KAS do obrotu nie trafiły pompy ciepła, które nie spełniały wymagań formalnych. To nie jedyne działania Urzędu dotyczące tego rynku. Od kilku miesięcy przyglądamy się również sposobom zawierania umów, ich warunków oraz informacjom, jakie otrzymują konsumenci decydujący się na ten system ogrzewania – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Kupujesz pompę ciepła?
- Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie www sprzedawcy – pomogą Ci dobrać produkt do Twoich potrzeb.
- Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera – ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
- Wpisz nazwę interesującego Cię modelu w bazie EPREL, czyli w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.
- Nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła zgłoś Inspekcji Handlowej.
Wykaz kontrolowanych modeli i opis ich wad dostępny jest TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze